نماینده مازنی مجلس:

تعیین روز اقوام و قومیت های ایرانی در تقویم كشور

تعیین روز اقوام و قومیت های ایرانی در تقویم كشور

به گزارش جاوید شو یك نماینده مازنی مجلس نام گذاری یك روز ملی در تقویم شمسی كشور بعنوان روز «اقوام و قومیت ها» را دارای آثار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی فراوان و ابزاری موثر برای مقابله با تحریم های اقتصادی غرب و رونق بخشیدن به صنعت گردشگری كشور دانست.عبدالله رضیان در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش كه در شرایط فعلی مشاركت مردم حول موضوعات ملی چقدر می تواند وحدت بخش باشد، اظهار داشت: مشاركت مردم خیلی موثر است به شرطی كه اعتماد عمومی جامعه افزایش یابد.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس افزود: واقعیت این است كه اعتماد عمومی مردم در همه بخش ها كم رنگ شده و این مسئله به ساختار ملی كشور صدمه وارد می نماید. اول باید این مسئله را با مردم حل نماییم و بعد از جلب اعتماد عمومی، خودِ مردم در فضای اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی كشور كارهایی انجام دهند. متاسفانه در طول سال های بعد از انقلاب این مسئله كه مردم را وارد فضاهای عمومی نماییم و تصدی گری دولت را كاهش دهیم، جدی گرفته نشد.

عضو هیات رییسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس اضافه كرد: اگر اجازه ورود بخش خصوصی به فضاهای عمومی بخصوص فضای اقتصادی كشور داده شود، می توان آثار نتیجه بخش بودن این حضور را در اداره امور كشور شاهد بود البته برای افزایش نقش بخش خصوصی در اداره امور اقتصادی باید «ساختار» وجود داشته باشد تا بر این اساس بتوان بستر افزایش نقش مردم در اقتصاد را اجرایی كرد.

وی با تاكید بر این كه «تحریم» هنوز در باور جامعه نهادینه نشده است، اظهار داشت: اغلب مردم هنوز درك درستی از ابعاد و آثار تحریم اقتصادی غرب ندارند بنابراین باید به جامعه القاء نماییم كه تحریمی وجود دارد و باید متناسب با آن تغییر رفتار دهند.

نماینده مازنی مجلس در پاسخ به این پرسش كه تعیین یك روز در تقویم كشور برای حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارهای محلی برای عرضه محصولات فرهنگی - قومی چقدر می تواند در تولید فضای وحدت و نشاط موثر باشد؟ اظهار داشت: همانطور كه گفتم ابتدا باید اعتماد عمومی را جلب كرد.

رضیان افزود: حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارچه های محلی برای عرضه محصولات فرهنگی – قومی بسته به مناسبت های آیینی و قومی كم و بیش به صورت پراكنده در مناطق و استان های مختلف كشور برگزار می گردد. در استان مازندران جشن مركبات گرفته می گردد كه در حاشیه این جشن نمایشگاه عرضه محصولات فرهنگی – بومی برپا شد كه مورد استقبال خوبی قرار می گیرد.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس گسترش یكپارچه و هدفمند حضور مردم با لباس های محلی و برگزاری بازارچه های محلی برای عرضه محصولات فرهنگی – بومی به همه شهرستان ها و استان های كشور را مورد استقبال قرار داد و اضافه كرد: باید كاری كرد تا مراسم های فرهنگی – قومی اقوام در چارچوب یك روز ملی در همه كشور برگزار گردد. این كار باید با استفاده از دستگاه های متولی یا استانداری های سراسر كشور به جریان بیفتد تا شرایط مناسبی برای عرضه ظرفیت ها و سنتهای قومی و محلی در چارچوب یك روز ملی به وجود آید.

این عضو هیات رییسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس تنوع گویش، پوشش، آداب و سنتهای اقوام و قومیتهای ایرانی را از چنان ظرفیتی برخوردار دانست كه می تواند برای مبارزه با «تحریم» به كار گرفته شود.

وی اضافه كرد: یك روی بسترسازی برای شكوفا شدن استعدادهای قومی - محلی در سطح ملی می تواند مقابله با تحریمها باشد.

نماینده مازنی مجلس تعیین یك روز در تقویم شمسی به نام «روز اقوام و قومیت های ایرانی» را نیازمند پشتیبانی های تبلیغاتی دانست و اضافه كرد: به نظر بنده با تعیین یك روز در تقویم به تنهایی نمی توان آثار خوبی كه در اذهان شما وجود دارد را به دنبال داشته باشد. به عقیده بنده جنبه تبلیغات مسئله اهمیت بیشتری دارد؛ به بیان روشن تر باید از جنبه تبلیغاتی در رسانه ملی و حتی شبكه های برون مرزی كشور كار شود و به صورت یكپارچه جشنواره ها، نمایشگاه ها و بازارچه های محلی در شهرهای مختلف برنامه ریزی شود.

رضیان كار روی جنبه های اثرگذار فرهنگی، آیینی و آداب و رسوم اقوام و قومیت های كشور در روز ملی اقوام و قومیتهای ایرانی را از جنبه اقتصادی هم حائز اهمیت دانست.

نماینده مردم قائم شهر در مجلس توضیح داد: در روز ملی اقوام و قومیت های ایران باید روی موضوعاتی كه به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آن مربوط می گردد هم كار شود به بیان روشن تر برنامه ریزی برای تولید انگیزه بیشتر برای توریستهای خارجی و سفر به مناطق و استان های مختلف و فراهم كردن اسكان و تردد آنان، عرضه محصولات نمادین فرهنگی، تنوع بخشی به رنگهای به كار برده شده در لباسهای قومی – محلی و عرصه صنایع دستی نظیر گلیم، جاجیم و صنایع از این دست در بازارچه ها و نمایشگاه ها باعث جذابیت مضاعف در برگزاری این روزِ خاطره انگیز در گردشگران و بالتبع ماندگار شدن این روز در اذهان عمومی داخلی و خارجی بعنوان یك روز عالی می گردد. 

1397/10/15
15:39:43
5.0 / 5
4603
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو