رایزن فرهنگی ایران در تونس خبر داد؛

پشتیبانی از رساله های دانشگاهی با موضوعات تاریخ و تمدن ایران

پشتیبانی از رساله های دانشگاهی با موضوعات تاریخ و تمدن ایران

به گزارش جاوید شو میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس در دیدار ناصر صدیقی، مدیر بخش تاریخ دانشگاه جندوبه از حمایت این رایزنی از رساله های كارشناسی ارشد با موضوعات تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی اطلاع داد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، میثم فراهانی، رایزن فرهنگی ایران در تونس، در دیدار ناصر صدیقی، مدیر بخش تاریخ دانشگاه جندوبه و تعدادی از دانشجویان دانشگاه های جندوبه، منوبه و نه آوریل از پشتیبانی از پایان نامه های کارشناسی ارشد با موضوعات تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی اطلاع داد. در این دیدار، ناصر صدیقی، ضمن ابراز خشنودی از دیدار با رایزن فرهنگی ایران گزارشی از کارهای علمی دانشگاه جندوبه و بخش تاریخ دانشگاه مذکور عرضه کرد.
صدیقی در این دیدار با اشاره به اهمیت پژوهش پیرامون موضوعات تاریخی و فرهنگی ایرانی و اسلامی و تولید آثار فراوان دراین زمینه، به معرفی دانشجویان حاضر پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه منوبه و جندوبه در جهت معرفی فرهنگ اصیل ایرانی و هم معرفی مذهب تشیع، مبادرت به تشویق دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری برای انتخاب موضوعاتی دراین زمینه نموده است و دانشجویان حاضر در جلسه موضوعاتی همچون: جایگاه مهدویت در ادیان گوناگون، بررسی ظهور تشیع و پژوهش تطبیقی آن در آثار مسلمانان و اهل کتاب، شکل گیری اسطوره ها در ادیان مختلف و بررسی تطبیقی و مفهومی آن، مبحث عاشورا در اسلام و ادیان گوناگون و هم مفهوم نوروز و جایگاه فرهنگی و تمدنی آنرا بعنوان پایان نامه کارشناسی ارشد انتخاب نموده اند و بی گمان عرضه منابع معتبر و هم ارتباط با اساتید صاحب نظر ایرانی دراین زمینه می تواند بر غنای هرچه بیشتر پایان نامه های مذکور بیافزاید.
مدیر بخش تاریخ دانشگاه جندوبه همینطور با اشاره به محدودیت های حاصل از انتشار ویروس کرونا، برگزاری نشست های علمی مجازی و وبیناری با حضور اساتید و صاحب نظران ایرانی و هم تقویت کرسی های ایران شناسی را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: مطالعات ایران شناسی در دانشگاه های تونس همواره مورد توجه بوده است و با عنایت به فرهنگ و تمدن غنی ایرانی می توان نسبت به تقویت و ایجاد کرسی های ایران شناسی جدید با همکاری دانشگاه های ایران اقدام نمود.
در ادامه این دیدار، فراهانی، رایزن فرهنگی ج. ا. ایران با عرضه گزارشی از دستاوردهای علمی ج. ا. ایران و تولید پایان نامه ها و رساله های ارشد و دکتری در رشته های مختلف و هم اعطای فرصت های مطالعاتی به دانشجویان علاقه مند در رشته های مختلف اسلام شناسی و ایران شناسی، اظهار داشت: افکار، اندیشه ها و دیدگاه های علمی زمانی می توانند مفید فایده و مثمر ثمر قرار گیرند که در یک قالب علمی به رشته تحریر درآیند و نگارش پایان نامه ها با موضوعات متنوع علمی یکی از زمینه های ثبت اندیشه ها و تلاشهای علمی دانشجویان بشمار می رود.
فراهانی اضافه کرد: کارهای علمی مشترک و تبادل تجربیات بین دانشگاه های ایران و تونس از گذشته تابحال بعنوان یکی از اصول تقویت روابط فرهنگی بین دو کشور مورد توجه بوده است و تابحال هم اقدامات مفیدی دراین زمینه به انجام رسیده است.
رایزن فرهنگی ج. ا. ایران در ادامه با اشاره به موضوعات انتخاب شده توسط دانشجویان حاضر در جلسه ضمن تحسین و تقدیر از تلاشهای آنان، نکاتی را در جهت تدوین علمی هر چه بهتر پایان نامه ها بیان کرد.
فراهانی اظهار داشت: رایزنی فرهنگی آمادگی دارد با عرضه موضوعات مطرح شده به بعضی از دانشگاه های تخصصی ج. ا. ایران نسبت به دریافت نظرات علمی و تکمیلی اساتید و هم ایجاد ارتباط بین دانشجویان مذکور با دانشگاه های مختلف جهت تکمیل پایان نامه ها اقدام نماید.


منبع:

1399/05/29
21:15:09
5.0 / 5
2167
تگهای خبر: فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو