(۱۶بعلاوه) روایت هایی از آزار جنسی كلامی در محل كار

(۱۶بعلاوه) روایت هایی از آزار جنسی كلامی در محل كار

به گزارش جاوید شو امروز كه سر كار بودید، همكارتان اظهار داشت كه چقدر اندامتان به هم ریخته است و از شما خواست تا بیشتر مواظب هیكلتان باشید؟ همكارتان وقتی می خواهد با شما صحبت كند، بیش از حد خودش را نزدیك می كند؟ میان صحبت های روزمره اش فحش های جنسی می دهد؟ اگر جوابتان به این پرسش ها مثبت است، پس شك نكنید كه همكارتان یك خشونت گر جنسی است. حالا چه زن باشد؛ چه مرد!آزار جنسی در تمام دنیا پدیده شایعی است. آزار جنسی محدوده وسیعی از رفتارها را در بر می گیرد و طبق تعاریف علمی، «عملی است با ماهیت جنسی كه در آن فرد یا افرادی با تعرض به شخصیت یك فرد، خواهان دریافت التفات جنسی یا تحقیر جنسیتی با توسل به آزار كلامی می شوند.» در بعضی جوامع مردسالار، «آزار جنسی زنان» به اندازه ای نهادینه شده است كه اكثریت مطلق زنان آن جامعه در طول زندگی شان قربانی آزار جنسی شده اند.

آزار جنسی می تواند در شرایط و مكان های مختلفی شكل بگیرد؛ مثلا در محل كار. فرقی هم ندارد همكارمان یك پزشك، مهندس، مدیر، مسئول و... باشد. حتی امكان دارد كه آزاردهنده از اینكه رفتار او زننده یا اینكه امكان دارد شامل آزار جنسی باشد بی اطلاع باشد و یا حتی نداند كه كارش غیرقانونی می باشد.

زنان همیشه بیشتر از مردان قربانی آزار جنسی كلامی و غیركلامی در محل كار می شوند اما امكان دارد خیلی از آقایان هم در محل كارشان با این پدیده روبه رو شده باشند اما از آنجائیكه بیشتر قربانیان آزار جنسی زنان هستند در این گزارش مورد مطالعه قرار گرفته اند.

برای نگارش این گزارش از زنان شاغل خواسته ایم كه اگر در محل كارشان با خشونت و آزار جنسی مواجه گشته اند، درباره آن برایمان بنویسند و بگویند كه این مورد چه تاثیری روی آنها گذاشته است. آنچه می خوانید، روایت های مختلف از زنانی است كه بارها در محیط كارشان شاهد آزار بوده اند:

«مریم» برایمان از آزاری كه توسط مدیرش دیده، نوشته است: «یك بار با مدیرعامل شركتی كه در آن كار می كنم در یك جلسه كاری بودم. پس از اینكه چند دقیقه ای حسابی مرا ورانداز كرد، اظهار داشت: از این به بعد حتما ورزش كن؛ خیلی چاق شدی. یا حتی برایم پیش آمده كه وقتی از جلسه با آقای مدیر بیرون می آیم، همكارم می گوید كه چرا لپ هایت گل انداخته؟ این حرف ها واقعا برای من بر خورنده است اما همیشه صحبت را قطع می كنم و سكوت می كنم تا این حرف ها ادامه نداشته باشند.»

«الهه» یكی دیگر از زنانی است كه در این باره نوشته است: «بارها در محل كارم شاهد كنایه های جنسی از جانب آقایان بوده ام. همیشه پیش از صحبت كردن با آنها چند باری جملات را در ذهنم مرور می كنم كه مبادا از فعل یا كلمه ای استفاده كنم كه برای آنها دستمایه شوخی جنسی شود. این رفتارها همیشه حس بدی به من می دهد و دائم خودم را سرزنش می كنم كه مگر چه رفتاری داشته ام كه آنها به خودشان اجازه چنین شوخی هایی را می دهند؟»

«بهار» كه در یك شركت معتبر كار می كند، نوشته است: «یك روز داشتیم با همكارانم درباره راه های جوانی و شادابی صحبت می كردیم كه یك آقا وسط گفت وگو وارد شد و گفت تو به این چیزا فكر نكن. فكر نمی كنم سالی یه بارم كسی دلش بخواد طرف تو بیاد. البته من جواب آن آقا را دادم اما اینها مسائلی است كه همیشه در ذهن می ماند.»

«زهرا» نوشته است: «مدیر بخش آی تی محل كارم مكالمات ما را چك می كرد و همه تلاشش این بود كه با ثبت پیام ها و مكالمات ما اخاذی جنسی كند.»

«فریبا» كه در یك محیط فرهنگی كار می كند، می گوید: «یك روز وسط كار تصمیم گرفتم كه از مدیرم سوال بپرسم. متوجه شدم وی در حال تماشای فیلم پورن است. او وقتی مرا دید اصلا به روی خودش نیاورد و در حالیكه فیلمش را می دید و متوجه بود كه من هم آنرا می بینم، سوالم را جواب داد!»

موضوعی كه باید به آن توجه داشت، این است كه خیلی وقت ها فرد آزاردیده صرفاً همان قربانی نیست بلكه اگر فردی شاهد آزار جنسی هم بوده و این رفتار بر او هم تأثیر منفی گذاشته است، آزاردیده تلقی می گردد. «مهسا» در این باره می گوید: «من در محل كارم مدیری دارم كه خانم ها را مجبور به رفتارهای خارج از چارچوب می كند. به این معنا كه هر خانمی كه در رابطه، صمیمانه تر و خارج از چارچوب اداری با آقای مدیر صحبت یا رفتار كند، شرایط كاری اش بهتر می گردد و زن هایی مثل من كه رفتارهای معمولی در محیط كار دارند یا اهل ظاهر و آرایش خاصی نیستند، از این مورد آزار می بینند. در واقع زن های دیگر این مورد را آزار و خشونت نمی بینند و راضی هم هستند اما این ماییم كه صدمه می بینیم.»

«مطهره» از خشونت زنان ضد زنان در محل كار برایمان نوشته است: «مدیر من یك خانم است. یك مرتبه با او بحثم شد و او درست وسط یك مسئله كاملا كاری به من گفت یه چیزی بهت می گم كه از فردا نتونی اینجا سرتو بالا بگیری. من از ترس فحش جنسی از اتاقش بیرون زدم و بحث را ادامه ندادم. او بعنوان یك زن خشونت های عجیبی دارد.»

«فرزانه» نوشته است: «متلك های جنسی از جانب آقایان در محل كار من بیداد می كند. هرچند كه خود خانم ها هم مقصرند. همكارهای مرد من با مبحث عادت ماهانه خانم ها شوخی می كنند. همین كه از چیزی عصبانی می شویم و اعتراض می نماییم، بلافاصله این مورد را پیش می كشند. متاسفانه برخی خانم ها با خنده های بیجایشان به این شوخی های زشت دامن می زنند و این زمینه را برای شوخی های بدتر به وجود می آورد.»

در میان همه روایت هایی كه به دستمان رسیده، «فاطمه» تنها كسی است كه حاضر نشده در مقابل آزار جنسی كوتاه بیاید و از حق قانونی اش بهره برده است: «مدیری داشتم كه همیشه نگاه های هیز مشمئزكننده داشت و درباره اندامم اظهارنظر می كرد. در محل كار هیچكس به دادم نرسید و به آزاری كه می دیدم اهمیت نمی داد تا اینكه تصمیم گرفتم از او شكایت كنم. قاضی پرونده شكایت مرا به رسمیت شناخت و پرونده با تعهد دادن آن آقا به آخر رسید و او از محل كارمان اخراج شد. با این وجود من روزهای سختی را گذراندم و همیشه با خودم می گویم كاش این رفتارها را از ترس حرف دیگران، طولانی مدت تحمل نمی كردم و زودتر، از آن آدم وقیح شكایت می كردم.»

اما آنچه باید بدانیم چگونگی استفاده از حقی است كه قانون برای بانوان در مواجهه با خشونت جنسی قائل شده است. بر مبنای ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی كه در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسیده است، هر كس در اماكن عمومی یا معابر با الفاظ و حركات مخالف شئونات اسلامی، متعرض، مزاحم و باعث توهین به كودكان و زنان شود، مجازات او دو تا شش ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

اماكن عمومی محل وقوع جرم مزاحمت برای بانوان و كودكان شامل ادارات دولتی و خصوصی، بازار، نمایشگاه ها، بیمارستان ها، رستوران ها، قهوه خانه ها، اتوبوس و... است. در واقع هر محلی كه جهت رفت و آمد اشخاص در ساعاتی از شبانه روز دایر و آماده باشد، جزء اماكن عمومی محسوب خواهد شد. اگر یك بانو در محل كار درگیر مزاحمت آقایان شود، می تواند ابتدا به كلانتری رجوع كند و در آنجا با تشكیل پرونده خواهان رسیدگی به مبحث مورد شكایت باشد. پرونده مزاحمت در كلانتری بعد از تكمیل شدن از جانب مامورین كلانتری به دادسرا تحویل و در مرحله بعد تحقیقات لازم در ارتباط با پرونده شكایت در دادسرا انجام می گردد. پرونده به شعبه ارسال خواهد شد و در این مرحله هم قاضی تحقیق وقتی را برای حضور متهم (فرد مزاحم در محل كار) و تحقیق از وی در دادسرا تعیین می كند.

در ادامه، قاضی دادسرا متهم و شاهدان را با هم روبه رو می كند و اظهارات آنها و شاكی را مدنظر قرار می دهد. در صورت اثبات حرف های شاهد یا شاهدان دال بر مزاحمت متهم برای زن در محیط كار، شهادت شاهد به صورت مكتوب درج می گردد و در نهایت بعد از به امضا رسیدن صورت جلسه از جانب حاضران، قاضی تحقیق جهت پیشگیری از فرار متهم پرونده و در دسترس بودن وی در مراجع قضایی در زمان احضار، قرار قانونی مناسب به میزان مورد نیاز را نسبت به متهم پرونده صادر خواهد نمود.

در نهایت، قاضی دادسرا پرونده را در صورت اثبات ادعای زن در خصوص تولید مزاحمت در محل كار توسط متهم با كمك شاهد و برپایه مدارك و مستندات عرضه شده با استناد به ماده ۶۱۹ قانون مجازات اسلامی، فرد مزاحم را مجرم دانسته در نتیجه قرار مجرمیت وی صادر می گردد. در صورتیكه نماینده مدعی العموم با نظر قاضی دادسرا موافق باشد، برای متهم كیفرخواست صادر می كند و پرونده برای محاكمه و تعیین مجازات به دادگاه می رود.

شما هم تجربیات خویش را در این زمینه به اشتراك بگذارید؛ البته در چارچوبی كه بتوان اینجا منتشر نمود.

ایسنا - سهیلا صدیقی
1397/10/04
14:40:10
5.0 / 5
4344
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو