فرهنگ معلمی در آلمان، مزیت معلمی در آلمان چیست؟

فرهنگ معلمی در آلمان، مزیت معلمی در آلمان چیست؟

به گزارش جاوید شو معلمان در آلمان در وضعیت مناسبتری نسبت به خیلی از كشورها قرار دارند و وظایف فرهنگی آنها هم به نسبت سنگین تر است.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، مبحث مزیت های شغلی برای معلمان در جامعه آلمان بعد از جنگ بعنوان یكی از موضوعات مورد توجه برای جامعه جهانی آموزگاران در سراسر دنیا بوده است. این گزارش با بررسی مبحث می كوشد تا واقعیت های ممكن را در این زمینه به معرض قضاوت جمعی قرار دهد.
سیستم درآمدی در آلمان به عوامل بسیاری بستگی دارد. یكی از این عوامل میزان تحصیلات فرد می باشد. در این كشور میزان سطح درآمدی افراد برپایه میزان دانش آموختگی هر فرد شاغل تعیین می گردد. در آلمان دو مدل كسب تخصص برای پس از سطح دیپلم وجود دارد. به طوریكه برای هر فرد علاقمند در زمینه های مختلف چون رشته های فنی، آموزشی، سلامت و مهندسی هم امكان تحصیلات آكادمیك وجود دارد و هم امكان شركت در دوره های چند ساله آموزشی. البته كه افراد دارای تحصیلات عالیه از نظر نظریه و دانش نظری در سطح بالاتری از دسته دوم قرار دارند و بر این اساس هم حقوق بیشتری دریافت می كنند.
بنابراین یك دانش آموز بعد از اتمام دوره متوسطه تصمیم می گیرد تا در دانشگاه به تحصیلات خود ادامه دهد و یا برای كسب مهارت مورد نظر برای دوره های توضیح داده شده با نام Ausbildung درخواست دهد. در آلمان اكثریت قریب به اتفاق شاغلان یا از تحصیلات آكادمیك برخوردار می باشند و یا دوره های Ausbildung را گذرانده اند و تنها درصد كمی از افراد شاغل در طول زندگی از كسب هرگونه مهارتی بی بهره بوده اند.
سیستم حقوق در آلمان نه تنها به میزان تحصیلات بلكه به عواملی همچون تعداد افراد خانواده، سن، محل زندگی و... هم بستگی دارد. این سیستم به گونه ای طراحی شده كه حتی افراد بدون تخصص هم در گذران زندگی گرفتار مشكل جدی نشوند به طوریكه یك فرد عادی جامعه بدون هیچ گونه تخصصی حداقل دستمزد یعنی چیزی حدود ۹۰۰ یورو كه شامل هزینه اجاره مسكن و خورد و خوراك است را دریافت كند. البته این میزان دستمزد برای گذران زندگی یك نفر در نظر گرفته شده است و اگر فرد شاغل دارای فرزند باشد با در نظر گرفتن برخی شرایط كمك هزینه هم دریافت می كند.
كسانیكه در آلمان در حیطه آموزش و تدریس مشغول به كار هستند باید یا از تحصیلات دانشگاهی برخوردار بوده و یا دوره Ausbildung خویش را با موفقیت پشت سر گذاشته باشند. حقوق آموزگاران در آلمان بسته به ایالت محل تدریس و نوع مدرسه چیزی حدود ماهیانه ۳۳۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یوروست. این میزان با احتساب پنج روز كاری و یك ماه مرخصی در سال (بدون در نظر گرفتن تعطیلات رسمی، ایالتی و تعطیلات فصلی مدارس) در نظر گرفته شده است. در مقایسه با برخی مشاغل آموزگاران دارای دستمزد كمی هستند اما این بدان مفهوم نیست كه در آلمان معلمان حقوق كمی دارند.
به طور مثال نمایندگان مجلس در آلمان از حدود ۹۵۰۰ یورو درآمد ماهیانه برخوردار می باشند و حقوق برخی وزرا بنابر نوع وزارت و اهمیت تا ۱۹۸۰۰ یورو می رسد. بخشی از این میزان درآمد مربوط به ساعت زیاد كاری این افراد است كه حداقل ۱۲ ساعت مفید و حداكثر تا ۱۶ ساعت كاری مفید در روز می رسد و یا پزشكان بنا به میزان تحصیل دریافتی متفاوتی دارند. یك پزشك فوق تخصص ۱۰ هزار یورو در ماه، یك پزشك متعصص ۷.۵۰۰ یورو و دستیار پزشك ۶.۳۰۰ یورو در ماه در آمد دارند.
در مقایسه با قشر كارگر جامعه آلمان (بسته به نوع كار) معلمین در بعضی موارد دستمزد دو برابر و در بعضی موارد با در نظرگیری حداقل دستمزد تدریس حقوقی برابر با كارگران دارند. به صورت مثال یك كارگر ساده (بدون تخصص) حقوقی برابر ۱۹۰۰ یورو و در صورت داشتن تخصص تا سقف ۳۷۰۰ یورو در ماه دریافتی دارد.
آموزگاری در حیطه مشاغل سخت آلمانی
شغل آموزگاری در آلمان همواره جز مشاغل سخت به شمار می آید چونكه یك آموزگار علاوه بر تعلیم وظیفه تربیت و رسیدگی ذهنی و روانی دانش آموز را هم بر عهده دارد. بعنوان مثال در مقطع دبستان كودكان اغلب تمایلی به برخاستن از خواب در ساعات اولیه روز را ندارند و یا برخی بدون خوردن صبحانه به مدرسه می آیند و خیلی از آنها از نظر احساسی بسیار شكننده بوده و نیاز به توجه، آغوش گرم و محبت بیشتری دارند.
از این رو در شهر برلین دولت می خواهد با هدف تولید انگیزه حقوق آموزگاران را بالاتر ببرد چراكه از طرفی هم در سال های اخیر تعداد علاقه مندان به تدریس در این شهر سیری نزولی داشته است. در مجلس آلمان برخی نمایندگان احزاب خواستار این افزایش حقوق بوده و قانونی را در این زمینه به تصویب رسانده اند.
بر اساس این قانون از پاییز سال تحصیلی جاری میزان حقوق معلمان اندكی افزایش می یابد به طوریكه معلمان مدارس مناطق كم درآمدتر جامعه ۳۰۰ یورو بیشتر از سایر معلمان شهر برلین حقوق دریافت خواهند كرد. نمایندگان معتقدند این آموزگاران وظایف بیشتری بر عهده دارند چونكه دانش آموزان این مدارس با عنایت به شرایط زندگی در موقعیت حساس تری نسبت به همسالان خود قرار دارند و چگونگی رفتار با آنان و نحوه آموزش به آنان ابتكار عمل بیشتری را می طلبد.
البته برخی آموزگاران چندی قبل در شهر هانوفر آلمان طی تظاهراتی، اعتراض خویش را به میزان درآمد آموزگاری نشان دادند. در نتیجه این تظاهرات قرار شد افراد بالای ۵۰ سال به اندازه یك ساعت، ساعت كاری كمتری داشته باشند و یا میزان حقوق بیشتری دریافت نمایند. با این وجود معلمان در آلمان در وضعیت مناسبتری نسبت به خیلی از كشورها قرار دارند. آمارها نشان داده است كه میزان درآمد آموزگاران آلمانی دو برابر میانگین جهانی است. آلمان در سال های اخیر تلاش زیادی جهت جذب جوانان به تدریس انجام می هد. چونكه الان حدود ۴۰ درصد از آموزگاران آلمانی را افراد بالای ۵۰ سال می سازند و با وجود جمعیت رو به رشد مهاجرین، این كشور در سال های نه چندان دور با مشكل جدی كمبود آموزگار مواجه خواهد شد. آلمان برای حل این مشكل حتی به استخدام معلمان خارجی مخصوصاً از كشورهای اروپای شرقی روی آورده است.
این گزارش توسط رایزنی فرهنگی ایران در آلمان تهیه و برای انتشار در اختیار خبرگزاری مهر قرار داده شده است.

1397/10/02
20:27:43
5.0 / 5
4234
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو