در قالب یك پژوهش بررسی شد

نشانه های پوستی كووید-۱۹

نشانه های پوستی كووید-۱۹

به گزارش جاوید شو نتایج یك مطالعه مروری از آن حكایت می كند كه همزمانی گسترش تظاهرات پوستی در سرتاسر جهان و همه گیری جهانی كووید-۱۹ نمی تواند اتفاقی باشد و باید به این تظاهرات بالینی و درگیری های پوستی توجه بیشتری شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، شناسایی نشانه های پوستی کووید-۱۹ که از ماه مارس ۲۰۲۰ مورد توجه جهانی قرار گرفته است اهمیت فراوان دارد. گروهی از محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران در پژوهشی، مقالاتی را که در آنها تظاهرات پوستی کووید-۱۹ بررسی شده است گردآوری کرده اند.
در این پژوهش که توسط دلارا امیردستمالچی، امیرهوشنگ احسانی، مریم نسیمی، وحیده لاجوردی و پدرام نورمحمدپور انجام شده، آمده است: « در یک مطالعه ای که در شهر ووهان چین انجام شد، راش پوستی تنها در ۰.۲ درصد از بیماران ذکر شده است.»
در مطالعه ی دیگری در ایتالیا، میزان تظاهرات پوستی بر روی ۸۸ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در ۲۰.۴ درصد ( ۱۸ بیمار) ذکر شده که در اکثریت آنها راش های ماکول و پاپولار اگزانتماتوس (۷۷.۷ درصد)، سه بیمار با کهیر جنرالیزه و یک بیمار هم با ضایعات تاولی مشابه آبله مرغان گزارش شده است. در هشت بیمار، شروع علایم پوستی از آغاز بیماری و در ۱۰ بیمار دیگر علایم پوستی طی بستری در بیمارستان ظاهر شده است. بیشتر ضایعات پوستی در تنه ی بیماران و بدون درگیری صورت و مخاطات بوده است. ضایعات، خارش کمی داشته و در کل، ارتباط واضحی بین شدت بیماری و شدت ضایعات پوستی ذکر نشده است.»
در این مقاله آمده است: « در ۱۷ مارچ ۲۰۲۰ یک مورد جالب در مجله JAAD گزارش شده که به بررسی یک بیمار تایلندی با تشخیص اولیه ی تب دنگی پرداخته است. بیمار در ابتدا بدون تب و علایم تنفسی و تنها با راش پوستی همراه با پورپورا و پلاکت پایین به پزشک رجوع می کند و با عنایت به شیوع تب ویروسی خونریزی دهنده ی دنگی در تایلند، برای بیمار این تشخیص گذاشته می شود. بعد از گذشت چند روز از شروع علایم پوستی به تدریج بیمار گرفتار تب و علایم تنفسی می شود که با انجام تست PCR، تشخیص بیماری تنفسی کووید-۱۹ برای وی تایید می شود. با عنایت به این مطالعه، باآنکه علایم پوستی از علائم شایع بیماری کووید-۱۹ نیست، اما امکان دارد بیماران در ابتدای بیماری تنها با راش پوستی و بدون تب و علایم تنفسی به پزشک رجوع کنند.»
در ادامه ی این مطالعه، به مقالات دیگری که در آنها تظاهرات پوستی کووید-۱۹ بررسی شده هم اشاره شده است.
در بخش دیگری از این مطالعه آمده است: « همزمان با این گزارش ها، مطالعه ای در قطر، دو فرد مبتلا به کووید-۱۹ بدون علایم تنفسی و تب و تنها با ضایعات پوستی را گزارش کرده است. در این مطالعه، دو فرد جوان بدون سابقه بیماری قلبی و با شکایت اصلی راش های ماکولوپاپولر قرمز/ بنفش در سطح دورسال انگشتان دست دو طرف گزارش شده که با عنایت به سابقه ی مسافرت اخیر به انگلیس بیماران، تست PCR Covid-۱۹ انجام می شود که نتیجه آن مثبت بوده است.»
نویسندگان این مقاله می گویند: « موارد گوناگونی از افراد بدون علایم تنفسی و تب، با حمله ی حاد ایسکمی در نواحی اکرال بخصوص در کودکان سراسر جهان گزارش شده است که با عنایت به فقدان علایم تنفسی و حال عمومی خوب این بیماران و سفارش به خود قرنطینگی، بررسی PCR از نظر کووید-۱۹ انجام نشده است اما همزمانی گسترش این تظاهرات پوستی در سرتاسر جهان و همه گیری جهانی کووید-۱۹ نمی تواند اتفاقی باشد و باید به این تظاهرات بالینی و درگیری های پوستی توجه بیشتری شود.»
این مقاله ی مروری در نخستین شماره ی یازدهمین دوره ی فصلنامه پوست و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتشار یافته است.1399/03/28
22:45:30
5.0 / 5
2952
تگهای خبر: زیبایی
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو