ژرمن ها در لبنان چه می كنند؟

سرمایه گذاری های فرهنگی و آموزشی عجیب آلمان در لبنان

سرمایه گذاری های فرهنگی و آموزشی عجیب آلمان در لبنان

جاوید شو: تنوع مذهبی و فرهنگی، هم مرز بودن با سوریه و فلسطین و افزایش محبوبیت حزب الله در لبنان، سبب شده تا خیلی از سیاستمداران اروپایی و آمریكایی همچون آلمانی ها به این كشور، توجه نشان دهند.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ: رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
دهه ها است که فرهنگ و روابط فرهنگی به عنصری حائز اهمیت در سیاست خارجی آلمان تبدیل گشته است. مسئولان دولت فدرال معتقدند که سرمایه گذاری های فرهنگی در کشورهای مختلف، موفقیت آنها را در عرصه بین الملل تضمین می نماید و از ین جهت، بودجه های زیادی برای برگزاری برنامه های آموزشی، تأسیس دانشگاه ها، پشتیبانی از جوانان مستعد و تأسیس مؤسسات تبادلات فرهنگی در اقصی نقاط جهان اختصاص می دهند. یکی از کشورهایی که از دیرباز مورد توجه مقامات دولت فدرال و سایر دولت های غربی قرار داشته، لبنان است. تنوع مذهبی و فرهنگی، هم مرز بودن با سوریه و فلسطین اشغالی و همین طور افزایش محبوبیت سازمان حزب الله در لبنان، باعث شده تا خیلی از سیاستمداران اروپایی و آمریکایی به این کشور، توجه نشان دهند.
کشورهای غربی در دهه های اخیر، تلاش می کنند تا بوسیله سرمایه گذاری در بخش فرهنگی و پژوهشی و همین طور از راه تبلیغات گسترده بر سیستم سیاسی و اجتماعی لبنان تأثیر بگذارند. دولت آلمان و احزاب مختلف این کشور نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مقامات دولت آلمان سال ۲۰۱۱، توافقنامه ای برای همکاریهای فرهنگی با دولت لبنان امضا کردند. در گزارش پیش رو، تلاش نموده ایم تا فعالیت ها و سرمایه گذاری های پژوهشی و فرهنگی آلمان در لبنان را مورد بررسی قرار دهیم:
حضور پرشور سازمان های آلمانی در لبنان
دهه ها است که سازمان های بزرگ پژوهشی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آلمان در کشور لبنان فعالیت می نمایند. بعضی از این سازمان ها مانند مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان، بنیاد هاینریش بُل، بنیاد فردریش ابرت، بنیاد رزا لوکزامبورگ و بنیاد کنراد آدنور پروژه های مختلفی در کشور لبنان دارند و نقش پررنگی در حوزه فرهنگی و آموزشی لبنان بازی می کنند.
به طور مثال، مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان، نقش مهمی در تبادلات علمی و فرهنگی میان آلمان و لبنان ایفا می کند. این مؤسسه به دانشجویان آلمانی که تمایل دارند در لبنان درس بخوانند، کمک هزینه های تحصیلی و پژوهشی اهدا می کند، همین طور دانشجویان لبنانی که قصد دارند در کشور ژرمن ها ادامه تحصیل دهند، می توانند از کمک هزینه های این مؤسسه استفاده کنند. مؤسسه تبادلات آکادمیک آلمان همین طور حامی پژوهشگران هر دو کشور است و به گسترش ارتباط میان مؤسسات آموزشی و پژوهشی آلمان و لبنان کمک می نماید. در سایت این مؤسسه، اطلاعات زیادی درباره دانشگاه های دو کشور، بورسیه های تحصیلی و زندگی در شهرهای مختلف آنها وجود دارد. از لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری درباره مؤسسه تبادلات آکادمیک در لبنان به دست آورید:
https: //www.daad-lebanon.org/de/studieren-forschen-im-libanon/
بنیاد کنراد آدناور نیز، یکی دیگر از مؤسسات آلمانی است که در کشور لبنان فعالیت می کند. این بنیاد که به حزب دموکرات مسیحی آلمان نزدیک است، ادعا می کند که به دنبال برقراری آزادی، عدالت و همبستگی در کشورهای مختلف است. این بنیاد در امتداد اهداف خود با دانشگاه ها، انجمن های علمی و سازمان های مردم نهاد در اقصی نقاط جهان همکاری می کند. بنیاد کنراد آدناور در بیروت، با برگزاری کنفرانس ها، کارگاه های آموزشی، برگزاری میزگردهای مختلف و همکاری با مؤسسات تحقیقاتی و آموزشی، تلاش می کند تا در امتداد اهداف خود قدم بردارد. اگر مایلید اطلاعات بیشتری درباره بنیاد آدناور در لبنان به دست آورید به سایت زیر مراجعه کنید:
https: //www.kas.de/de/web/libanon/home
از دیگر مؤسسات آلمانی که در لبنان فعالیت دارد، می توان به بنیاد هاینریش بل اشاره نمود. این بنیاد در حوزه تغییرات آب و هوایی، جنبش های اجتماعی، حقوق بشر و برابری جنسیتی فعالیت دارد و به دانشجویان و پژوهشگرانی که در حوزه های فوق کار می کنند، بورسیه اهدا می کند. مسئولان این بنیاد در سال ۲۰۰۴، دفتر بیروت را تأسیس کردند. بوسیله لینک زیر می توانید از کارهای بنیاد بل در لبنان باخبر شوید:
https: //lb.boell.org/
بنیاد فردریش ابرت از دیگر سازمان های معروف آلمان است که در کشور لبنان فعالیت دارد. این بنیاد یکی از قدیمی ترین سازمان های آلمانی است که در حوزه دموکراسی، آموزش سیاسی و پشتیبانی از دانشجویان و پژوهشان فعالیت می کند. دفتر این بنیاد در سال ۱۹۶۶ در بیروت تأسیس شد. مسئولان این بنیاد ادعا می کنند که از ابتدا با هدف ترویج دمکراسی، ترغیب گروه های مختلف مذهبی، سیاسی و اجتماعی به گفت و گو با یکدیگر و همین طور پشتیبانی از برابری جنسی و عدالت اجتماعی، در کشور لبنان فعالیت نموده اند. اگر مایلید که اطلاعات بیشتری درباره این سازمان به دست آورید، به لینک زیر مراجعه کنید:
https: //www.fes-lebanon.org/about-us/fes-in-lebanon/
از دیگر سازمان های مهم آلمانی که هم اکنون در لبنان فعالیت دارند، می توان به بنیاد رزا لوکزامبورگ اشاره نمود. این بنیاد در سال ۲۰۱۷، فعالیت خودرا در بیروت آغاز نموده است. بنیاد رزا لوکزامبورگ در لبنان، در سه حوزه لبنان، عراق و سوریه فعالیت می کند. هدف این بنیاد، تقویت صلح، مقابله با نتایج مهاجرت و نقض حقوق بشر و همین طور پشتیبانی از دانشجویان و پژوهشگران لبنانی است. لینک زیر می تواند اطلاعات بیشتری درباره این بنیاد در اختیار شما قرار دهد:
https: //www.rosalux-lb.org/index.php/de
آموزش زبان آلمانی
همه می دانند که گسترش آموزش زبان آلمانی و همین طور ارزش های اجتماعی ژرمن ها از مهم ترین اهداف دولت فدرال در سراسر جهان است. تأسیس مؤسسه گوته در بیروت نیز با همین هدف صورت گرفته است. مؤسسه گوته در بیروت، کلاس هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می نماید. همین طور در این مرکز، امتحانات رسمی مؤسسه گوته انجام می شود. این مؤسسه همین طور شرایطی را برای حضور هنرمندان لبنانی در آلمان فراهم می آورد و کمک هزینه هایی را در اختیار آنها قرار می دهد. همین طور مؤسسه گوته در بیروت، با داشتن کتابخانه و سالن های مخصوص کتابخوانی، محبوبیت زیادی میان دانش آموزان و دانشجویان پیدا کرده است. برای آشنایی با کارهای مؤسسه گوته در لبنان، می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https: //www.goethe.de/ins/lb/de/ueb.html
مدرسه آلمانی در بیروت
از دیگر کارهای فرهنگی آلمان در خارج از مرزهای این کشور می توان به گسترش فعالیت مدارس آلمانی در جهان اشاره نمود. این مدارس، مکانی برای گفت وگوهای بینافرهنگی هستند. هم اکنون، بیش از ۱۴۰ مدرسه آلمانی در سراسر جهان وجود دارد که مدرسه بیروت یکی از آنها است. در این مدرسه، کلاس های درس تا مقطع دبیرستان به زبان آلمانی دایر است و در آن، کلاس های دیپلم زبان آلمانی نیز انجام می شود. در این مدرسه علاوه بر زبان آلمانی، زبان های انگلیسی، عربی، اسپانیایی و فرانسوی نیز آموزش داده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https: //www.lehrer-weltweit.de/schule/deutsche-internationale-schule-beirut-libanon


منبع:

1399/03/06
23:40:04
5.0 / 5
2389
تگهای خبر: برنامه , سیستم , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو