شبی به یاد توچال

شبی به یاد توچال

جاوید شو شبی به یاد توچال


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در «شب توچال» كه بعدازظهر امروز 2 مهر ماه برگزار می شود، مقرر است از وجوه گوناگون این كوه با ارتفاع ۳۹۶۲ متر كه به شكلی تفرجگاه تهرانی ها به حساب می آید، سخن گفته شود و فیلم مستندی از آن به نمایش درآید.
توچال در تقویم ملی كشور روز ثبت شده ای ندارد اما از سال ۱۳۹۴ در توافقی بین طبیعت دوستان و كوهنوردان روزی به نام توچال به ثبت رسید تا بهانه ای باشد برای ارزش گذاری این میراث طبیعی.
در مقدمه ای كه برای گرامیداشت این روز نوشته شده، آمده است: «رشته كوه توچال، برجسته ترین شاخصه ی طبیعی در سیمای شهر تهران و مخزنی از خاطره های جمعی و ارزش های فرهنگی است.
كوهستان توچال، با وجود آن كه به تهران متصل است، در دامنه ی جنوبی خود و در فاصله ی بسیار كم از خیابان های این ابَر شهر، روستایی را در بر گرفته است. اگر بافت تاریخی این روستا مرمت و باز زنده سازی شود می تواند به یك جاذبه ی بسیار پرارزش بدل شود و همینطور آثار تاریخی دیگری مانند جاده ی مال روی ناصرالدین شاهی، بقایای كاخ شهرستانك، درخت اَوِرس (avers) چند هزارساله ی شهرستانك، بقعه های امام زادگان، كاخ ها و باغ های سعدآباد و نیاوران، باغ های سفارت های روسیه و انگلستان و ایتالیا و... در كوه پایه های جنوبی و شمالی توچال، هریك دارای ارزش های ویژه است.
دربند بخشی از خاطره ی جمعی تهرانی ها است و همینطور مبین این است كه مردم این شهر، دست كم از حدود نود سال پیش، برای كوه پیمایی یا هواخوری و هم برای مراوده ی اجتماعی به دربند می رفته اند. حال اگر بگوییم این خیابانِ پای توچال، با درختان كهن سال و حال و هوای خاص خود بخشی از هویت شهر تهران و از معدود مناطقی است كه اهل این شهر می توانند دست میهمانان از شهرستان یا خارج آمده ی خویش را بگیرند و با آنان شبی را در آنجا خوش بگذرانند، بیراه نگفته ایم.
در منطقه ی دربند و حوالی آن، آثار بسیار دیگری هم به چشم می خورد. محوطه ی بی بدیل كاخ های سعدآباد كه ضلع شرقی آن به خیابان دربند منتهی می گردد. مرقدهای امامزاده صالح (ع)، امامزاده قاسم (ع) و امامزاده ابراهیم (ع) هر یك در فاصله ی كمی از این خیابان، چند ساختمان آجری جالب توجه در میدان دربند و نزدیك میدان سربند، گورستان پرارزش ظهیرالدوله كه آرامگاه جمع قابل توجهی از هنرمندان برجسته ی كشور است.»
در شب توچال كه در ساعت ۵ بعدازظهر دوشنبه دوم مهرماه ۱۳۹۷ در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی بر گزار می شود، الهام فخاری، آرش حسینی میلانی، عباس محمدی و نفیسه صمدی درباره وجوه گوناگون توچال سخنرانی خواهند كرد.
خانه اندیشمندان در خیابان نجات اللهی، چهار راه ورشو واقع شده است.
این مراسم به همت انجمن كوه نوردان ایران، مجله بخارا و خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار می گردد.1397/07/04
22:46:10
0.0 / 5
4474
تگهای خبر: فرهنگ , هنر , هنرمند
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو