مقابله با شبه علم در بحران كرونا،

ویروسی كه به صاحبان عقل گرد و پوزه دراز، اخطار خردپیشگی می دهد

ویروسی كه به صاحبان عقل گرد و پوزه دراز، اخطار خردپیشگی می دهد

به گزارش جاوید شو یكی از روزنامه نگاران و نویسندگان كشور با بیان این كه كرونا باآنكه مرگبار، اما پیام آور لزوم رویكرد به واقع گرایی و عقلانیت است، اظهار داشت: ˮما مردمان، همه روزان و شبان مان را در عرصه زیست جمعی، گرفتار پیچ و گردنه و دره های هولناك بوده ایم. یكسره غصه خورده ایم و چشم تر داشته ایم. خنده را به نسیان سپرده ایم و با بغض در گلو، لقمه خاردار فرو داده و پیری زودرس را تجربه كرده ایم. با این همه، همواره در روزهایی چنین دشوار، غم همدیگر خورده ایم. بیشتر از همیشه، هوای هم را داشته ایم. جان پناه همدیگر بوده ایم و همانند همیشه از عشق و مهر برای یكدیگر دریغ نكرده ایم.ˮ


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، رضا خاكی نژاد، روزنامه نگار و نویسنده با پیوستن به پویش #علمی_شو كرسی یونسكو در ترویج علم، یادداشتی را در صفحه اینستاگرامی "كرسی یونسكو در ترویج علم" منتشر نموده كه در این یادداشت آمده است:
«كرونا عجالتاً میدان دار معركه است. هر چه هست در تنگنا و تنگجای غریبی گرفتار آمده ایم. در گرماگرم همین بگیر و ببند مرگبار بیماری است كه تماشاگر تقابلی بی سابقه بین خردورزی و خرد ستیزی، اندیشه ورزی و اندیشه ستیزی و در نهایت، منطق زیست گیتی یانه و مینوی هستیم. وحشتی كه این قدر قدرت پنهان و ناپیدا در دل جمعیت چند میلیارد نفری جهان همچون ایرانی ها افكنده، هم اینك به پارادوكس غریبی بدل شده است: "مرگبار، اما پیام آور لزوم رویكرد به واقع گرایی و عقلانیت."
بخصوص برای مطلق انگاران جزم اندیش تا دمی از عرش به فرش آمده و از توهم و خرافه به واقع گرایی میل كنند. تا مگر دریابند عصر حجر به علت تمام شدن سنگ نبوده كه به پایان رسیده است. دریابند زمانه، دیگر زمانه دون كیشوت وار تاخت آوردن و با تفنگ سر پر، دبه باروت به لیفه تنبان آویختن و به سیاق دایی جان ناپلئون، شارت و شورت كردن و هل من مبارز طلبیدن نیست. حالا این كروناست كه چوب تعلیمی به یك دست و شابلون بهداشتی رفتار درست با طبیعت انسانی به دست دیگر، امر و نهی می كند و فرمان می دهد و در عین حال، چندان عدالتخواه است كه زندانی و زندانبان را از هم باز نمی شناسد.
كرونا ویروسی نیست كه سنگی به ترازوی كسی بگذارد و تره برای كسی دیگر خرد كند. آنها كه در مقام و منصبی، كیا و بیا و ید بیضایی داشته اند و دارند و بیدی نبوده اند كه به هر بادی بلرزند، حالا در مقابل ویروسی ناپیدا و نادیدنی، تن لرزه گرفته اند. حتی در مواردی قدر قدرتان و نره شیرهای بیشه دلاوری، زاد و رودشان را برداشته و به سویی گریخته اند تا مگر از چشم تیزبین ویروس دور بمانند. غافل از این كه كرونا مثل گاو حاج میرزا آقاسی، سرزده و بی هوا به هر جایی وارد می شود و خواب خوش خواب سنگین ها را آشفته می كند. كرونا حالا به صاحبان عقل گرد و پوزه دراز، اخطار می دهد خرد پیشه كنند و به حكم عقل، فرمانبر منطق باشند و همه چیز را با چوب تقدیر و سرنوشت از صحنه نرانند. بدیهی است جز این، مصداق همان حكایت معروف خواهند بود كه:
" اظهار داشت: دمر آب نخور، عقلت كم می شود. اظهار داشت: عقل چیست ؟ اظهار داشت: بخور جانم. بخور... "
و اما توده های عظیم مردمان رنج دیده و رنجیده سرزمین عزیزمان ایران. آنان كه سالیان درازی است یك چشم اشك و یك چشم دیگر، خونابه دارند. با این همه، این دفعه هم باور دارند پیچ و گردنه پرخطر كرونا را سرانجام پشت سر خواهند گذاشت. سفر در مسیرهایی چنین سخت گذر، حكایت روز گذشته و امروزمان نبوده است و نیست. ما مردمان، همه روزان و شبان مان را در عرصه زیست جمعی، گرفتار پیچ و گردنه و دره های هولناك بوده ایم. یكسره غصه خورده ایم و چشم تر داشته ایم. خنده را به نسیان سپرده ایم و با بغض در گلو، لقمه خاردار فرو داده و پیری زودرس را تجربه كرده ایم. با این همه، همواره در روزهایی چنین دشوار، غم همدیگر خورده ایم. بیشتر از همیشه، هوای هم را داشته ایم. جان پناه همدیگر بوده ایم و همانند همیشه از عشق و مهر برای یكدیگر دریغ نكرده ایم.
امروز، قلب تك تك ایرانی ها پاك نهاد، ریشاریش اندوهی سترگ است. مردمان ایران زمین، این خانه نیك اندیشان و نیكخواهان، به فرمان عقل، درایت و منطق، قبراق و حاضر یراق، كمر همت بسته اند تا بلا و پلیدی را از سر این سرزمین، برانند، ریشه كن و بیخ بر كنند. ما در این نبرد، پیروزیم....»
به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، كرسی یونسكو در ترویج علم به منظور مقابله با شبه علم، اخبار غیرعلمی و باورهای غلطی كه این روزها پیرامون كرونا ویروس جدید در جامعه انتشار یافته، پویشی را به نام «#علمی_شو» راه اندازی كرده و از همه علاقه مندان به مباحث علمی درست، دعوت می كند با تولید و ارسال پیام های كوتاه صوتی، تصویری و متنی، در جهت جایگزینی اندیشه و رفتار صحیح علمی در جامعه به جای هراس از این بحران، این پویش را یاری كنند.
كرسی یونسكو در ترویج علم از صاحبنظران، متخصصان و نیك اندیشان دعوت كرده است از راه ایمیل كرسی به نشانی unescocps@gmail.com، صفحه اینستاگرام unescocps و كانال تلگرامی @unescocps به پویش "#علمی_شو" بپیوندند.1399/01/03
11:57:04
5.0 / 5
3660
تگهای خبر: سفر , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو