سفیر مغولستان در هند پیشنهاد داد؛

سمینار بین المللی فرهنگی درباره تاریخ مغول ها در ایران برگزار گردد

سمینار بین المللی فرهنگی درباره تاریخ مغول ها در ایران برگزار گردد

به گزارش جاوید شو گونجینگ چنبولد در دیدار رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، خواهان برگزاری سمینار بین المللی مشترك فرهنگی بین ایران، هند و مغولستان شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، گونجینگ چنبولد، سفیر مغولستان در دهلی نو با حضور در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو، با محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی كشورمان دیدار و خواهان همكاری مشترك پژوهشی و سمینار در مورد مغولان هند شد.
وی با اشاره به ارتباط تنگاتنگ تاریخی و فرهنگی مغولان هند و ایران از رایزنی فرهنگی ایران درخواست نمود تا امكان همكاری مشترك در این حوزه را با مراكز فرهنگی و دانشگاهی هند فراهم آورد.
چنبولد اظهار آمادگی كرد تا با همكاری ایران، هند و مغولستان سمینار بین المللی مشتركی بین این سه كشور در مورد مغولان برگزار گردد.
ربانی، رایزن فرهنگی كشورمان در دهلی نو هم در این دیدار اظهار داشت: هر چند حمله چنگیز و مغولان یكی از حوادث تلخ و زیانبار تاریخی بشمار آمده و تصویر تاریخی و ذهنی ملت ایران و هند در این خصوص منفی است ولی نسل های بعدی مغولان كه جذب فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی شدند، منشأ خدمات بسیاری در گسترش فرهنگ و هنر ایران به سایر جوامع همچون هند گشتند.
وی افزود: آنچه كه امروزه بعنوان وجه مشترك ایران و هند مطرح است، مغولان مسلمان و تاثیر پذیرفته از فرهنگ و هنر ایرانی است كه تحت تاثیر اندیشمندان و شاعران ایرانی در دربار توانستند دوره طلایی فرهنگ و تمدن اسلامی در هند را رقم زنند.
رایزن فرهنگی كشورمان در دهلی نو ضمن استقبال از همكاری مشترك در برگزاری سمینار اظهار داشت: آنچه كه می تواند مبنایی جهت همكاری مشترك قرار گیرد، مربوط به دوره مغولان مسلمان و سهم آنان در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی در شبه قاره است.

1398/12/09
14:26:12
5.0 / 5
4019
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو