جشن رنگ ها در یك مراسم مذهبی؛

تیمكت از غسل تعمید تا شكرگزاری برای تولید

تیمكت از غسل تعمید تا شكرگزاری برای تولید

جاوید شو: تیمكت یكی از مهم ترین جشن های ملی و مذهبی در اتیوپی است. مناسبت این جشن غسل تعمید عیسی(ع) در رود اردن است و در انتها فصل برداشت محصول در اتیوپی برگزار می گردد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی در تازه ترین گزارش ارسالی خود به مهر، یكی از آئین های مذهبی اهالی این كشور را معرفی كرده است. جشنی كه در آن اتفاقات فرهنگی مهم جامعه اتیوپی رقم می خورد و در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسكو هم ثبت شده است. درباره این جشن منابع چندانی به فارسی وجود ندارد.
جشن تیمكت (Timket) در واقع عید غسل تعمید امهاری ها است و مراسمی است كه به وسیله مسیحیان ارتدوكس اتیوپی، برای بزرگداشت ظهور و تجلی عیسی مسیح (ع) جشن گرفته می شود.
این جشن كه در اتیوپی آن را اپیفانی هم می نامند در سراسر اتیوپی در تاریخ ۱۹ ژانویه و در سال های كبیسه در ۲۰ ژانویه برگزار می گردد كه در واقع مربوط به روز دهم ماه تر (Terr پنجمین ماه برپایه تقویم اتیوپیایی) است و ۱۲ روز بعد از جشن كریسمس اتیوپی كه در هفتم ژانویه است، برگزار می گردد.
در مراسم تیمكت، غسل تعمید حضرت عیسی (ع) در رودخانه اردن جشن گرفته می شود. این فستیوال بهترین بازآفرینی مذهبی از مراسم غسل تعمید به حساب می آید و با بازآفرینی كه خیلی از زائرین مسیحی سرزمین مقدس در هنگام بازدید از اردن به جای می آورند و اجرا می كنند شباهت های بسیاری دارد. جالب اینجاست كه اولین بازدیدكنندگان اروپایی، این جشن را با رسم دینی واقعی غسل تعمید كه طبق سنت و باور مسیحیان برای آمرزش گناهان انجام می گیرد اشتباه گرفتند.
در هنگام برگزاری مراسم تیمكت، كشیشان لوحه ای چوبی را كه نمونه ای از لوحه ۱۰ فرمان موسی (ع) است و به آن تابوت می گویند و در تمامی محراب های كلیساهای اتیوپی وجود دارد (تا حدودی شبیه به محراب های سنگی غربی) با احترام در پارچه نفیسی می پیچند و درحالی كه یكی از كشیشان آنرا روی سر خود قرار می دهد به صورت دسته جمعی حمل می كنند. این تابوت كه به ندرت به وسیله مردم عادی دیده می شود نمادی از پیكر عیسی مسیح، هنگامی كه برای غسل تعمید به اردن رفت، است.
مقامات مذهبی مسیحی تشریفات جشن را در نخستین ساعت روز (حدود ساعت ۲ نیمه شب) در نزدیكی یك رودخانه یا آبگیر آغاز می كنند. سپس مقداری از آب را برداشته برای تبرك به سر شركت كنندگان در مراسم می پاشند. سپس بعضی از شركت كنندگان در آب غوطه ور شده و به شكلی تجدید غسل تعمید را انجام می دهند.*
تیمكت؛ میراث ناملموس یونسكو
همچنین این جشنواره در اواخر سال ۲۰۱۹ بدلیل اهمیت و پایبندی ارتدكس های اتیوپی در میراث فرهنگی ناملموس اتیوپی هم در یونسكو به ثبت رسید و تعداد این میراث به عدد چهار رسید كه عبارتند از جشن مسكل، سیستم گادا، جشنواره سال نو مردم سیداما و تیمكت، كشور اتیوپی برای ثبت این واقعه در یونسكو سه سال به طور مستمر فعالیت كرد تا بتواند به این موفقیت برسد و در واقع به دنبال معرفی جنبه های توریستی این كشور به جهانیان است.
تیمكت: جشن تولید كشاورزی
اعضای كلیسای ارتدكس اتیوپی، این جشنواره را بعنوان دوره احیای مذهبی و جوان سازی و همینطور بعنوان یك فرصت شكرگزاری از خداوند به خاطر حمایت و پشتیبانی وی در پرورش روحیه خود، بسیار تكریم می كنند.

مجموعه تیمكت بعد از آخر فصل برداشت در اتیوپی است و كشاورزان مختلف پس از انجام فعالیتهای گذشته به استراحت می پردازند و در آن به دیدار دوستان و یا انجام كارهای مختلف شخصی مشغول می شوند. در این روز تابوت های كلیساها در صفوف منظم به یك مكان در نزدیكی یك رودخانه در مناطق روستایی یا در یك نقطه خاص رفته و همگی غسل تعمید انجام می دهند.
آداب جشن تیمكت
تیمكت همچون جشنواره های مذهبی باستانی است كه مردم با لباس های محلی و فرهنگی و خواندن ترانه های آئینی آن را بزرگ می دارند.
در این روز از بامداد خیلی زود، كلیساها و مؤمنان به سمت آب می روند و در نیایش ها شركت می كنند. یك كشیش ارشد برای بركت آن، یك صلیب طلایی را در آب فرو می برد و یك شمع مقدس را در آن خاموش می كند. سپس او را برای بزرگداشت تعمید مسیح، آب را بر روی مردم پخش می كند.
این یك غسل تعمید عمومی منحصر به فرد است كه در آن همه شركت كنندگان در این مراسم اطمینان حاصل می كنند كه در زمین غسل تعمید می یابند. تیمكت همینطور یك دوره آشتی ویژه، معنوی در میان مردم محله و عموم است. این امر بخصوص در مورد مناطق روستایی اتیوپی صادق است.
زنان و مردان مؤمن در كلیسای ارتدكس اتیوپی، جشن تیمكت را با لباس های سنتی كاملاً سفید جشن می گیرند. تیمكت جدا از اهمیت مذهبی كه دارد، روز آشنایی فرهنگی برای مردان و زنان جوانی است كه تلاش در انتخاب همسر آینده خود دارند. این كار در یك مراسم ویژه پرتاب لیمو روی دختران توسط مردان جوان بعنوان نشانگر شریك زندگی آینده آنها انجام می شود و اگر دختر لیمو را برداشته و بخورد به مفهوم موافقت با ازدواج است. بنابراین بعد از جشن تیمكت آمار ازدواج در مسیحیان اتیوپی به شدت افزوده می شود و تقریباً تا دو ماه هم ادامه دارد.
یكی از نكات دیگری كه در این جشن وجود دارد این مورد است كه خانواده ها در روز جشن تیمكت به ساعت ورود و خروج فرزندان خود شامل دختران و پسران كاری نداشته و آنها در این روز آزادی كامل دارند، لازم به ذكر است كه اتیوپی دارای یك جامعه سنتی و مردسالارانه است.
در روزهای تیمكت، مردان، زنان و كودكان این مناسبت را با بهترین لباس سنتی و محلی خود جشن می گیرند. زنان پس انداز می كنند و یا انواع مختلفی از مصنوعات دستباف را می خرند تا بتوانند برای خرید لباس های سنتی نخی را كه معمولاً در كلیسا و فقط در موارد خاص پوشیده می شوند، خریداری كنند.
پی نوشت
* فردی به نام «دونالد لوین» (Donald Levine) نمونه ای از این مراسم را كه در اوایل دهه ۱۹۶۰ مشاهده كرده است، این چنین توصیف می كند:
در نیم روز عید تیمكت، جمعیت بسیاری درمحل انجام تشریفات جمع شدند. كسانی كه برای استراحتی كوتاه به خانه رفته بودند هم بازگشتند. لوحه مقدس (تابوت) در بین صفوف رنگارنگ حاضران به سمت كلیسا بازگردانده می شد. مردی روحانی، درحالی كه ردایی بلند برتن و چتری پر نقش و نگار در بالای سر داشت جست و خیز كنان به رقص درآمده بود و آواز می خواند. مقامات ارشد و مسن تر كلیسا، مؤقرانه با سلاح هایی كه در دست داشتند، راه می پیمودند و به همراهی مردان میانسال، آوایی را با صدای كشیده و منظم، تكرار می كردند. هاااا.... هوووو....! كودكان هم در آن حوالی با چوب هایی در دست می دویدند و بازی می كردند.
زنان درحالی كه بهترین و زیباترین لباس های خویش را بر تن داشتند، در روزی كه از آزادی كامل و واقعی در روزهای سال برخوردار بودند، با هیجان پچ پچ می كردند. جوانان شجاع، رقص پرشور و سرزنده ای را جست و خیزكنان به نمایش می گذاشتند و بدون خستگی، آوازهای موزونی را تكرار می كردند. هنگامی كه لوحه مقدس (تابوت) صحیح و سالم به جایگاهش در كلیسا بازگردانده شد همه برای ادامه جشن به خانه هایشان باز گشتند.

1398/11/01
17:33:47
5.0 / 5
4214
تگهای خبر: جشنواره , سیستم , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو