دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر اسلوونی در تهران

دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با سفیر اسلوونی در تهران

جاوید شو: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بامداد امروز با كریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران دیدار و گفت و گو كرد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، سیدعباس صالحی در این دیدار با تاكید بر سابقه روابط گسترده فرهنگی و هنری دو كشور اظهار داشت: ایران و اسلوونی سابقه دیرینه ای در ارتباطات دو جانبه همچون روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دارند.
وی اشاره كرد: در حوزه فرهنگی و هنری نیز موافقتنامه فرهنگی و برنامه مبادلات فرهنگی با یكدیگر به امضا رسانده اند كه این موافقتنامه ها چشم انداز خوبی برای آینده روابط فرهنگی و هنری دو كشور به وجود آورده است.
صالحی افزود: كشور ایران در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری فعال است كه حوزه سینما یكی از این حوزه ها است. سینمای ایران از جایگاه قابل توجهی در سینمای آسیا و جهان برخوردارست.
وی اضافه كرد: در دو ما اخیر دو جشنواره در این عرصه برگزار شده كه شامل جشنواره های فیلم كوتاه و مستند (سینما حقیقت) می شود. در جشنواره فیلم كوتاه از ۱۲۰ كشور بیشتر از ۵هزار فیلم متقاضی برای حضور داشتیم و در جشنواره فیلم مستند هم از ۱۰۰ كشور بیشتر از ۶هزار فیلم متقاضی حضور بودند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر هم اشاره نمود و اظهار داشت: این جشنواره نیز یكی از جشنواره های بین المللی با اهمیت در این عرصه به حساب می آید كه در آن فیلم های بلند داستانی و كلاسیك به نمایش درمی آید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال اشاره كرد: ایران در حوزه سینما و فیلم حضورهای مختلفی در جشنواره جهانی همچون جشنواره های اسلوونی دارد و از فرصت های ارتباطی كه بین سینمای دو كشور به وجود آمده می توانیم در زمینه تولید و نمایش فیلم های مشترك بهره گسترده ای ببریم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به هنرهای تجسمی، نمایش، موسیقی و... در ایران اشاره نمود و اضافه كرد: هم اكنون در تهران به صورت روزانه بیشتر از ۱۰۰ نمایش در حال اجراست.
صالحی افزود: در شاخه های مختلف هنرهای تجسمی در بخش های سنتی، كلاسیك و مدرن شاهد اتفاقات خوبی در این عرصه هستیم. موسیقی محلی و مقامی ایران هم به سبب گستره اقلیمی و قومی از تنوع و اهمیت زیادی برخوردارست. بدین سبب در این عرصه هم دو كشور می توانند روابط دو جانبه گسترده تری با یكدیگر برقرار كنند.
در این دیدار كریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران هم اظهار داشت: اسلوونی روابط و همكاریهای دیرینه ای با جمهوری اسلامی ایران داشته و دارد.
وی اضافه كرد: این روابط در حوزه های مختلف همچون روابط دو ملت، روابط هنری، سیاسی و اقتصادی شفاف و مثبت است و اسلوونی بر گسترش این روابط خصوصاً در حوزه موسیقی تاكید دارد.
سفیر اسلوونی درتهران در عین حال اشاره كرد: بطور قطع حوزه های فرهنگی و هنری برای تبادلات مشترك دو كشور مشكلی ایجاد نمی كند و منجر به شناخت دو ملت از یكدیگر می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بر تمركز و گسترش دیپلماسی عمومی بین دو كشور در حوزه های مختلف اصرار كرد.
در ادامه سیدمحمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تاكید بر روابط هنری بین دو كشور، اظهار داشت: موسیقی در ایران هنر فعالی است و در سال قبل تعداد بسیاری كنسرت اجرا و ترانه های بسیاری در حوزه موسیقی پاپ سروده شده است.
وی با اشاره به دوسالانه اركستر سمفونیك تهران، افزود: یكی از موارد مورد توجه در این اركستر تبادل نوازندگان و هنرمندان و گسترش همكاریهای مشترك با كشورهای مختلف است.
حسینی در عین حال اشاره كرد: بهره گرفتن از زبان بی نیاز ترجمه موسیقی فرصت مغتنمی در گسترش روابط كشورها خصوصاً دو كشور ایران و اسلوونی است.

1398/09/29
19:24:35
5.0 / 5
4228
تگهای خبر: برنامه , جشنواره , فرهنگ , هنر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو