مشاور رییس جمهور تاكید كرد:

لزوم اقدام فوری برای حفظ گنجینه تاریخی دیداری و شنیداری

لزوم اقدام فوری برای حفظ گنجینه تاریخی دیداری و شنیداری

به گزارش جاوید شو رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی اظهار داشت: یونسكو بر اهمیت حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته تاكید دارد؛ صداها و تصاویری كه بخش بسیار مهمی از حافظه ی بشری را در خود حفظ نموده اند. حالا در كشور باید برای حفظ این گنجینه ی تجدیدناپذیر اقدامات فوری و دقیق انجام داد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، اشرف بروجردی در آئین بزرگداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری كه سه شنبه ۱۴ آبان در سالن قلم تالار همایش های كتابخانه ملی برگزار شد، با بیان این كه در تقویم سازمان ملل متحد، ۲۷ اكتبر بعنوان روز جهانی میراث دیداری و شنیداری، بنا بر ضرورتِ اجتناب ناپذیری صورت گرفته و پیامِ مهمی به دنبال دارد، افزود: جهان در قرن گذشته و دو دهه قرنِ حاضر، شاهد پیشرفت های بسیار زیادی در همه حوزه های علم و فرهنگ بوده و ثبت و ضبط زندگی بشر هم با ابزارها و روش هایی كه به صورت مداوم در حال پیشرفت و دگرگونی هستند صورت می گرفت و الان هم صورت می گیرد، به صورتی كه شاید، كیفیت و مقدار مستندسازی زندگی بشر در این مدت، با دوره های گذشته، قیاس مع الفارغ باشد.

شیوه های مستنندسازی در قرن گذشته در حال دگرگونی اند

حفظ حافظه صوتی و تصویری گذشته، احتیاج به عزم ملی دارد

او امكان مستندسازی همه ی شئونِ فرهنگ و تمدن را یكی از اقداماتی دانست كه سازمان اسناد و كتابخانه ملی به علت داشتن یكی از مهمترین مخازن برخوردار از ذخایر دیداری و شنیداری، از آن برخوردار می باشد و افزود: این بخشی از سرنوشت منابع دیداری و شنیداری است، بعنوان نكته مهم تبدیل این منابع و ظرفیت های قابل بهره برداری در جهان امروز، چون ابزارها و شیوه های مستندسازی در قرن گذشته و حاضر به تناسب پیشرفت های علمی در حال تغییر و دگرگونی هستند.
مشاور رئیس جمهور با تاكید بر این كه از یك سو، حامل های مستندسازی این دوره، نسبت به گذشته ماهیتاً صدمه پذیر و زوال پذیر شده اند و از جانب دیگر ابزارها و فن آوری های مستندسازی روز به روز در حال دگرگونی اساسی هستند، اظهار نمود: امروزه شاید به سختی بتوان در خانواده ای یك دستگاه ضبط صوت پیدا كرد كه بتوان نوارهای كاست چند دهه گذشته را بار دیگر شنید، هم اكنون این وسایل و ابزارها بیشتر جنبه كلكسیونی پیدا كرده اند، ازاین رو خیلی از حامل های صوتی و تصویری در معرض از دست رفتن یا خاموشی هستند. بنابراین حفظ آنها احتیاج به عزمی ملی دارد.
رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، با بیان این كه نظارت بر این منابع به منظور حفاظت از صدمه دیدگی توسط نهاد مسوول - سازمان اسناد و كتابخانه ملی - باید صورت گیرد، چون دبیرخانه كمیته حافظه جهانی در این سازمان مستقر است، اظهار داشت: اگر دسترسی به محتوای میراث دیداری و شنیداریِ ۱۰۰ سال قبل ممكن و میسر نباشد، جامعه جهانی گرفتار خُسرانِ جبران ناپذیری می شود، به این مفهوم كه حافظه برهه مهمی از تاریخ بشر از دست می رود.

صداها و تصاویر گنجینه ی تجدیدناپذیری كه باید برای حفاظت شان تعجیل كرد
وی با اشاره به شعار امسال یونسكو برای روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با عنوان «پیوند با گذشته از راه صداها و تصاویر» اظهار نمود: انتخاب روز ۲۷ اكتبر بعنوان روز جهانی میراث دیداری و شنیداری به منظور حفظ و پاسداری از این بخش از میراث بشری است، پیام یونسكو برای امسال هم بر اهمیت حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته تاكید دارد. این صداها و تصاویر، حامل بخش بسیار مهمی از حافظه ی بشری است. صداها و تصاویر، گنجینه ی تجدیدناپذیری هستند كه باید اقدامات فوری و دقیق برای نگهداری آنها صورت گیرد.
او با بیان این كه خوشبختانه به علت فرستادن زودهنگام دستگاه های ضبط تصاویر و صداها به ایران در دوره قاجار، ایران صاحب آرشیوهای غنی و منحصربه فردی از صداها و تصاویر شد، اضافه كرد: این آرشیوها و مجموعه ها علاوه بر این كه در مراكز دولتی و عمومی قرار دارند، در اختیار مردم هم هستند، ازاین رو مراكزی مانند صدا و سیما، سازمان اسناد، مركز اسناد وزارت میراث فرهنگی یا كاخ گلستان ملزم و موظف به حفظ و حراست از میراث دیداری و شنیداری هستند.
مشاور رئیس جمهور افزود: علاوه بر اعلام حمایت همه جانبه از اقدامات پاسدارانه در مراكز دولتی و عمومی، علاقمند و مصمم به یاری آرشیوها و مجموعه های خصوصی و مردمی در هر مقیاسی هستیم.
بروجردی با تاكید بر این كه اهمیت مجموعه های خصوصی در این است كه دربردارنده تاریخ و حافظه محلی است، تصریح كرد: این مجموعه های محلی، قطعاتی از حافظه ملی هستند و بدون حفظ آنها، قادر به پاسداری از حافظه ملی نخواهیم بود، ازاین رو با پیدا كردن راهكارهای مناسب در حفظ صداها و تصاویر به جا مانده از گذشته، بخش مهمی از میراث و حافظه گذشته را می توانیم به نسل امروز و آیندگان منتقل نماییم.1398/08/20
10:38:35
5.0 / 5
4300
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو