هنر ایرانی به روایت صرب ها

هنر ایرانی به روایت صرب ها

به گزارش جاوید شو جدیدترین شماره از نشریه فرهنگی «نور»، وابسته به رایزنی فرهنگی ایران در صربستان به صورت ویژه نامه و با عنوان «هنر اسلامی - ایرانی» منتشر گردید.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در این ویژه نامه كه به علت حجم مطالب به صورت دو شماره ای (۷۸/۷۷) در یك مجلد انتشار یافته، موضوعات گوناگونی در حوزه هنرهای تجسمی، معماری، مینیاتور و خوشنویسی را كه به صورت تالیف و ترجمه گردآوری شده، در اختیار مخاطبان و علاقه مندان صرب قرار می دهد.
مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی و مدیرمسئول نشریه «نور»، در مقدمه این شماره با اشاره به اهمیت مبحث هنر در فرهنگ ایرانی به تأثیر و نفوذ جهان بینی اسلامی در آثار هنری ایرانی اشاره كرده و نوشته است: «ایرانیان كه علاقه مند و شیفته آیین اسلام شده بودند، با الهام از آموزه های دینی و معرفتی اسلامی و هم پیشینه فرهنگ ایرانی به خلق آثار هنری بدیعی دست زدند كه هم در دنیای اسلام بی نظیر بوده و هم سرچشمه ای جاری برای استمرار خلق و توسعه آثار هنری گردیده است.»
وی همینطور با ذكر بعضی از خصوصیت های هنر اسلامی- ایرانی، معماری مساجد ایرانی و شكوه آثار هنری در رابطه با آنرا نشانه اعتقاد به توحید، ایمان و عمل به آموزه ها و تعالیم دین اسلام بر شمرده است.
ویژه نامه «هنر اسلامی – ایرانی» با ۱۴۴ صفحه و ۱۲ مقاله، حوزه های گوناگون هنر اسلامی- ایرانی را معرفی می كند. شش مقاله در این ویژه نامه توسط نویسندگان صرب زبان نوشته شده است. مقالات خوشنویسی ایرانی، مینیاتور ایرانی، مكاتب نقاشی ایران و نقاشان برجسته به قلم آلكساندر دراگویچ، شاهكارهای معماری اسلامی در ایران در دوره صفویه از بنت الهدی خلیلوویچ و معماری خانه سنتی در ایران به قلم دراگان چالوویچ انتشار یافته است.


مقالات دیگر این نشریه همچون «خوشنویسی، هنر مقدس» ( م. بختیار)، «كتابسازی» ( ی. پورتر)، «هنرهای قرآنی» (غ. عزیززاده)، «مساجد» (ح. لاله)، «سفال و سرامیك» ( ف. كریمی) و «كاشی كاری» ( آ. قوچانی، م. ملك زاده) ترجمه هایی از مجموعه سه جلدی «شكوه ایران» است.
این سومین شماره از نشریه «نور» است كه به صورت ویژه نامه موضوعی انتشار یافته است. پیش تر شماره ۷۶ با مبحث «طنز در داستان نویسی معاصر» و شماره ۷۵ با مبحث «داستان كوتاه در ایران» به چاپ رسیده است.
نشریه «نور»، وابسته به رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد به مدیر مسئولی مهدی شیرازی (رایزن فرهنگی) و سردبیری الكساندر دراگوویچ منتشر می شود.1398/08/15
20:12:44
5.0 / 5
4753
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو