میهمانان خارجی یك هیئت خاص بعلاوه فیلم

میهمانان خارجی یك هیئت خاص بعلاوه فیلم

به گزارش جاوید شو رسم خاص خودش را برای معرفی امام حسین (ع) دارد، به آن چه كه بیشتر از ۱۰۰۰ سال است در عاشورا و تاسوعای حسینی انجام می دهند، از رفتن زیرِ خیمه ی حسین(ع) و عزاداری برای او گرفته تا تعزیه هایی كه به یاد او داستان كربلا را به ذهن می آورند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، كاظم مبهوتیان یا همان حاج درویشِ بازار بزرگ تهران، راه خودش را می رود. وی در كوچكترین نقطه ی تهران، به رسم خودش یادِ امام حسین (ع) را گرامی می دارد و فرهنگ عزاداری برای او و علت شهادت اش را به گوش توریستهای خارجی می رساند، تا آنها هم حسین (ع) را بهتر بشناسند و شاید اصلا نام حسین را با خود به كشورهایشان ببرند.
او از سه سال قبل در كوچكترین قهوه خانه تهران كه اندازه اش را در سطح جهانی هم مقایسه می كنند، با عمرِ بیشتر از ۱۰۰ ساله مغازه اش در حالیكه «سنت قهوه خانه داریش» در سال ۹۵ در لیست آثار ناملموس ثبت شده، برای معرفی امام حسین (ع) به توریستهایی كه به بازار تهران می آیند، در قدیمی ترین نقطه ی تهران تلاش می كند.
حاج درویش امسال هم برای سومین سال متوالی با نصب بنرهای انگلیسی در بازار بزرگ تهران و در محدوده كاسبی خودش به توریستهای خارجی قهوه می دهد و با آنها درباره امام حسین (ع) صحبت می كند.


او نخست توریستهایی كه به بازار زرگرها وارد می شوند را به خوردن قهوه ی امام حسین (ع) دعوت می كند، سپس از آنها درباره ی امام سوم شیعیان و میزان آشنایی شان با قیام امام حسین (ع) می پرسد و اگر خودشان سوالی درباره ی امام حسین (ع) داشته باشند، با كمك كارشناسان دینی به آنها پاسخ می دهد.
خانم تركیه ای ۴۵ ساله ای كه همراه با دوستش برای دیدن عزاداری ایرانیان برای امام حسین (ع) به تهران آمده، از تعریف های متفاوتی كه برای این عزاداری توسط ایرانیان شنیده، می گوید كه چطور او را مشتاق كرده تا در این روزها حتما در ایران باشد و او تهران را برای دیدنِ این عزاداری ها برگزیده است.
زن و شوهر ایتالیایی كه هر چیزی در بازار تهران برایشان جذاب است، هم به واسطه ی دیدن پارچه های سیاه و دسته های عزاداری در تهران، با نام امام حسین(ع) آشنا شده اند دوست دارند بیشتر از قیام امام سوم شیعیان و علت شهادت اش بدانند.
خانم بیشتر از ۶۵ ساله ی ایرانی كه سال هاست در یكی از ایالت های امریكا با فرزندانش زندگی می كند، حالا برای دیدن عزاداری مردم در رثای امام حسین (ع) به تهران آمده و میهمان قهوه ی حاج درویش است، او هم به توضیحات كارشناسِ اسلامی درباره ی شخصیت امام حسین (ع) و قیام او گوش می دهد.
بنرهای قرار گرفته در بازار زرگرها برای توجه بیشتر توریستهای خارجی و خواندن مطالب شان، در دو سه مغازه ی اطراف محل كسبِ حاج درویش قرار گرفته اند تا مزاحمتی برای دیگر مغازه ها نداشته باشند، هر چند در زمان برگزاری آیین تازه نفس او یعنی از هشتم تا دهم ماه محرم، مغازه های بازار طبق یك رسم قدیمی تعطیل می شوند.
حضور بیشتر از ۱۰ مترجم انگلیسی زبان در زمان برگزاری آئین های عزاداری در بازار تهران و دعوت از گردشگران برای حضور در كوچكترین قهوه خانه دنیا، خودش روایتِ آیینی متفاوت برای معرفی امام حسین (ع) به غیر مسلمانان است، آن هایی كه محرم به ایران سفر می كنند تا بُعد دیگری از گردشگری در ایران را تجربه كنند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/06/18
23:39:54
5.0 / 5
4337
تگهای خبر: سفر , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو