گزارش جاوید شو به نقل از مهر؛

نقش تعیین كننده طراحان مد در ترویج پوشش اسلامی، حمایت ضروری می باشد

نقش تعیین كننده طراحان مد در ترویج پوشش اسلامی، حمایت ضروری می باشد

به گزارش جاوید شو طراحان مد و لباس در ترویج پوشش ایرانی- اسلامی باتوجه به نوع فعالیت خود نقش تعیین كننده دارند و بخشی از امر مهم فرهنگ سازی پوشش عفیف در كشور به دستان این فعالان حوزه تولید محقق می شود.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: طی روزهای اخیر شاهد برگزاری جشنواره و نمایشگاه ملی مد و لباس ایرانی اسلامی در اراك بودیم، حوزه ای كه هم با اشتغال و تولید و هم با فرهنگ جامعه سر و كار دارد و بخصوص در حوزه فرهنگی نقش مهمی را ایفا می كند.
در اجرای اصل ۱۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون ساماندهی مد و لباس سال ۸۵ به تصویب مجلس رسید. در بند اول این قانون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مكلف شده با همكاری وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت تبادل فرهنگی ملل مسلمان، موزه، نمایشگاه و جشنواره های ملی، منطقه ای و بین المللی با محوریت معرفی نمادها و الگوهای پارچه و لباس ایرانی - اسلامی برگزار كند.
در راستای اجرای این قانون از آن سال تابحال شاهد برگزاری نمایشگاه های فصلی و ملی با محوریت ایرانی - اسلامی با همكاری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان ها بوده ایم. این نمایشگاه ها در روزگاری كه واردات پوشاك خارجی بسیار افزایش یافته است فرصت مناسبی برای معرفی محصولات طراحان لباس ایرانی است تا بتوانند با برندها و این تولیدات خارجی رقابت كنند.
خوشبختانه در سال های اخیر استفاده از طرح ها و رنگ های متنوع در پوشاك زنانه در این نمایشگاه ها بسیار مورد توجه بازدید كنندگان قرار گرفته، مد نقش تعیین كننده ای در انتخاب پوشاك دختران و بانوان دارد وجود این طرح ها می تواند تغییری در مد كشور ایجاد كند و به سلیقه افراد سمت و سو دهد و عفاف و حجاب بانوان در عین حال با خوش پوشی پوشاك ایرانی - اسلامی در هم آمیزد.
حضور طراحان لباس و تحصیل كرده های رشته طراحی دوخت و همینطور مانتوها و لباس های متنوع زنانه در جشنواره ها حاكی از رشد و تجربه كاری آنها در طراحی و تولید لباس های ایرانی - اسلامی دارد. اما در این حوزه به نظر می آید كه جای كار بسیار وجود دارد تا طراحان لباس ایرانی اسلامی بتوانند تولیدات پرارزش و مورد استقبال را در حوزه پوشش ایرانی اسلامی كه مؤلفه مهم آن عفاف و حجاب است، عرضه كنند.

ترویج مد و لباس ایرانی-اسلامی مستلزم پشتیبانی از فعالان این عرصه
در این رابطه یكی از طراحان دوخت استان مركزی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار نمود: جشنواره مد و لباس امكانی را برای معرفی نمونه كارهای طراحان مد فراهم آورده است. هرسال خودم و هنرجویانم در جشنواره مد و لباس شركت می نماییم و از طرح های مختلف عرضه شده الگو می گیریم و زمینه ارتقای تولیدات ما فراهم می شود.
محرم خانی اظهار داشت: در روند كاری خود لباس های قدیمی بومی را احیا كردیم كه در خطه و استان ما چنین پوشاكی همراه با رودوزی بوده است. یكی از طراحان همكار، لباس هایی با تجلی معماری بازار تاریخی اراك و رودوزی سنتی دوخته است كه استقبال بازدید كنندگان را در نمایشگاه مد و لباس به دنبال داشت. این لباس هویت تاریخی پوشش اراكی را نشان داده است كه همچون سایر نقاط دیگر باید به مردم و حتی دنیا شناسانده شود.
اگر بتوانیم در حوزه طراحی لباس حرفی برای گفتن داشته باشیم و جامعه را به مد و لباس ایرانی - اسلامی جذب نماییم می توان در راه ترویج این فرهنگ كار مؤثری انجام داد وی اظهار داشت: اگر بتوانیم در حوزه طراحی لباس حرفی برای گفتن داشته باشیم و جامعه را به مد و لباس ایرانی - اسلامی جذب نماییم می توان در راه ترویج این فرهنگ كار مؤثری انجام داد.
این طراح دوخت عنوان كرد: طراحی لباس های كشورهای دیگر مناسب فرهنگ ما نیست و این گفته را خیلی از مخاطبان و مشتریان و بازدید كنندگان نمایشگاه های مد و لباس هم مطرح می كنند، بانوان می توانند از الگوهای معرفی شده در این نوع جشنواره ها الهام بگیرند.
در ادامه یكی دیگر از طراحان لباس استان مركزی در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: در دوران دبیرستان و دانشگاه رشته طراحی لباس را گذراندم و نزدیك به ۱۶ سال است كه در این رشته فعالیت می كنم. در این عرصه مشكلاتی وجود دارد كه با عنایت به علاقه ای كه به این رشته دارم به مشكلات آن كمتر توجه می كنم.
وی افزود: به جهت اینكه در عرصه مد و لباس مردم تشویق به خرید لباس با مد ایرانی اسلامی شوند احتیاج به پشتیبانی از ما فعالان این حوزه است. برگزاری نمایشگاه به منظور معرفی نمونه كارهای ما یكی از این اقدامات حمایت گرانه است و موفقیت ما در جذب مخاطب نسبت به پوشش ایرانی اسلامی بستگی به این دارد كه بعد از اتمام نمایشگاه با چه میزان از سفارش های مشتریان مواجه شویم.
نمایشگاه های مد و لباس بستری برای ترویج پوشش ایرانی اسلامی
معاون امور هنری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مركزی در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: در جهت پشتیبانی از فعالان عرصه مد و لباس، ششمین جشنواره مد و لباس ایرانی-اسلامی توسط اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مركزی برگزار گردید كه هدف از برگزاری این جشنواره های مد و لباس، عرضه آثار برای مشتریان و همینطور فعالین این حوزه برای الگوگیری است و می توان بیشتر از پیش این نمایشگاه ها را به سمت عرضه آثار متناسب با لباس ایرانی اسلامی هدایت كرد.
به آثار برگزیده ملی مد و لباس كد شیما (شماره ثبت یك اثر در ستاد ساماندهی مد و لباس كشور) اختصاص پیدا می كند كه می تواند بستری برای تولید طرح های لباس ارزشی و عرضه در نمایشگاه ها به منظور ترویج این پوشش باشد افشین حسینی اضافه كرد: در واقع طرح ها و آثاری كه تولیدكنندگان لباس و سرمایه گذاران لباس تمایل به تولید و عرضه آنها دارند و نمونه های هنری مناسب و مورد تأیید از لحاظ زیبایی شناسی و حدود ارزشی از راه این نمایشگاه ها عرضه و بین صاحب اثر و تولید كننده و جامعه ارتباط برقرار می شود كه خود زمینه ای برای ترویج فرهنگ پوشش ایرانی اسلامی را مهیا می سازد.
معاون امور هنری اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مركزی افزود: در نمایشگاه اخیر حدود ۲۰۶ اثر از كل كشور دریافت شد و در بخش برگزیده این نمایشگاه حدود ۸۰ اثر در پوشاك مانتو، چادر اجتماع، مانتو مجلسی، لباس مدارس، لباس مشاغل به نمایش درآمد و از آثار برگزیده در مراسم اختتامیه تقدیر به عمل آمد.
وی عنوان كرد: به آثار برگزیده نمایشگاه های مد و لباس به علت داوری ملی كد شیما (شماره ثبت یك اثر در ستاد ساماندهی مد و لباس كشور) اختصاص پیدا می كند كه این مساله هم می تواند بستری را برای تولید طرح های لباس ارزشی و عرضه در نمایشگاه ها به منظور ترویج این پوشش فراهم آورد.
صنعت مد در كشور ما از پتانسیل قوی برخوردار می باشد كه با وجود نیروی انسانی تحصیل كرده كه همان طراحان مد و لباس كشور هستند و با معرفی طراحی های مناسب آنها در نمایشگاه های مد و لباس ایرانی - اسلامی می توان در زمینه تولید پوشاك ایرانی به خودكفایی دست پیدا كرد و در سطح منطقه و بین الملل عنوان شد و از لحاظ فرهنگی هم پوشش متناسب با فرهنگ كشور را ترویج داد.

1398/05/04
14:12:20
5.0 / 5
4441
تگهای خبر: جشنواره , زیبایی , شركت , صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو