اولین دوره آموزش تاریخ شفاهی پیشرفت برگزار می گردد

اولین دوره آموزش تاریخ شفاهی پیشرفت برگزار می گردد

به گزارش جاوید شو اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی پیشرفت یادبود دكتر كاظمی آشتیانی به منظور ایجاد و شناخت بیشتر حوزه پژوهشی پیشرفت در جمهوری اسلامی و تربیت از پژوهشگران این عرصه؛ در حسینیه هنر برگزار می گردد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، مسعود ملكی قائم مقام دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار … پیرامون لزوم برگزاری این دوره آموزشی اظهار داشت: موضوعات تاریخ نگاری انقلاب اسلامی عمدتاً به فعالیت های سیاسی سال های ۴۲ تا ۵۷، چالش های سیاسی سال های ۵۷ تا ۶۰ و ثبت و تحلیل دفاع مقدّس، محدود شده است. از سوی دیگر كم اهمیت جلوه دادن پدیده های تاریخی كه در میان سال های ۱۳۴۲ تا ۱۳۶۸ رخ داده است باعث می شود وقایع تاریخی پس از این بازه هم روزمره و خنثی دیده شوند.
وی اضافه كرد: این درحالی است كه وجه ممتاز انقلاب اسلامی ایران، اتفاقاً در سال های دورتر از پیروزی آشكار می شود. جایی كه برخلاف خیلی از انقلاب های دنیا، انقلاب اسلامی، انسان های تراز خویش را در نسل های جدید بازتولید می كند.
قائم مقام دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تصریح كرد: انقلاب اسلامی در ادامه مسیر خود در حوزه های تخصصی گوناگون، اندیشه‌ی پیشرفت را مطابق آرمان ها و انگیزه های انقلابی تثبیت كرده است. همینطور در مقابل تجدیدنظرطلبی، نه تنها تاب آورده، بلكه جریان های ارتجاعی را هم علیرغم تهاجم همه جانبه‌ی تئوریك و فرهنگی و روانی، منفعل كرده است. حتی در فضای جهانی و منطقه ای چالش گری با ابرقدرت ها را ادامه می دهد. بنابراین سه چهارم اخیرِ عمر انقلاب، حتما شایسته‌ی توجهات جدّی تر جریان تاریخ نگاری انقلاب اسلامی است و تاریخ نگاریِ انقلاب اسلامی بدون ثبت و تحلیل دهه های ۷۰ تا ۹۰، ناقص و بی فرجام خواهد ماند.
ملكی تصریح كرد: فرهنگ، امنیت، استقلال، پیشرفت، جمهوریت، سبك زندگی و… همگی عرصه هایی بوده اند كه انقلاب در طول سه دهه‌ی گذشته و پس از آخر جنگ و رحلت امام (ره)، كارنامه ای درخور و بعضاً درخشان در آن دارد. اما مشخصاً درباره پیشرفت جمهوری اسلامی باید نهضتی فراگیر راه بیافتد. جهش های اعجاب انگیز علمی در فناوری های مدرن در رشته های گوناگون هوافضا، بیوتكنولوژی، نانو، انرژی هسته ای، موشكی و… همه و همه شایسته‌ی ثبت و بررسی و تحلیل است. فلذا تاریخ نگاری و الگونگاری پیشرفت می تواند و باید این رسالت را به عهده بگیرد و راوی فتح انقلاب در حوزه علم و فن آوری باشد.
وی افزود: اولین دوره آموزش تاریخ شفاهی پیشرفت یادبود دكتر سعید كاظمی آشتیانی در دو بخش عمومی و تخصصی در تابستان ۹۸ و با حضور مدیران ارشد، دانشمندان و كارشناسان و مدیران شركت ها و سازمان های پیشرو در جمهوری اسلامی برگزار می شود.
قائم مقام دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی عنوان كرد: مقدمه ای بر تعریف و لزوم تاریخ شفاهی پیشرفت، سیری در هنر و ادبیاتِ پیشرفت در ایران و جهان، تصویری هوایی از پیشرفت در ایران، مدیریت دانش، صدمه شناسی فرصت ها و تهدیدها در مساله پیشرفت و تجربه دنیا در حمایت فرهنگی از پیشرفت های این دوره مقدماتی خواهد بود.
ملكی اضافه كرد: كارگاه عمومی این دوره از نیمه مرداد ماه ۱۳۹۸ برگزار می گردد و علاقمندان به تاریخ شفاهی پیشرفت می توانند با تكمیل فرم ثبت نام به آدرس ganj.info در این دوره ثبت نام نمایند كه بعد از گزینش اولیه و مصاحبه از افراد منتخب در دوره دعوت به عمل می آید. فهرست برنامه روزانه دوره، هزینه دوره و اساتید، همزمان با گزینش داوطلبان به ایشان اعلام خواهد شد.
وی خاطرنشان كرد: مهلت ثبت نام در دوره مقدماتی تا تاریخ ۳۰ تیر ۹۸ است و علاقمندان می توانند برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن: ۴۲۷۹۵۳۳۳ تماس گیرند. درضمن از افرادی كه دوره فوق را به خوبی گذارنده باشند در حوزه تاریخ نگاری پیشرفت همكاری به عمل خواهد آمد.
قائم مقام دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در انتها اظهار داشت: اولین دوره آموزش تاریخ شفاهی پیشرفت یادبود دكتر سعید كاظمی آشتیانی با همكاری شركت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دانشكده و پژوهشكده علوم اجتماعی و فرهنگی دانشگاه امام حسین (ع)، پژوهشكده مطالعات فناوری ریاست جمهوری، پژوهشكده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف، شبكه كانون های تفكر ایران و نشر الگو نگار پیشرفت در حسینیه هنر تهران برگزار می گردد.

1398/04/22
14:24:01
5.0 / 5
4403
تگهای خبر: برنامه , سبك زندگی , شركت , صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو