انتظامی خبر داد

آغاز مرحله دوم اجرای طرح شفافیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

آغاز مرحله دوم اجرای طرح شفافیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

جاوید شو: دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز مرحله دوم اجرای طرح شفافیت در این وزارتخانه اطلاع داد.به گزارش جاوید شو به نقل از مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی با اشاره به اینكه مرحله اول شفاف سازی، سال قبل با ۸ اقدام اجرایی تعریف و بخش قابل توجهی از آن اجرا شد، خاطرنشان كرد: اینك مرحله دوم بعد از ارزیابی مرحله اول و اضافه كردن اقدامات اجرایی جدید در كنار تقویت اقدامات قبلی جمعاً با ۱۴ شاخص توسط شورای معاونان وزارتخانه ابلاغ گردیده است.
وی اضافه كرد: در مرحله دوم، الزاماتی در نظر گرفته شده كه ضمانت تحقق شفافیت باشد؛ همچون اینكه تخصیص بودجه همه معاونت ها و موسسات مرتبط، منوط به اقدامات چهارده گانه شده است.
انتظامی اظهار داشت: شفافیت یكی از كلان برنامه های محوری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است كه در جلسه رای اعتماد خود در مجلس بر آن تاكید كرده است و در جهت رویكرد عمومی دولت، اهتمام ویژه ای برای تحقق آن دارد.
وی اضافه كرد: با تدبیر وزیر محترم و همت مدیران و كاركنان وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی خوشبختانه این وزارتخانه در مبحث شفافیت، پیشگام همه دستگاه ها به حساب می آید.
دستیار ارشد وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان كرد: در این مرحله، انتشار برنامه ها، بودجه ها، آمار و اطلاعات برای تسهیل برنامه ریزی های فعالان فرهنگ و هنر، لیست آثار ثبت شده از حیث صیانتی و حقوق مالكیت، علاوه بر ۸ محور قبلی تكلیف شده است. همینطور معاملاتی كه قبلاً فقط شامل معاملات كلان بود، در این مرحله شامل معاملات متوسط هم شده و همه زیر مجموعه های این وزارتخانه موظف شده اند تصویر قراردادهای خویش را منتشر كنند. بخصوص آنكه از سال قبل به همه بخش ها ابلاغ گردیده بود كه این بند را در قراردادهای خود اضافه كنند تا انتشار آن باعث سوءتفاهم برای طرف قرارداد نشود.
به گفته دبیر كمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، در مرحله دوم اجرای شفافیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتشار گزارش های حسابرسی موسسات مشمول همچون بنیاد فارابی، موسسه نمایشگاه های ایران و حدود بیست موسسه دیگر الزامی شده است.
وی در توضیح فرایند شفافیت تصریح كرد: شفافیت، پیشبینی پذیری است و فقط به انتشار هزینه ها محدود نمی شود؛ بلكه انتشار ضوابط روشن و صریح به نحوی كه ذینفعان قبل از رفتن به نهاد مربوطه بتوانند پیشبینی كنند كه خودشان یا رقیب شان مشمول مجوزها، خدمات و حمایت ها می شوند یا خیر و چرایی آنرا بدانند.
انتظامی در عین حال خاطرنشان كرد: در واقع، ذینفعان باید بتوانند پیشبینی كنند كه چه جوابی از دستگاه مربوط می گیرند و بتوانند فرمول های محاسباتی یا نوبت ها را به صورت دستی محاسبه كنند؛ طبعاً در این حالت، دستگاه ها پاسخگو تر می شوند و برای تك تك تصمیمات و اقدامات و حتی رویكردهای خود توجیهی مبتنی بر ضوابط اعلامی شان خواهند داشت و باب رفتار و پاسخ های سلیقه ای یا تبعیض آمیز بسته می شود.
وی همینطور از رسانه ها خواست با ایفای نقش نظارتی و تذكر كاستی ها به تحقق شفافیت در وزارت فرهنگ كمك كنند تا تبدیل به رویه عمومی در همه دستگاه ها شود.
یادآور می شود دو روز پیش رئیس جمهور لایحه شفافیت را برای تصویب به مجلس فرستاد و انتظار می رود با تصویب این لایحه، این رویكرد دولت با سرعت بیشتری تحقق یابد.

1398/04/07
15:09:12
5.0 / 5
4342
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دستگاه , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو