ذوالفقار علی (ع) نماد تشیع مسلمانان دربند بود

ذوالفقار علی (ع) نماد تشیع مسلمانان دربند بود

جاوید شو ذوالفقار علی (ع) نمادِ تشیع مسلمانانِ دربند بود


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، مسجد یا آرامستان فرقی ندارد، دستِ كم از همان دوره ی قاجار هر جا كه قرار بوده حضور ایرانی های شیعی در شهر دربند روسیه اعلام گردد، از این آرم بهره برده اند.
مرتضی رضوانفر – عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی – كه مدتی برای پژوهشِ آثار ایرانی در این منطقه حضور داشته است به ایسنا توضیح می دهد: شهر تاریخی دربند كه به دست قباد و فرزندش خسرو انوشیروان ساخته شد، در سال ۲۰۰۳ میلادی بعنوان یك شهر ساسانی در یونسكو به ثبت رسیده است، همینطور بعنوان قدیمی ترین شهر روسیه و تنها شهر شیعه نشین این كشور شناخته می شود. دربند در طول حیات خود آثار و نمادهای خیلی از فرهنگ ایرانی را تا امروز حفظ نموده است، از آنجمله می توان به قلعه ساسانی نارین قلعه و دیوار ۴۰ كیلومتری شهر و یا آثار اسلامی در دوره‌ی صفوی و قاجاری اشاره نمود.
او با بیان این كه یكی از اولین نقاطی كه در دوره ی اسلامی، نماد «شیر و خورشید به همراه شمشیر ذوالفقار» روی آن نصب شده است، مسجدِ «شیر و خورشید» (المهدی) است كه در دوره فتحعلی شاه قاجار ایجاد می شود، توضیح می دهد: بر دیوار بیرونیِ مسجد «شیر و خورشید»، سه كتیبه ی فارسی قرار دارد كه در چارچوب شعر، به سازنده ی بنا، هدف ساخت، تاریخ ساخت و تاریخ مرمت اشاره دارد.


وی با بیان این كه «شیخ علی خان» حاكم قاجاریِ دربند و سازنده ی این مسجد پس از امضای عهدنامه گلستان، نسبت به واگذاری شهر دربند به روسیه مقاومت می كند، ادامه می دهد: هر چند به دنبال این مقاومت توسط نیروهای روسیه اسیر و كشته شده و یك قهرمان ملی در ایران تلقی می شود، اما تا زمانی كه زنده بود و حتی بعد از وی، این آرم توسط ایرانی های شیعی در نقاطی مانند مساجد و مقابر بعنوان یك آرم ایرانی استفاده می شد.
به نقل از این پژوهشگر، نشان شیر و خورشید با ذوالفقار یا شمشیر عادی، بعنوان یك نوع وابستگی و تعهد به ایران، تلقی شده و در نقاط مختلف قفقاز شمالی در روسیه و همینطور قفقاز جنوبی در جمهوری آذربایجان، گرجستان و ارمنستان مورد استفاده قرار گرفته است.
منبع:

1398/03/08
11:37:18
5.0 / 5
4695
تگهای خبر: فرهنگ , میراث فرهنگی
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو