در مراسم اختتامیه هفته هنر انقلاب عنوان شد

نگرانی رئیس حوزه هنری از ورود سرمایه های مشكوك به هنر

نگرانی رئیس حوزه هنری از ورود سرمایه های مشكوك به هنر

جاوید شو: رئیس حوزه هنری با ابراز نارضایتی از ورود سرمایه های مشكوك و نامربوط به عرصه هنر خواهان توجه بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این مقوله شد.به گزارش جاوید شو به نقل از مهر، پنجمین دوره هفته هنر انقلاب اسلامی و انتخاب چهره سال هنر انقلاب عصر امروز در حوزه هنری انجام شد.
در این مراسم محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در سخنانی با اشاره به اینكه این رویداد فرصتی برای نمایش كارنامه یكساله هنرمندان انقلاب و نگاه به آینده است، اظهار داشت: سال ۹۷ از جهاتی برای هنر انقلاب اسلامی سال خوبی بود. با وجود بحران های موجود در حوزه كاغذ و نشر ما شاهد كتابی بودیم كه ۱۰۰ هزار نسخه از آن در یك سال فروش رفت و باز صف استقبال مخاطبان رضا امیرخانی از كتاب جدید او و خرید آن و یا فروش نیم میلیون نسخه از كتابهای شاعری جوان مانند فاضل نظری را مشاهده كردیم. در حوزه هنرهای تجسمی باز هنرمندان سال قبل به رویدادهای كشور سریع و به موقع واكنش نشان دادند و در حوزه هنرهای نمایشی هم برای نخستین بار شاهد اجرای یك نمایش خوب در مناطق آزاد شده سوریه بودیم.
وی اضافه كرد: در زمینه تاریخ شفاهی، شاهد انتشار كتابهای «الف لام خمینی» و «نقاشی قهوه خانه» بودیم و در حوزه سینما با وجود نمایش آثاری كه با شأن ملت ما مغایرت دارد فیلمی مانند «به وقت شام» ساخته و اكران است.
رئیس حوزه هنری در ادامه سخنانش با مخاطب قرار دادن وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما امروز نگران ورود سرمایه های مشكوك و شركت های اقتصادی نامربوط به حوزه هنر هستیم؛ شركت هایی كه هر جا بودند فساد ایجاد كردند و فرجام كارشان هم یا در دادگاه بود یا در كانادا.
مؤمنی اشاره كرد: سال ۹۸ را با نگاهی به بیانیه گام دوم انقلاب شروع می نماییم و می دانیم كه اگر آینده مان را ترسیم نكنیم و نسازیم در كشاكش تاریخ گرفتار حوادث خواهیم شد. ملتی كه آرمان نداشته باشد زمینه مسلط شدن دیگران بر خودرا فراهم می آورد. وظیفه هنرمندان امروز شناخت آینده است و این هنرمندان نباید فراموش كنند كه هنرمند ملت ایران بودن كار دشواری است.
در ادامه مراسم سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باز در سخنانی با اشاره به اینكه انقلاب اسلامی در تاریخ ۴۰ ساله خود و در حوزه هنر موسس اتفاقات بزرگی بوده است كه خیلی از ما به مانند كسی كه چون در درون آب است حسی از آب ندارد، آنرا درك نكرده ایم عنوان كرد: فضای هنر در ۱۰۰ سال اخیر ایران به ویژه در دوران پهلوی به سمت گسست اجتماعی حركت كرد. انقلاب اسلامی توانست جنبشی در حوزه هنر ایجاد كند كه از این گسست جلوگیری كند. اگر انقلاب نبود شاهد بودیم كه بخش بزرگی از جامعه ما یا به عرصه هنر ورود نداشتند یا زمینه كار حرفه ای همه جانبه را در آن نمی دیدند. خصوصاً اینكه بخش مهمی از جامعه ما متدین هستند ولی باید این حس در آنها بوجود می آمد كه می توانند به حوزه هنر وارد شده و اتفاقاتی بزرگ در آن ایجاد كنند.
وی همین طور با اشاره به اینكه عنصر تخیل آزاد و متصل به حكمت و دانایی در هنر انقلاب اسلامی وارد شده و به آن وجهه ای استعلایی بخشیده است، اظهار داشت: انقلاب اسلامی به اعتبار وصل بودن به منابع حكمت، فرصت های زیادی را در زمینه هنر فراهم نمود. همانطور كه در حوزه شعر می بینیم كه حكمت وارد شده كه نمونه اش اشعار فردوسی است و حوزه هنر انقلابی هم حكمت، فرصتی ساخت تا شاخه های مختلفی در هنر ایجاد شود.
صالحی اشاره كرد: انقلاب اسلامی فرصتی فراهم نمود تا هنر مقاومت در شاخه ها و لایحه های مختلف پدید آید تا ملتی كه ۴۰ سال در مقابل فشار خارجی و تحریم ایستاده در چارچوب هنر مقاومت و لایه های متناوب هنری به پرداختی غنی از فرهنگ و هنر نائل شود.
در ادامه مراسم، اسماعیل كوثری جانشین قرارگاه ثارالله باز در سخنان كوتاهی حفظ امنیت كشور را باز نوعی هنر نامید و اظهار داشت: این هنر حاصل تلاش نیروهای انتظامی، اطلاعاتی، سپاه، ارتش و در اصل خود مردم ما است كه توانسته اند آرامش را به جامعه و زندگی خود وارد كنند.
بخش دیگر این مراسم به معرفی و سخنرانی كاندیداهای چهره سال هنر انقلاب اسلامی اختصاص داشت.
رضا امیرخانی بعنوان یكی از این كاندیداها سپس حضور بر روی سن سخنانی اظهار داشت كه با واكنش برخی حضار و مهمانان مواجه گردید.
هدایت الله بهبودی دیگر نامزد كسب عنوان چهره سال هنر انقلاب باز در این مراسم در سخنان كوتاهی عنوان نمود كه آماده است تا به برگزیده این دوره تبریك بگوید.
مسعود نجابتی دیگر كاندیدای این مراسم باز در سخنانی از نگارش نامه تعدادی از هنرمندان به رهبر انقلاب در پاسخ به نامه رهبر انقلاب درباره حضور ایشان در نمایشگاه پایانی جشنواره هنر مقاومت آگاهی داد.
همچنین مهدی نقویان باز در سخنانی از حضور جامعه مستند سازان در جمع كاندیداهای چهره سال هنر انقلاب تشكر كرد.

1398/01/30
13:32:17
5.0 / 5
4912
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو