با هدف حمایت از پژوهش های پایه و كاربردی؛

کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران تصویب گردید

کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران تصویب گردید

جاوید شو: به گزارش جاوید شو، دبیر ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران امروز در ستاد نقشه جامع علمی کشور مورد موافقت قرار گرفت و تصویب گردید.

به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر رجبعلی برزویی امروز در حاشیه جلسه ۱۷۲ شورای ستاد نقشه جامع علمی کشور، در مورد مباحث مطرح شده در این نشست اظهار داشت: در این نشست مبحث تبدیل صندوق پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور به بنیاد ملی علم ایران بود که بحث و بررسی گردید.

وی ضمن اشاره به تاریخچه تاسیس این صندوق، اظهار داشت: این صندوق در سال ۱۳۸۲ تشکیل شد و پس از تشکیل معاونت علمی ریاست جمهوری ذیل این معاونت فعالیت خویش را ادامه داد. وظیفه این صندوق، به شکلی پشتیبانی از پژوهشگران و فناوران کشور بود.

دبیر ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در رابطه با اهداف بنیاد علم ایران، توضیح داد: این تغییرات با عنایت به رویکرد جدید و نیازهایی که در کشور وجود دارد، اعمال شد تا این بنیاد بتواند بخصوص در حوزه های پژوهش های پایه و پژوهش های کاربردی و بخش هایی که ما در آنها تقریبا با خلأ مواجه هستیم و بخش هایی که کسی متولی آن نیست، فعالیت کند تا از این طریق بتواند به کسب مرجعیت علمی و فناوری کمک نماید و ذیل سیاست های علم و فناوری نقشه جامع علمی کشور، بتواند این سیاست ها را پیاده سازی کند.

وی اضافه کرد: پشتیبانی از پژوهش های بنیادی و پژوهش های پایه و توسعه نظام مند علوم پایه و علوم انسانی از مأموریت های جدید این بنیاد است تا بتواند از این طریق به حل مسائل کشور کمک نماید.

برزویی تصریح کرد: بنیاد ملی علم ایران در این راه به مبحث فناوری ها ورود نخواهد کرد و بیشتر در مرز فناوری کارها را جلو خواهد برد.

وی افزود: برنامه های هدفمند پژوهش، ایجاد جریان ملی ترویج علم، همکاری بین المللی، شفافیت در حوزه ها و عملکرد آن و نظام سازی و اعتبارسنجی و مدال های علمی از مأموریت های این مجموعه است.

دبیر ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: امروز در ستاد نقشه جامع علمی کشور با کلیات ایجاد بنیاد ملی علم ایران موافقت و تصویب گردید. مقرر شد که اساسنامه ظرف دو هفته با کمک دست اندرکاران معاونت علمی و دستگاههای ذیربط در ستاد علم نهایی شود و به جلسه بعدی ستاد نقشه بیاید.

وی اضافه کرد: انشالله در جلسه ستاد نقشه مصوب خواهد شد و برای تصویب نهایی به صحن علنی شورایعالی انقلاب فرهنگی خواهد رفت.

نهایی شدن سند ملی امنیت غذایی

برزویی در مورد وضعیت سند ملی امنیت غذایی، توضیح داد: این سند نهایی شد و برای توشیح رفته است.

منبع:

1402/02/21
03:06:43
5.0 / 5
236
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو