در یك پژوهش بررسی شد؛

ایدز درد غیرقابل تحمل یک انگ اجتماعی

ایدز درد غیرقابل تحمل یک انگ اجتماعی

به گزارش جاوید شو، پژوهشگران کشور در یک پژوهش، وضعیت بیماران مبتلا به ایدز را از لحاظ تجربه انگ اجتماعی بررسی نموده و پیشنهاداتی را برای کم کردن از رنج روانی این بیماران عرضه کرده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری ایدز تحت تاثیر تفکرات قالبی و نگرش های منفی نهادینه شده اجتماعی، تنها یک مساله فیزیولوژیک و درمانی نبوده، بلکه بیشتر مساله ای اجتماعی است که رنج افراد مبتلا را دوچندان می کند. این بیماری به صورت قابل ملاحظه ای در سطح جهانی گسترش یافته و نتایج جدی برای جمعیت جهانی داشته است. افزایش شیوع این بیماری در دهه های اخیر، بار سنگینی بر خیلی از خدمات بهداشتی تحمیل کرده و سبب مرگ تعداد کثیری از مبتلایان شده است. سندرم نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز توسط رترو ویروس HIV ایجاد می شود. این ویروس از آن جهت خطرآفرین است که به صورت مستقیم به سیستم ایمنی بدن حمله می کند و آنرا از بین می برد و بنابراین بدن را در مقابل سایر ویروس ها و عوامل مهاجم، صدمه پذیر می کند.
ایدز به قول متخصصان، همچون بیماری هایی است که به لحاظ تفکرات سوء حاکم بر جامعه، علاوه بر بُعد جسمی از بُعد سلامت روانی و اجتماعی هم وضعیت بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب بروز مشکلات عدیده ای در فعالیتهای مفید بیماران می شود. بنا بر گزارش سازمان ملل، معنای ایدز در جهان اجتماعی غالباً چیزی فراتر از یک بیماری است. به عبارت دیگر از دیدگاه اجتماعی، ایدز بعنوان یک انگ اجتماعی، مرگ، بی مسئولیتی در برابر رفتارهای جنسی، همجنس خواهی و مواردی از این قبیل دیده می شود. از این جهت صرف نظر از جنبه فیزیولوژیک آن، این بیماری از حیث اجتماعی، بعنوان یک برساخت اجتماعی، شأن اجتماعی فرد مبتلا را در سطوح متفاوت آماج خود قرار می دهد.
در ارتباط با این موضوع، محققانی از دانشگاه پیام نور و دانشگاه جهرم نسبت به انجام پژوهشی اقدام نموده اند که در آن، تجربه انگ اجتماعی در مبتلایان به بیماری واگیردار فوق مورد بررسی واقع شده است.
در این پژوهش، ۲۱ فرد مبتلا به ایدز مشارکت داشته اند و از راه مصاحبه عمیق و نیمه‏ ساختاریافته داده های مورد نیاز پژوهشگران را فراهم آورده اند. محققان با تحلیل محتوای مصاحبه‏ های انجام شده، سه مفهوم ترس از افشا شدن، پیش داوری و قضاوت نادرست و تبعیض را بعنوان مضمون های اصلی انگ اجتماعی استخراج کردند.
نتایج این مطالعه نشان دادند که مهم ترین مشکل افراد مبتلا به ایدز، انگ اجتماعی و نگاه های غضب آمیز افراد جامعه است و این مساله غالباً به علت فقدان یا کمبود آگاهی عمومی، برجسته تر می شود.
به قول مجتبی حمایت خواه، استادیار و محقق گروه جامعه شناسی دانشگاه پیام نور و همکارش، «فرد مبتلا به ایدز همواره مورد قضاوت و پیش داوری های اطرافیان خود قرار می گیرد و این امر بر روی تعامل اجتماعی بیمار و سبک زندگی وی تاثیر می گذارد».
آنها می افزایند: «به همین دلیل، با افزایش آگاهی عمومی درمورد این بیماری و نحوه انتقال آن و همینطور عرضه خدمات مشاوره ای مناسب به افراد مبتلا در جهت سازگاری با آن و بهبود کیفیت زندگی، میتوان حیات این بیماران را با امید و رضایت بیشتری مواجه کرد».
بر مبنای نتایج پژوهش فوق، انگ اجتماعی ناشی از بیماری ایدز، تأثیرات مخرب زیادی بر روی سلامت روانی و سلامت اجتماعی بیمار دارد و سبب می شود آنها از خیلی از حقوق خود در جامعه، محروم و منزوی شوند. به صورتی که جهت آزمایش و تشخیص به مراکز مربوطه رجوع نمی کنند و یا اینکه نمی توانند به صورت مفید و مناسب از خدمات حمایتی ازقبیل دارودرمانی و روان درمانی و خدمات حمایتی اجتماعی استفاده نمایند.
بنابراین حمایت خواه و همکارش پیشنهاد داده اند «در راستای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به ایدز، بایستی با عرضه آموزش های لازم و ضروری به افراد جامعه درمورد این بیماری و نحوه انتقال آن، سطح آگاهی های افراد جامعه را ارتقاء داد. این امر سبب خواهد شد نگرش افراد جامعه به نحوه ارتباط با بیماران تغییر کند و از این طریق تا حد سنگینی بار انگ اجتماعی این بیماری را برای بیماران کاهش دهد».
به قول آنها، «این امر متعاقباً سبب خواهد شد که بیماران از حالت انزوا بیرون بیایند و جهت گرفتن حمایت های لازم به مراکز مربوطه رجوع کنند و از این طریق، سطح سلامت روانی و اجتماعی خویش را بالا ببرند؛ امری که طبعا نتیجه آن، بهبود کیفیت زندگی شان خواهد بود».
این اطلاعات علمی پژوهشی را مجله «مطالعات اجتماعی ایران» متعلق به انجمن جامعه شناسی ایران منتشر نموده است.1402/02/01
06:10:10
5.0 / 5
275
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو