چگونگی استفاده از آئین نامه جدید پسادکتری

چگونگی استفاده از آئین نامه جدید پسادکتری

جاوید شو: به گزارش جاوید شو، جزئیات آئین نامه جدید جذب و به کارگیری محققان پسادکتری توسط دبیرخانه شورایعالی عتف اعلام گردید.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، آیین نامه «جذب و به کارگیری محققان پسادکتری» هفته گذشته در تاریخ ۱۰ اسفندماه سالجاری توسط دبیرخانه شورایعالی عتف ابلاغ گردید و بنا بر اعلام دبیرخانه شورایعالی عتف؛ فرایند اجرایی جذب و به کارگیری محققان پسادکتری از اول اردیبهشت سال آینده شروع می شود.

دوره پسادکتری دوره ای موقت با زمان معین برای دانش آموختگان دکتری است که به منظور انجام پروژه های تحقیقاتی، فناوری، صنعتی، کاربردی و ارتقای مهارت های تخصصی بدون صدور مدرک تحصیلی اجرا می شود. مدت دوره پسادکتری یکسال است که با تایید کارگروه تا سه سال قابل تمدید است.

محقق پسادکتری؛ فردی است با مدرک دکتری تخصصی از دانشگاه های معتبر مورد تایید وزارت علوم؛ تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به صورت تمام وقت در چارچوب ضوابط این آئین نامه، زیر نظر فرد میزبان که یکی از اعضای هیئت علمی وزارت علوم و وزارت بهداشت است، فعالیت می کند. همینطور در دوره پسادکتری، محقق حق اشتغال همزمان ندارد.

هدف از دوره پسادکتری استفاده بهینه از ظرفیت دانش آموختگان دوره دکتری در حوزه های پژوهش، فناوری و صنعتی، کمک به جذب و نگهداشت نخبگان، ایجاد بستر مناسب برای توانمندسازی دانش آموختگان دوره دکتری، کمک به گسترش مرزهای دانش و حل مشکلات کشور، توسعه ارتباط بین مراکز علمی با صنعت و جامعه، فراهم سازی زمینه برای اشتغال دانش آموختگان توانمند، ارتقای ارتباطات علمی بین المللی و کمک به توسعه فناوری و تجاری سازی ایده ها است.

بر اساس این آئین نامه جدید جذب و به کارگیری پژوهشگران پسادکتری؛ چهار نوع دوره پسادکتری در زمینه های تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی، فناوری و صنعتی در نظر گرفته شده است.

دوره پسادکتری در حوزه تحقیقات بنیادی

در این دوره محقق پسادکتری بعنوان همکار یک طرح یا پروژه تحقیقاتی فرد میزبان در مؤسسه در مرتبه استادی یا دانشیاری فعالیت می کند.

این طرح باید در مرز دانش و در جهت اولویت های ابلاغی شورایعالی عتف و مورد تایید مؤسسه باشد. دستاوردهای این دوره هم باید شامل انتشار مقاله در نشریات معتبر، تالیف کتاب، ثبت اختراع تاییدشده؛ عرضه نظریه در کرسی های نظریه پردازی و نقد و مناظره (ویژه علوم انسانی و هنر) و یا اثر بدیع و ارزشمند هنری باشد.

دوره پسادکتری در حوزه تحقیقات کاربردی

در این دوره محقق پسا دکتری در یک طرح کاربردی فناورانه، نوآورانه و کارآفرینانه که دارای قرارداد بین مؤسسه با صنعت و جامعه است، فعالیت می کند.

این دوره زیر نظر فرد میزبان مؤسسه برگزار می گردد. دستاوردهای این دوره هم اساساً شامل محصول مشخص، حل مشکل یا رفع نیاز صنعت و جامعه، ثبت اختراع داخلی و خارجی، ایجاد شرکت زایشی، کمک به نوآوری و توسعه دانایی محور در کشور است.

دوره پسادکتری فناوری

در این دوره، محقق پسادکتری در یک طرح کاربردی فناورانه، نوآورانه و کارآفرینانه که در یک شرکت دانش بنیان در دست اجرا باشد، فعالیت می کند. این دوره زیر نظر فرد میزبان در شرکت دانش بنیان برگزار می گردد.

دستاوردهای این دوره شامل محصول مشخص، حل مشکل شرکت دانش بنیان، ثبت اختراع داخلی و خارجی، کمک به نوآوری و توسعه دانایی محور در شرکت است.

دوره پسادکتری صنعتی

دوره پسادکتری صنعتی، دوره ای تقاضامحور است که محقق پسادکتری در یک پروژه برای حل مساله موردنیاز صنعت زیر نظر فرد میزبان در یک واحد صنعتی فعالیت می کند.

دستاوردهای این دوره شامل حل مشکل یا رفع نیاز صنعت، بهبود فرایندهای تولید، افزایش بهره وری، تولید محصول جدید، ثبت اختراع تایید شده یا انجام موفقیت آمیز طرح های تحقیقاتی کاربردی مورد نیاز صنعت مربوطه است.

حقوق پژوهشگر پسادکتری؛ معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای استادیار پایه یک

در این آئین نامه حقوق و مزایای ماهانه محقق پسادکتری معادل ۸۰ درصد حقوق و مزایای ماهانه استادیار پایه یک وزارت علوم است که حداکثر سهم صندوق عتف برای انواع پسادکتری، توسط کارگروه تعیین می شود. مابه التفاوت مبلغ حقوق و مزایای ماهانه را باید مؤسسه یا مرکز فناوری یا واحد صنعتی در ابتدای هر سه ماه پرداخت کند.
جدول یک


منبع:

1401/12/16
14:15:27
5.0 / 5
157
تگهای خبر: شركت , صنعت , كتاب , نخبگان
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو