معاون پژوهشی وزارت علوم هشدار داد:

احتمال پیشروی عربستان از رتبه علمی ایران

احتمال پیشروی عربستان از رتبه علمی ایران

به گزارش جاوید شو، معاون پژوهش وزارت علوم ضمن اشاره به شیب رشد علمی عربستان و سرمایه گذاری این کشور در تحقیق و توسعه اظهار داشت: عربستان اگر با همین شیب ادامه دهد، سه سال دیگر ما را در تولید علم، به سادگی رد می کند. عربستان سرمایه گذاری زیادی در این عرصه انجام داده ولی بعضی می گویند که اینها مقاله و پژوهشگر می خرند. با این وجود هر کاری که می کنند، درحال پیش روی هستند و ما حواسمان باید به این مورد باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی در اجلاس روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری کشور که با مبحث بررسی مسائل مختلف آموزش عالی در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی درحال برگزاری است، ضمن اشاره به سهم تحقیق و توسعه (R&D) از تولید ناخالص داخلی (GDP) در کشورهای مختلف اظهار داشت: کره جنوبی به تولید ناخالص داخلی ۱.۶ تریلیون دلار رسیده است و بیشترین هزینه را کره جنوبی در این عرصه انجام می دهد.

معاون پژوهشی وزیر علوم تاکید کرد: کشورهای مختلف به خاطر این که خیرات و برکاتی از تحقیق و توسعه دیده اند، این هزینه را انجام می دهند. وضعیت سهم تحقیق و توسعه در تولید ناخالص کشور ما در سالهای گذشته مشخص است. در برنامه ششم توسعه، سهم تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی چهار درصد هدف گذاری شده بود که دو درصد آن سهم دولت و دو درصد سهم بخش خصوصی بود.

وی اضافه کرد: ۲۷ سال در حوزه پژوهش و فناوری مسئولیت اجرایی داشتم، هیچوقت به یاد ندارم که در این ۲۷ سال، بودجه درست و حسابی دولتی به تحقیق و توسعه اختصاص داده باشیم. پس چگونه باید مدیریت انجام دهیم؟

معاون پژوهشی وزیر علوم به گزارش بانک جهانی در مورد بودجه تحقیق و توسعه کشورها اشاره نمود و اظهار داشت: در همه کشورهای جهان سهم، تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی درحال افزایش است. متاسفانه ما در پایین نمودار قرار داریم.

دکتر صالحی ضمن اشاره به رتبه علمی کشور اظهار داشت: این که ما در ۲۵ سال، از رتبه ۵۸ تولید علم جهان به رتبه ۱۵ رسیده ایم، نتیجه اینست که ضریب تبدیل محصول به سرمایه اولیه در هیچ کشوری مثل ایران نبوده، نیست و نخواهد بود. کشوری که 0.5 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) را سرمایه گزاری نموده و از ۸۵۰ مقاله به ۷۸ هزار مقاله رسیده، این تنها کار ایرانیان است.

به گفته دکتر صالحی، سال جاری که سال اقتصاد دانش بنیان (تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین) است، اگر توجه به سرمایه گذاری نداشته باشیم، به نتیجه نخواهیم رسید.

وی با اشاره به اینکه گزارش کامل وضعیت پژوهشی کشور به مقامات عرضه شده است، اظهار داشت: در تولید علم، ما از ترکیه عقب بودیم و شش، هفت سال پیش، رتبه ترکیه را گرفتیم، ولی باردیگر ترکیه به ما رسیده است. در ۲۰۲۱ ما باردیگر در تولید علم با ترکیه تلاقی پیدا کردیم.

معاون پژوهشی وزیر علوم تاکید کرد: شیب رشد علمی عربستان هم نشان داده است که این کشور اگر با همین شیب ادامه دهد، سه سال دیگر ما را در تولید علم، به سادگی رد می کند. عربستان سرمایه گذاری زیادی در این عرصه انجام داده، ولی بعضی می گویند که اینها مقاله و پژوهشگر می خرند. با این وجود هر کاری که می کند درحال پیش روی است و حواسمان باید به این مورد باشد.

تا ۵ سال دیگر تمام مجلات پولی خواهند شد

معاون پژوهشی وزیر علوم اعلام نمود: تا حدود ۵ سال آینده تمام مجله های درجه یک دنیا پولی خواهند شد. این توافقی است که ناشران بین المللی باهم انجام داده اند. یعنی باید اپن اکسس (open access) شویم و اگر می خواهیم به ۱۰۰ هزار و ۱۲۰ هزار مقاله در سال برسیم باید برای هر مقاله ۵۰۰ تا هزار دلار پرداخت نماییم و این احتیاج به پیشبینی دارد.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه ما از نظر اپن اکسس و دسترسی آزاد به مقاله ها از کشورهای دیگر پایین تر هستیم، اظهار داشت: دلیلش اینست که نمی توانیم این ۵۰۰ تا هزار دلار مبلغ را برای مقاله پرداخت نماییم. وی اظهار امیدواری کرد که تا آخر سال، با اذن رهبری در مورد بودجه پژوهشی خبر خوبی بدهد.

وی پیشنهاد استفاده از ظرفیت ماده ۱۳ قانون جهش دانش بنیان را به روسای دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری داد و اضافه کرد: در تاریخ جمهوری اسلامی ما چنین قانونی به نفع دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نداشتیم. دانشگاه ها موظف می باشند که کارگروه ارتباط با صنعت را تشکیل دهند. ولی این کارگروه در خیلی از دانشگاه ها و پژوهشگاه ها به وجود نیامده است.

دکتر صالحی تصریح کرد که روسا نباید اتاق نشین باشند و باید به سمت صنایع بروند و آنها را از آئین نامه ها آگاه کنند تا بتوانند قراردادهای ارتباط با صنعت را بالا برند.

وی به آمار قراردادهای ارتباط با صنعت دانشگاه ها در سال ۱۴۰۱ اشاره نمود و اظهار داشت: تا هم اکنون ۱۰ هزار و ۸۰۰ قرارداد ارتباط با صنعت داشتیم و مبلغ این قراردادها ۴ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. با عنایت به ظرفیت اعضای هیئت علمی، این وضعیت خوبی نیست و قابل دفاع نیست و از کل ۲۷ هزار نفر اعضای هیئت علمی، تنها ۶ هزار و ۳۰۰ نفر قرارداد ارتباط با صنعت دارند.

از ظرفیت وقف در آموزش عالی استفاده نکردیم

معاون پژوهشی وزیر علوم به مبحث وقف در آموزش عالی اشاره نمود و اظهار داشت: ما در استفاده از ظرفیت وقف در آموزش عالی در حد صفر هستیم.

وی اظهار نمود که در سال ۲۰۲۱ دانشگاه هاروارد ۵۳ میلیارد دلار از راه کمک اهدایی (donation) به دست آورده است. بودجه کل وزارت علوم و تمام دانشگاه ها یک میلیارد دلار نیست. چند صد میلیون دلار از این کمک اهدایی از خارج از آمریکا بوده است.

مجوز حضور دانشگاه ها و پژوهشگاه ها در رسانه های اجتماعی داده شود

دکتر صالحی با اشاره به اینکه خیرهای ما و سازمان اوقاف دانشگاه ها را نمی شناسند، اظهار داشت: مردم ما از نظر عقیدتی به وقف اعتقاد دارند ولی نمی دانند که می توانند در این عرصه وقف انجام دهند. باید در مورد این مورد فرهنگ سازی صورت گیرد و از ظرفیت قانونی و فتوا در این عرصه استفاده گردد. باید توجه داشته باشیم که بودجه دولتی اجازه نمی دهد از یک سطحی بالاتر پرواز نماییم.

معاون پژوهش وزیر علوم در قسمت دیگر سخنرانی خود به اهمیت رویت پذیری در حوزه علم و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: رویت پذیری اینست که کاری نماییم در جامعه ما یک سری افراد، مراکز و مقاله ها شناخته شوند و دیده شوند. مردم چقدر دانشمندان و پژوهشگران ما را می شناسند؟ در خارج از کشور چقدر ما را می شناسند؟ اینها همه در حوزه رویت پذیری است.

دکتر صالحی تاکید کرد: هم اکنون دانشجویان ما فارغ التحصیل می شوند و سریع دانشگاه های خارجی و فاندهای آنها را پیدا می کنند و با دو ایمیل از کشور می روند! و این گونه مثل آب خوردن بچه های ما را می برند.

وی به اهمیت حضور در رسانه های اجتماعی برای افزایش رویت پذیری اشاره نمود و توضیح داد: برای مثال یوتیوب در ایران ممنوع می باشد، ولی دانشگاه های ما نباید از حضور در یوتیوب و پلت فرم ها ممنوع شوند. همانطور که مقامات ما در این پلت فرم ها حضور دارند، چرا دانشگاه ها و پژوهشگاه های ما نباید حضور داشته باشد؟ باید مجوزهای این مورد را بگیریم.

دکتر صالحی تصریح کرد: کسی که رویت پذیر نیست، وجود ندارد.

منبع:

1401/10/18
14:06:53
5.0 / 5
213
تگهای خبر: برنامه , صنعت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو