در نشست خبری هفته هنر انقلاب عنوان شد

سازمان زیباسازی شهرداری مانع نمایش گنجینه هنر انقلاب شد

سازمان زیباسازی شهرداری مانع نمایش گنجینه هنر انقلاب شد

به گزارش جاوید شو در نشست خبری هفته هنر انقلاب اسلامی از كم كاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران در نمایش گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری در سطح شهر تهران انتقاد شدبه گزارش جاوید شو به نقل از مهر، نشست خبری هفته هنری انقلاب اسلامی و یازدهمین دوره جشنواره شعر و داستان انقلاب اسلامی بامداد امروز در حوزه هنری برگزار گردید.
در این نشست خبری مجدالدین معلمی معاون هنری حوزه هنری در سخنانی عنوان كرد: در سال های ابتدایی انقلاب اسلامی وقتی می خواستند از هنرمند انقلاب یاد كنند به اسامی و افراد معدودی می شد دست پیدا كرد كه به صورت عمده در چند حوزه خاص فعال بودند؛ هنر شعر كه از سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی رونق داشت و بعد از انقلاب هم به راهش ادامه داد و برخی رشته های معدود دیگر از این دسته بودند. اما به تدریج كار به شكلی پیش رفت كه امروز می توانیم جریان هنر انقلاب اسلامی را بوجود آمده و بدانیم و رویش هایش را لمس نماییم. با این همه امروز هنر انقلاب دارای نقص شكاف نسلی شده است. نسل قدیمی و جوان این هنر با هم متفاوت شده اند. حوزه هنری با عنایت به این شكاف دو برنامه در دستور كار خود قرار داده است كه نخست كادرسازی و دیگری ارتباط برقرار كردن میان هنرجویان جوان و پیشكسوت است.
وی در ادامه با اشاره به مبحث انتخاب چهره سال هنری انقلاب اسلامی در مراسم هفته هنر انقلاب و با اشاره به پنجمین دوره از برگزاری این رویداد، خاطرنشان كرد: دبیرخانه این رویداد به صورت دائمی در حوزه هنری فعال است و رویدادها را رصد می كند. ما با عنایت به این نكته كه آثاری انتخابی باید تولید شده در سال محل توجه جشنواره باشد و با عنایت به اینكه كسوت و سابقه افراد برای آنها ارجحیتی ایجاد نمی كند دست به انتخاب چهره سال می زنیم. برای ما دربرگیری، عمومیت و جریان سازی یك رویداد و شخص محل توجه است. امسال هم با توجه به همین مساله اسامی انتخاب شده به هیئتی صدنفره برای انتخاب ارائه شد و آنها به لیستی ۵ نفره و رسیدند كه چهره سال از میان آنها انتخاب خواهد شد.
معلمی در این بخش از نشست خبری به معرفی نامزدهای این رویداد پرداخت (اینجا بخوانید)
وی در ادامه به معرفی نامزدهای انتخاب مهمترین رویداد سال هنر انقلاب پرداخت كه این انتخاب برای اولین بار امسال در دستور كار برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی قرار گرفته است. بر این اساس و به قول معاون هنری حوزه هنری از میان سه رویداد مجموعه برنامه های خانه طراحان انقلاب اسلامی، مجموعه برنامه های حسینیه هنر و جلسات شهاب مرادی درباره سبك زندگی یك رویداد بعنوان رویداد سال هنر انقلاب انتخاب خواهد شد.
معلمی همینطور از انتخاب چهره سال هنر انقلاب در تمامی استان های كشور برای اولین بار امسال اطلاع داد.
در ادامه نشست خبری محمد زرویی نصرآباد مدیرعامل مؤسسه سپهر سوره هنری به معرفی برنامه های این رویداد پرداخت و عنوان كرد: هفته هنر انقلاب اسلامی از بامداد فردا با آئین غبار روبی مزار شهدای هنرمند و هنرمندان فقید درگذشته در سراسر كشور و دیدار با خانواده های آنها و هم غبارروبی مزار شهید سید مرتضی آوینی و حضور در مرقد مطهر امام راحل در تهران آغاز می شود و در طول هفته با برنامه های تنوع فرهنگی و هنری ادامه پیدا خواهد نمود.
وی با اشاره به برگزاری آئین افتتاحیه این رویداد در عصر روز سه شنبه ۲۰ فروردین ماه در حوزه هنری، اضافه كرد: در این مراسم از ۲۶ هنرمند حوزه هنری كه آثارشان در طول سال قبل در جشنواره های خارج از حوزه هنری صاحب رتبه شده است تجلیل خواهد شد. همینطور در این مراسم از نادرطالب زاده، غلام علی طاهری و استاد بدرالسماع هم تجلیل خواهد شد.
زرویی در ادامه به برگزاری شب خاطره، ویژه برنامه در حلقه رندان، شب شعر دیدار ماه، همایش ۴۰ سالگی موسیقی انقلاب در طول این هفته اشاره نمود و اضافه كرد: شش فیلم منتخب از آثار جشنواره فیلم فجر شامل رد خون، شبی كه ماه كامل شد، دیدن این فیلم جرم است، قصر شیرین و بنیامین هم در روزهای هفته هنر انقلاب اسلامی در حوزه هنری اكران خواهد شد. در حوزه تئاتر هم آثاری در تالار مهر ماه و هم حوزه تئاتر شهر و كوی دانشگاه تهران و دانشگاه تهران اجرا می شود.
مدیرعامل سپهر سوره هنری در ادامه با تشكر از شهردار تهران به منظور صدور دستور نمایش گنجینه هنرهای تجسمی حوزه هنری در تابلوهای شهری در روزهای هفته هنر انقلاب، عنوان كرد: مایه تأسف است كه باید بگویم با كم كاری و عدم همكاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران این اتفاق نتوانست به اجرا برسد كه برای ما هم جای سوال دارد
زرویی همینطور به برگزاری دو نمایشگاه عكس از دستاوردهای انقلاب و هم نبرد با گروهك های تكفیری در نگارخانه های خانه عكاسان و هم نمایشگاهی از ۱۲۰ اثر ترجمه شده از تولیدات انتشارات سوره مهر و هم پخش ویژه برنامه سوره هنر از شبكه سوم سیما اطلاع داد.
در ادامه نشست معلمی همینطور از فراخوان حراج آثار هنرهای تجسمی به نفع سیل زدگان نوروز امسال و هم برگزاری كنسرت خیریه با صدای آرش كمانگری در این هفته اطلاع داد و اظهار داشت: آثار هنرمندانی كه در این فراخوان حضور پیدا كرده اند در سه گالری حوزه هنری به نمایش در خواهد آمد و از همه نهادها و مؤسسات و افراد حقیقی برای بازدید و خرید از آنها دعوت می نماییم.
وی همینطور در پاسخ به این شبهه كه چرا نامزدهای انتخاب چهره سال هنر انقلاب به صورت عمده از هنرمندان حوزه هنری به شمار می روند، اظهار داشت: از میان ۱۶ نفر نامزد ابتدایی تنها ۵ نفر صاحب فعالیت و محصول در حوزه هنری بودند كه در نهایت در بین نامزدهای نهایی هم قرار نگرفتند.

1398/01/20
15:13:46
5.0 / 5
4828
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو