وزیر علوم تاكید كرد

پژوهانه استادان باید بموقع و یک باره پرداخت شوند

پژوهانه استادان باید بموقع و یک باره پرداخت شوند

وزیر علوم خطاب به معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز آموزش عالی و رؤسای پارک های علم و فناوری،  گفت: بودجه گرنت (پژوهانه) استادان دانشگاه را اول مهر و یکباره پرداخت کنید تا استاد بتواند به موقع برای کار پژوهشی هزینه کند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در نشست سراسری معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع انسانی دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، مراکز آموزش عالی و روسای پارک های علم و فناوری ضمن اشاره به استقلال سیاسی ایران اظهار داشت: بخش زیادی از این استقلال مرهون تلاش جامعه دانشگاهی کشور، متخصصان و پرچمداران علم و فناوری است. چون که مدیران و محققان همگی دانش آموخته دانشگاه ها هستند.

وی اضافه کرد: توجه به علم و فناوری و هزینه کردن برای آن بهترین نوع سرمایه گذاری است و هر حاکمیتی آنرا درک کند، حتما دوام و قوام خواهد یافت و افتخارات آن روزافزون خواهد شد و اگر به این مهم توجه نکند، روز به روز ناموفق تر و خمیده تر می شود.

دکتر زلفی گل ضمن اشاره به توجه زیادی که در دین و معارف ما به علم و دانش شده است، از مسؤولان و مدیران خواست به حوزه علم و دانش توجه درخور داشته باشند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: مدیران اداری و مالی مردان روزهای سخت و تنگ هستند. در سالهای اخیر که با تحریم های ظالمانه نظام استکبار روبرو بوده ایم، علیرغم سختی ها با تلاش شایسته عزیزان، مدیریت موفقی داشتیم.

موضوع منابع مالی همیشه زیر ذره بین است

وی تصریح کرد: بحث منابع مالی همیشه زیر ذره بین است و مدیران اداری و مالی باید ضمن پاسخ به نیازهای مختلف در دانشگاه، تصمیم های قابل دفاع بگیرند که در این خصوص تاکید می کنم پیش از دریافت تصمیم با دفاتر حقوقی دانشگاه ها و اداره کل حقوقی وزارت مکاتبه کنند و مشورت بگیرند.

وزیر علوم اظهار داشت: در مواردی که احتمال می رود تصمیم های حوزه اداری و مالی با مشکلات قانونی مواجه شود با دستگاههای نظارتی مانند دیوان محاسبات و سازمان بازرسی مکاتبه کتبی کرده و راهکار دریافت نمایند.

وزیر علوم تصریح کرد: در گرفتن تصمیمات کلان مانند راه اندازی دانشکده و توسعه فضای دانشگاه نظرات معاونان اداری و مالی حتما دریافت و هم به بودجه و امکانات دانشگاه توجه گردد.

وی با تکیه بر بودجه ریزی عملیاتی اظهار داشت: از سازمان برنامه و بودجه انتظار می رود سرانه دانشجویی را بر مبنای هزینه های واقعی خدمات رفاهی و شرایط خاص هر دانشگاه تعیین کنند.

دکتر زلفی گل اظهار داشت: وقتی دانشگاه ها ملزم به آموزش مجانی هستند، حتما باید بودجه دولتی هم دریافت نمایند.


او همینطور در مورد برکت ۳۰ سفر استانی رئیس جمهوری برای حوزه آموزش عالی کشور اظهار داشت: در هر سفر بخشی از اعتبارات پروژه نیمه تمام همه استان ها را تأمین کردیم و باید تلاش نماییم در مورد تهران هم این اتفاق بیفتد.

توجه ویژه به دانشگاه های تهران و کلان شهرها

دکتر زلفی گل اظهار داشت: باید به تهران و کلان شهرها که میزبان دانشجویان زیادی نسبت به سایر نقاط هستند، توجه ویژه نماییم.

وی با تکیه بر طرح نظام جامع مالی، اظهار داشت: باید سامانه ای باشد که هر وقت اراده کردیم، بدانیم چقدر بودجه هزینه شده و چقدر تخصیص یافته است. این سامانه می تواند در فاز اول در سطح دانشگاه راه اندازی شود.

وی افزود: معاونان اداری مالی دانشگاه ها نباید دیگر معاونان دانشگاه را زیرمجموعه خود بدانند، آنها خدمات دهنده هستند. اگر برای پژوهش، آموزش و فرهنگ هزینه نکنیم، کاری نکرده ایم.

وی با تکیه بر اهمیت اعطای بودجه های پژوهشی بموقع اظهار داشت: بودجه گرنت (پژوهانه) استادان دانشگاه را اول مهر و یکباره پرداخت کنید تا استاد بتواند به موقع برای کار پژوهشی هزینه کند.

وزیر علوم بر تکمیل پایگاه های اطلاعات علمی تصریح کرد و اظهار داشت: پایگاه های اطلاعات علمی برخی دانشگاه ها ناقص یا قطع شده است که البته معاونت پژوهشی هم بزودی اقداماتی در این حوزه انجام می دهد.

نمایه شدن بین المللی ۱۸ نشریه در یک سال

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وزیر علوم در انتها نمایه شدن مجلات علمی تحت نمایه بین المللی را اقدامی پرارزش دانست و خاطرنشان کرد: برای نمایه شدن مجلات، پایه تشویقی برای اعضای هیات علمی قائل شده ایم، مجلات فارسی ۲ پایه و مجلات انگلیسی یک پایه تشویقی برای عضو هیات علمی تشویق خواهند داشت. برای این کار آموزش لازم هم به اعضای هیات علمی داده می شود و تابحال طی یک سال قبل ۱۸ مجله ایرانی نمایه شده اند.
1401/05/12
22:36:25
5.0 / 5
215
تگهای خبر: برنامه , خدمات , دستگاه , سفر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو