محققان بررسی كردند

تحریم ها چه تاثیری بر مقابله با کرونا گذاشت؟

تحریم ها چه تاثیری بر مقابله با کرونا گذاشت؟

به گزارش جاوید شو محققان حوزه حقوق بین الملل در پژوهشی تأثیر تحریم ها بر مقابله با کرونا را بررسی نموده اند. آنها در این مطالعه به سه پرسش اساسی در مورد این مورد پاسخ داده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، حق بر سلامت بعنوان یکی از حقوق بنیادین بشری به معنای بهره مندی از حد اعلای سلامت جسمی و روانی است که شامل مواردی همچون حق برخورداری از آب شرب سالم و غذای کافی، حق بهره مندی از بهداشت عمومی و خدمات درمانی اولیه و حق دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی، در درمان و کنترل بیماری های فراگیر مانند کرونا نقش قابل ملاحظه ای دارد و از این حیث، عاملی مهم در تحقق حق سلامت محسوب می شود. لعیا جنیدی، دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و سپیده راضی، دانشجوی دکترای حقوق خصوصی دانشکده حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه در پژوهشی به "تاثیر تحریم بر مقابله مؤثر بر کرونا و مسئولیت ناشی از آن" پرداخته اند.
در این پژوهش تلاش شده است به سؤالات زیر پاسخ داده شود:
ارکان تحقق مسئولیت دولت تحریم کننده چیست و چگونه احراز می شود؟
فعل متخلفانه ناشی از تحریم کدام یک از اصول و تعهدات در رابطه با حقوق بشر را نقض کرده است؟
مراجع صالح در سطح ملی و بین المللی برای اثبات حقانیت زیان دیده و دادخواهی کدام هستند؟
در این پژوهش آمده است: اعمال تحریم ها بر مقابله سریع و مؤثر با ویروس کرونا آثار منفی بسیاری به همراه داشته و با ایجاد محدودیت های مالی و ایجاد خلل در تهیه و وارد کردن مواد اولیه دارویی، کیت تشخیص استاندارد و تجهیزات پزشکی بخصوص موانع در ارتباط با واردات واکسن، باعث تشدید مشکلات برای مقابله کارآمدتر با این ویروس شده است که مسئولیت دولت تحریم کننده را به دنبال دارد.
پژوهشگران می گویند: به منظور احراز مسئولیت ناشی از تحریم، طبق ماده دو طرح مسئولیت دولت ها، احراز دو رکن نقض تعهد بین المللی و سپس قابلیت انتساب آن به دولت اعمال تحریم کننده لازم است. رکن اول یعنی نقض تعهد بین المللی دولت، هنگامی محقق می شود که فارغ از اینکه منشا یا ماهیت تعهد چیست، فعل دولت مطابق آن چه تعهد مقرر می کند، نباشد. حال که به جهت اعمال تحریم های آمریکا بویژه تحریم های فرا سرزمینی، اسناد بین المللی مختلف همچون بند (ب) ماده ۱۳ منشور ملل متحد، ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر، ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و مواد ۶، ۷، ۲۱، ۲۲، ۳۷، ۶۳ و ۶۴ اساسنامه سازمان بهداشت جهانی، دستور موقت ۳ اکتبر ۲۰۱۸ و همینطور اصول کلی حقوقی همچون اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر و تجارت آزاد نقض شده اند، رکن اول مسئولیت بین المللی محرز است.
در این مقاله بیان شده است: به منظور احراز رکن دوم مسئولیت بین المللی، اعمال تحریم ها باید منتسب به دولت بعنوان تابع حقوق بین الملل باشد. آمریکا بعنوان دولتی که در شرایط انتشار ویروس کرونا، با تداوم اعمال تحریم های یکجانبه، کنترل وضعیت سلامت و درمان کشور را بیشتر از پیش با مشکل مواجه کرده است، تحریم های خویش را از راه صدور دستور اجرایی توسط رئیس جمهور، قانون کنگره که باید به تایید رئیس جمهور برسد و دفتر کنترل دارایی های خارجی اعمال کرده است که طبق ماده ۴ طرح مسئولیت دولت ها به دولت آمریکا منتسب است.
جنیدی و راضی بیان می کنند: ازاین رو ارکان تحقق مسئولیت محرز است و دولت تحریم کننده به باعث ماده ۳۱ طرح مسئولیت دولت ها متعهد به جبران خسارات مادی و معنوی است که با ایجاد اختلال در سیستم بانکی و انتقال ارز به خارج از کشور و عدم امکان خرید دارو و تجهیزات پزشکی لازم و ضروری از شرکتهای دارویی خارجی وارد شده است و همین مساله باعث عدم دسترسی به مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران شده و صدمه جسمانی و فوت بیماران را هم به دنبال داشته است.
در این پژوهش آمده است: در نهایت تعیین مراجع صالح در سطح بین المللی و ملی به منظور پیگیری مسئولیت ناقضان حق سلامت و درمان و همینطور تاکید بر اجرای دستور موقت صادر شده از دیوان بین المللی دادگستری در خصوص رفع هر گونه مانع از مراودات اقلام دارویی و پزشکی، امکان دادخواهی زیان دیدگان را فراهم خواهد نمود.
این مقاله در شصت و پنجمین شماره نشریه حقوقی بین المللی انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/04
11:05:56
5.0 / 5
187
تگهای خبر: خدمات , سلامت , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو