معاون وزارت بهداشت با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱ به عنوان تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین :

تولیدات دانش بنیان می توانند فاصله صنعت و دانش را کم کنند

تولیدات دانش بنیان می توانند فاصله صنعت و دانش را کم کنند

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مورد نام گذاری سال ۱۴۰۱ بعنوان ˮتولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینˮ از جانب مقام معظم رهبری، به اهمیت رفتن به سمت دانشگاه های نسل سوم و چهارم اشاره نمود و اظهار داشت: این نسل از دانشگاه ها پاسخگو و اجتماعی هستند و با تولیدات دانش بنیان می توانند فاصله صنعت و دانش را حذف نمایند یا به حداقل برسانند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در مورد بروندادهای فناوری سلامت اظهار داشت: از نظر بروندادهای توسعه فناوری سلامت، تعداد مراکز دانش بنیان در این عرصه حدود ۱۶۷۰ شرکت است. تعداد پارک های علم و فناوری حوزه سلامت ۱۳، تعداد مراکز رشد فناور در حوزه سلامت ۹۵، تعداد محصولات فناور دارای مجوز ۳۴۳ و تعداد ثبت اختراع در علوم پزشکی هم ۳۳۵ مورد است.

وی با ابراز خرسندی از نامگذاری سال جاری به نام سال "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" از جانب مقام معظم رهبری، بیان نمود: شاخصهای توسعه فناوری سلامت در دنیا تحت عنوان شاخص نوآوری جهانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. این شاخص ها هفت رکن دارد.

وی اضافه کرد: پنج رکن ورودی نوآورانه این شاخص ها شامل ساختار نهادی، سرمایه انسانی و تحقیقات، زیرساخت، پیچیدگی بازار و پیچیدگی کسب و کار است که معمولاً این ورودی ها توانایی اقتصاد یک کشور را در انجام فعالیتهای نوآورانه نشان داده است.

معاون تحقیقات و فناوری اظهار داشت: این شاخص ها دو خروجی نوآورانه هم دارد که عبارت از دانش فناورانه و خلاقانه هستند.

رتبه ۶۰ ایران در شاخص توسعه فناوری سلامت

پناهی اضافه کرد: در بررسی هایی که انجام شده در حوزه توسعه فناوری سلامت در سال ۲۰۲۱ بر مبنای شاخصهای نوآورانه، ایران در بین ۱۳۲ کشور رتبه ۶۰ را کسب کرده بود که این عدد نسبت به سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۶۰ رتبه ارتقا را نشان داده است.

وی خاطرنشان کرد: ایران در سال ۲۰۱۴ در شاخصهای نوآورانه رتبه ۱۲۰ جهان را دارا بود که خوشبختانه با رشد خوبی که داشته در سال ۲۰۲۱ به رتبه ۶۰ رسید. البته این رتبه در مقام مقایسه با تولید علم و مرجعیت علمی و همینطور ارجاعاتی که می شود (از مقالات) قابل قبول نیست.

وی عنوان کرد: ولی در همین ارزیابی هفت شاخص نوآوری جهانی در بروندادهای دانش و فناوری و بروندادهای خلاقیت، وضع ایران خوب است. ولی در شاخص سازمان ها و پیچیدگی کسب و کار عملکرد خوبی نداشته ایم.

معاون تحقیقات و فناوری اظهار داشت: نکته مهم این است که شاخصهای نوآوری ایران در بعضی موارد نظیر آموزش عالی، فارغ التحصیلی، دسترسی به تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات، زیرساخت بومی، تشکیل سرمایه ناخالص، تولید دانش و اختراعات، مقالات علمی و مقالات قابل استناد، تولید ناخالص ملی و طرح های صنعتی ملی، نقاط قوت ما در ارزیابی سال ۲۰۲۱ بوده است.

پناهی اضافه کرد: ولی متاسفانه در بحث کیفیت در نظارت و مقررات، محیط کسب و کار، سهولت راه اندازی کسب و کار، سرمایه گذاری جهانی، همکاری صنعت و دانشگاه و سرمایه گذاری مشترک، وضعیت خوبی نداشته ایم که سال جاری باید به این ضعف ها دقت کنیم.

حوزه های تحول در تحقیقات سلامت

وی ضمن اشاره به اینکه هشت حوزه تحول را در حوزه تحقیقات وزارت بهداشت دنبال می نماییم، اظهار داشت: این حوزه ها شامل دیده بانی وزارت بهداشت در حوزه تحقیقات نظام سلامت، نهادینه سازی رویکرد پژوهش به صورت پژوهش های پاسخگو و اثربخش در نظام سلامت، تربیت نیروی انسانی توانمند و توسعه مرزهای دانش، شبکه سازی تحقیقات، نهادینه سازی اخلاق در پژوهش و خلق ثروت دانش بنیان توسط پژوهش هاست.

معاون تحقیقات و فناوری بیان داشت: دغدغه های مقام معظم رهبری در زمینه تنگی معیشت و گرانی و تورم با عنایت به شعار سال جاری که "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" است می تواند مورد توجه قرار گیرد و اقتصاد کشور با عنایت به این شعار می تواند رونق پیدا کند.

پناهی افزود: همواره بین ایده ها و ورود محصول به بازار، بین علم و تولید ثروت، فاصله ای وجود داشته است. ما همیشه دنبال تاسیس دانشگاه های نسل یک و دو بوده ایم ولی با تاکید مقام معظم رهبری در پیام نوروزی شان طبیعتاً باید به سمت تاسیس دانشگاه ها نسل سوم و چهارم پیش برویم.

وی افزود: چون این نسل از دانشگاه ها پاسخگو و اجتماعی هستند و با تولیدات دانش بنیان می توانند فاصله صنعت و دانش را حذف نمایند یا به حداقل برسانند.

وی خاطرنشان کرد: ما سال جاری برنامه های خوبی برای مجوزدار شدن محصولات مان داریم. حتما باید محصولات تجاری خویش را افزایش دهیم و باید نسبت فروش محصول به مقالات در حوزه سلامت افزایش یابد. به صورتی که نسبت تولید محصول و خدمات به مقالات باید ده برابر و نسبت اختراعات به کل مقالات باید ۳۰ برابر افزایش یابد.

لزوم پشتیبانی از محصولات فناورانه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تصریح کرد: معاونت های آموزش، درمان و بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور و هیات امنای ارزی باید از محصولات فناورانه داخلی خرید کنند. وزارت بهداشت باید از فن بازار حوزه سلامت حمایت کند.

پناهی اضافه کرد: باید مدیریت متمرکز تولیدات فناور حوزه سلامت را با حمایت های مالی و ایجاد زیرساخت های نزم افزاری و سخت افزاری، رونق دهیم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت؛ او در آخر تصریح کرد: باید فرآیندهای دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو را تسهیل نماییم. این اقدامات به رفع موانع تولید و مشکلات تولیدگران کمک می نماید.
1401/01/03
14:26:28
5.0 / 5
386
تگهای خبر: برنامه , خدمات , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو