معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت مطرح كرد

نیماد باید ابزاری برای ارتقای دانش فناورانه باشد

نیماد باید ابزاری برای ارتقای دانش فناورانه باشد

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ضمن تشریح برنامه ها، خدمات و اقدامات معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اشاره کرد: از شکل گیری زنجیره تولید سلامت در کشور حمایت می نماییم.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در دومین روز از گردهمایی معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که امروز با حضور بهرام عین اللهی وزیر بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، به بروندادهای تحقیقات و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: ۷۸۹ مرکز تحقیقاتی حوزه سلامت فعال می باشند، برنامه ریزی در کاربردی کردن تحقیقات و رویکرد به حل مسایل و مشکلات نظام سلامت، توسعه ۸۲ واحد تحقیقاتی بالینی در بیمارستان های آموزشی، توسعه کمی و کیفی شبکه های تحقیقاتی علوم پزشکی به ۲۳ شبکه، برنامه توسعه هدفمند مراکز تحقیقاتی علوم پزشکی کشور، ۱۴۹۲ عضو هیات علمی پژوهشی، ظرفیت سازی و تاسیس ۵۳ پژوهشکده علوم پزشکی همچون بروندادهای تحقیقات و فناوری است.
وی به توسعه شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: ۱۴۰۰ شرکت هم اکنون با گردش مالی بیش از ۴۰ هزار میلیاردریال و تولید ۴۵۰۰ محصول دانش بنیان متکی بر دانش بومی و حضور در بازار داخلی فعال می باشند و تحت حمایت قرار دارند.
پناهی در ادامه به تولید دو هزار و ۴۲۲ محصول دانش بنیان حوزه سلامت در شرکت های دانش بنیان مستقر در دانشگاه های علوم پزشکی بمنظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی اشاره نمود.
وی راه اندازی دفاتر مالکیت فکری در ۱۰ منطقه آمایشی کشور و پیگیری تخصیص خطوط اعتباری بیش از ۱۰۰ میلیارد به صندوق های پژوهش و فناوری برای تخصیص منابع حمایتی به هسته های فناور و دانش بنیان را بعنوان بروندادهای تحقیقات و فناوری برشمرد.
پناهی اشاره کرد: نباید مقاله تبدیل به هدف غایی حوزه سلامت شود، باید توانمندی به وجود آمده را در قالب دانشگاه های نسل سوم و چهارم به قدرت به سمت تولید محصول سوق دهیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، اشاره کرد: باید بتوانیم نخبگان را در تراز جهانی آموزش دهیم و توان آنها را با ظرفیت سازی در جهت اهداف کلان کشور تقویت و هدایت نماییم.
پناهی به کارهای موسسه نیماد اشاره نمود و اظهار داشت: در روز نخست گردهمایی هم یک برنامه تفسیری داشتیم. نیماد باید ابزاری برای ارتقا و رسیدن به دانش فناورانه و محصول محور باشد. تاکید داریم که نیماد برای تمام پژوهشگران در سراسر کشور باشد تا در جهت ارتقای دانش خود از مزایای آن استفاده کنند.
وی ادامه داد: هدف از راه اندازی این موسسه، ایجاد یک نهاد عالی رتبه علمی جهت رهبری، مدیریت، حمایت و توسعه تحقیقات علوم پزشکی در کشور شامل آموزش توسعه نوآوری و فناوری است.
پناهی اضافه کرد: توسعه فعالیت پارک های فناوری سلامت در برنامه حمایتی قرار دارد که با وزارت علوم هماهنگی هایی انجام شده است تا با سازو کار مشخص و راه اندازی پردیس سلامت با مدیریت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی کشور دراین زمینه نیز گام های موثری برداشته شود.
وی اظهار داشت: دوره دکترای تخصصی فناوری محور با همکاری معاونت آموزشی تدوین شده است، ولی تاکید می کنم که باید در امتداد محصول حرکت نماییم.
پناهی با اشاره به حوزه توسعه فناوری سلامت اظهار داشت: در گفتگوهایی که با فعالان این حوزه داشتم، متوجه شدم هسته های فناور در پروسه گرفتن مجوز به مشکل بر می خورند، باید این مسئله را بوسیله تعاملات با نهادهای مختلف رفع نماییم تا زنجیره ارزش تولید در کشور را ساماندهی نماییم.
ایشان سپس به اهداف توسعه فناوری تا سال ۱۴۰۰ اشاره نمود و اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ باید نسبت تولید محصول به خدمت به تولید مقاله افزایش یابد. افزایش نسبت اختراعات به کل مقالات، افزایش متناظر نسبت به اختراعات تجاری شده، فروش یا انتقال فناوری حداقل دو درصد از محصولات دانشی تولید شده دانشگاه ها، میزان جذب منابع بوسیله ارتباط دانشگاه ها با صنعت و جامعه حداقل به میزان ۲۰ برابر، تمرکز بر غذای سالم و گیاهان دارویی بعنوان مزیت ملی و غیره تحت الزامات اساسی است که در نظر گرفته شده است.
بگفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در برنامه ثبت ملی بیماریها و نتایج آن نیز در برنامه ماست، ولی نباید به ثبت آن اکتفا کرد و باید از نتایج این ثبت بصورت عملی بهره برد.
به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وی ادامه داد: رفتار پژوهشگران ما در زمینه سلامت باید شایسته نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باشد و این را باید در کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی نظام مند نماییم.
1400/09/19
21:29:55
5.0 / 5
522
تگهای خبر: برنامه , خدمات , سلامت , شركت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو