اعلام اسامی داوران و تعداد آثار جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم

اعلام اسامی داوران و تعداد آثار جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم

به گزارش جاوید شو دبیرخانه جایزه مهرگان در نخستین گزارش خود اسامی داوران، تعداد آثار و پیشرفت کار داوری را در دو بخش «مهرگان ادب» و «مهرگان علم» اعلام نمود.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا از دبیرخانه جایزه مهرگان، نخستین گزارش دبیرخانه های دوره های بیست و یکم و بیست و دوم جایزه مهرگان ادب و دوره های شانزدهم و هفدهم جایزه مهرگان علم منتشر و اسامی داوران، تعداد آثار و پیشرفت کار داوری در دو بخش «مهرگان ادب» و «مهرگان علم» اعلام گردید.
بر اساس گزارش دبیرخانه، تعداد یک هزار و ۵۲۷ عنوان رمان و مجموعه داستان چاپ اول سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به دبیرخانه رسیده که بررسی تعداد عناوین و شمارگان کتاب ها نشان داده است که نسبت به دوره قبل کاهشی بیست درصدی در تعداد عناوین و چهل درصدی در شمارگان کتاب های انتشار یافته در بخش مهرگان ادب پدید آمده است.
دبیرخانه جایزه مهرگان همینطور ضمن اشاره به تعداد ۱۶۵ عنوان کتاب علمی- زیست محیطی چاپ اول سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ که به دبیرخانه رسیده گزارش می کند که تعداد عناوین نسبت به دوره‌ی قبل پانزده درصد افزایش داشته ولی شمارگان کتاب ها در بخش مهرگان علم تغییری نداشته است.
در جایزه مهرگان علم کارنامه و عملکرد سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ تعداد ۷۷ تشکل مردم نهاد زیست محیطی هم از جانب داوران ارزیابی می شود. حضور و مشارکت این تعداد تشکل مردم نهاد نشان دهنده افزایش بیست و پنج درصدی تعداد تشکل های مستقل در این دوره از جایزه مهرگان علم است.
داوری آثار در بخش مهرگان ادب در دو مرحله و با مشارکت ۱۲ داور و در بخش مهرگان علم با مشارکت ۷ داور انجام می شود.
داوری جایزه مهرگان ادب را در مرحله‌ی اول قباد آذرآئین، مانی پارسا، سودابه سلگی، آرزو چربدست و کرم رضا تاجمهر بر عهده دارند و داوری در مرحله‌ی دوم توسط جواد اسحاقیان، هلن اولیایی نیا، حسین آتش پرور، لیلا صادقی، سیاوش گلشیری، جواد پویان و ابوالفضل حسینی انجام می شود.
داوری جایزهٔ مهرگان علم را هم هوشنگ ضیایی، عبدالحسین وهاب زاده، محمد درویش، زهرا قلیچی پور، محمدرضا داهی، بهرام معلمی و مژگان جمشیدی بر عهده دارند.
علیرضا زرگر مدیر جایزه مهرگان ضمن اشاره به تجربه موفق انتخاب و معرفی بهترین «رمان زبان مادری» در دوره‌ی بیستم جایزه مهرگان ادب اظهار داشت: در بین کتاب های ارسال شده به این دوره جایزه مهرگان هم همچون دوره های قبل تعدادی رمان و مجموعه داستان وجود دارد که ابتدا به زبان های غیرفارسی حوزه فرهنگ ایران - زبان مادری نویسنده - نوشته شده و سپس به فارسی برگردانده و توسط ناشران داخل ایران انتشار یافته است، با هدف رعایت حقوق معنوی نویسندگان ایرانی این گونه آثار، امکان داوری و ارزیابی این کتاب ها در «بخش ویژه» جایزه مهرگان ادب پدید آمده و به «ادبیات زبان مادری» هم تندیس مهرگان و جایزه اهدا خواهد شد.
گردآوری آثار و داوری کتاب های این دوره جایزه مهرگان ادب و مهرگان علم از پاییز سال ۱۳۹۹ شروع شده و همچنان ادامه دارد؛ در این دوره در ۹ بخش مختلف به برگزیدگان تندیس مهرگان، جایزه نقدی و لوح تقدیر اهدا خواهد شد.


منبع:

1400/06/25
23:37:06
5.0 / 5
965
تگهای خبر: ادبیات , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو