نامزدهای نهایی جایزه جورج اورول 13 اثر، 13 دغدغه سیاسی

نامزدهای نهایی جایزه جورج اورول 13 اثر، 13 دغدغه سیاسی

۱۳ اثر با موضوعات مختلف، از جنگ و برده داری گرفته تا بحران در سیستم خدمات درمانی انگلیس، به لیست نامزدهای نهایی دو شاخه اصلی از جوایز «جورج اورول» در سال ۲۰۲۱ راه یافتند.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، جایزه اورول هرساله به نویسندگانی اهدا می شود که در آثار خود آرمان اورول را برای تبدیل نثر سیاسی به یک اثر هنری مدنظر قرار داده باشند و حقایق سیاسی و اجتماعی را از راه داستان منتقل کنند. هیات داوران این جایزه معتبر ادبی ۲۸ مه (جمعه، 7 خرداد) لیست نامزدهای نهایی جایزه بهترین اثر سیاسی سال را در دو شاخه اعلام نمودند که در ادامه هر کدام را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهیم داد:
نامزدهای نهایی بهترین اثر سیاسی سال ۲۰۲۱اروپاییان آفریقایی تبار: تاریخ ناگفته (African Europeans: An Untold History) نوشته اولیوت اوتل تاریخدان اهل کامرون
معمولا تصور می شود مردمان آفریقایی تبار اخیرا وارد اروپا شده اند اما تاریخدان پرآوازه اولیوت اوتل در کتاب اروپاییان آفریقایی تبار با پرده برداشتن از تاریخ طولانی حضور نژاد آفریقایی در قاره اروپا، این عقیده را رد می کند. اوتل در این کتاب از قرن سوم میلادی که سنت موریس مصری رهبر یک لژیون رومی شد تا به همین امروز، مواجهه و برخورد مردمانی که در دسته آفریقایی ها قرار می گرفتند و افرادی که اروپایی خوانده می شدند را مورد کاوش قرار می دهد. در این کتاب علاوه بر مردمان عادی به چهره های شناخته شده ای چون الساندرو دی مدیچی اولین دوک فلورانس هم پرداخته شده است که گفته می شود از یک مادر آفریقایی در یک روستای رومی به دنیا آمد.
کتاب اروپاییان آفریقایی تبار ۴ مه سال ۲۰۲۱ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰) در ۲۴۵ صفحه توسط انتشارات بیسیک بوکز منتشر گردید.


بین دو آتش: حقیقت، جاه طلبی و مماشات در روسیه ی پوتین (Between Two Fires: Truth، Ambition and Compromise in Putin's Russia) نوشته جاشوا یافا خبرنگار اعزامی روزنامه نیویورکر به مسکو
جاشوا یافا در این اثر غیرداستانی، مماشات، فرصت طلبی و انتخاب های اخلاقی افراد در روسیه تحت حکمرانی ولادیمیر پوتین را از زاویه ای جدید مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.
این کتاب در تاریخ ۱۴ ژانویه سال ۲۰۲۰ (۲۴ دی ۹۸) در ۳۶۸ صفحه به زبان انگلیسی چاپ و روانه بازار شد.


بودا را قورت بده: زندگی و مرگ در یکی از شهرهای تبت (Eat the Buddha: Life and Death in a Tibetan Town) نوشته باربارا دمیک روزنامه نگار آمریکایی
دمیک در کتاب بودا را قورت بده با روشن گری درباره فرهنگی که از قدیم الایام از سوی مردمان کشورهای غربی بعنوان یک فرهنگ روحانی و صلح طلب رمانتیزه شده است، از چشم سوژه های خود حقیقت زندگی در تبت در قرن بیست و یکم را فاش می کند؛ سوژه هایی که در تلاشند فرهنگ، ایمان و زبان خویش را در مقابل چین محافظت کنند. همه این موضوع ها با یک دوراهی مشابه روبه رو هستند آیا باید در مقابل چینی ها مقاومت کنند یا به آنها بپیوندند. آیا باید پای آموزه های بودا درباره پرهیز از خشونت بمانند یا با مهاجمان وارد جنگ شوند.
کتاب بودا را قورت بده ۲۸ ژوئیه سال ۲۰۲۰ (۷ مرداد ۹۹) در ۳۵۲ صفحه به زبان انگلیسی توسط انتشارات رندوم هاوس منتشر گردید.


شبان انگلیسی: میراث (English Pastoral: An Inheritance) اثر جیمز ریبانکز مزرعه دار و نویسنده انگلیسی
کتاب شبان انگلیسی روایت میراثی است که همه ما را تحت تأثیر قرار داد؛ اینکه چگونه مناظر روستایی در سرتاسر جهان به ورطه نابودی کشانده شده و ریتم قدیمی کار مرزعه داری، هوا، جامعه و حیات وحش از بین رفته است.
این اثر غیرداستانی از ریبانکز، ۳ سپتامبر سال ۲۰۲۰ (۱۳ شهریور ۹۹) در ۲۸۳ صفحه توسط انتشارات پنگوئن به بازار کتاب آمد.


منافع: دستگاه بریتانیا چگونه در مقابل لغو برده داری مقاومت کرد (The Interest: How the British Establishment Resisted the Abolition of Slavery) نوشته مایکل تیلور اندیشمند سیاسی
مایکل تیلور در کتاب منافع با استناد به نتایج تحقیقات جدید به درگیری خشونت بار میان حامیان لغو برده داری و دستگاه حامی ابقای آن می پردازد و افشا می کند که رهبران بریتانیا برای پشتیبانی از سیستمی که قابل دفاع نبود به اسم منفعت و سود تا کجا پیش رفتند.
این کتاب تاریخی ۵ نوامبر ۲۰۲۰ (۱۵ آبان ۹۹) در ۴۰۰ صفحه توسط انتشارات وینتج دیجیتال منتشر گردید.

رنج های عشق: بحران تیمار و پرستاری (Labours of Love: The Crisis of Care) به قلم مدلین بانتینگ نویسنده انگلیسی
مدلین بانتینگ با سوابقی که در حوزه تاریخ، روزنامه نگاری و سیاست دارد در رنج های عشق به سیستم درمانی ناکارآمد در انگلیس می پردازد. این کتاب حاصل ۵ سال بازدید از مراکز خدمات درمانی در سرتاسر این کشور است، از خانه سالمندان و توانبخشی ها تا اتاق عمل های پزشکان محلی. برپایه آنچه در این کتاب می خوانیم، سیستم خدمات درمانی انگلیس هیچوقت بودجه کافی ندارد و کارکنانش نه از جانب دولت های محافظه کار و نه از سوی مردم ارج و قرب لازم را دریافت نمی کنند.
رنج عشق اکتبر اول اکتبر سال ۲۰۲۰ (۱۰ مهر ۹۹) در ۳۲۰ صفحه به پیشخوان کتابفروشی ها آمد.
جسم ما، رزمگاه آنها: جنگ با زنان چه می کند (Our Bodies، Their Battlefield: What War Does to Women) از کریستینا لم روزنامه نگار انگلیسی
وقتی حرف از جنگ باشد معمولا تمام توجهات به مردانی معطوف می شود که در میدان جنگ به مبارزه مشغولند و به جز بیوه زنان و مادران شهدا معمولا کسی از زنان معمولی درباره تجربیات آنها از جنگ چیزی نمی پرسد. کریستینا لم در کتاب جسم ما، رزمگاه آنها سنت شکنی کرده و تاریک ترین تراژدی ها و چالش های زندگی زنان را در دوران جنگ روایت می کند.
این کتاب سپتامبر سال ۲۰۲۰ (۱ مهر ۹۹) در ۳۸۴ صفحه منتشر گردید.
حالا باید دید از این ۷ اثر غیرداستانی کدام یک بعنوان بهترین اثر سیاسی سال ۲۰۲۱ انتخاب خواهد شد.
در کنار این آثار، زندگی بعد از مرگ (Afterlives) از عبدالرزاق گورنا رمان نویس اهل تانزانیا، اپیروگون (Apeirogon) نوشته کالم مک کالن نویسنده ایرلندی، مرگ ویوک اوجی (The Death of Vivek Oji) اثر اکواک امزی نویسنده و هنرمند اهل نیجریه، جهان را پشت سر بگذار (Leave the World Behind) نوشته رومان عالم نویسنده آمریکایی بنگلادشی تبار، تابستان (Summer) به قلم الی اسمیت نویسنده، روزنامه نگار و نمایشنامه نویس اهل اسکاتلند و نیمه درحال محو شدن (The Vanishing Half) نوشته بریت بنت نویسنده رنگین پوست آمریکایی بعنوان نامزدهای نهایی جایزه جورج اورول برای بهترین اثر سیاسی سال در بخش داستانی راه یافتند.
برندگان این دو جایزه ۳ هزار پوندی در تاریخ ۲۵ ژوئن (۴ تیر ۱۴۰۰) همزمان با روز تولد جورج اورول نویسنده نامدار انگلیسی اعلام خواهد شد.منبع:

1400/03/16
16:08:07
5.0 / 5
1095
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو