كتاب محدوده شهری كوی گلستان سبزوار منتشر گردید

كتاب محدوده شهری كوی گلستان سبزوار منتشر گردید

جاوید شو: کتاب محدوده کوی گلستان سبزوار به قلم «امین کمالی فر و زهرا احمدوند» توسط انتشارات چاپ لوح منتشر گردید.نویسنده کتاب « محدوده شهری کوی گلستان سبزوار» عصر پنجشنبه در گفتگو با خبرنگارفرهنگی ایرنا اظهار داشت: بافت های تاریخی بعنوان بخش های مهمی از شهر نشان دهنده هویت شهرها به حساب می آیند که در این اثر به هسته قدیمی این شهر همانند سایر شهرها با گذر زمان به مکانی ساختار گسیخته تبدیل گشته نیز اشاره شده است.
امین کمالی فر با بیان این که این محدوده در شهرستان سبزوار در غرب استان خراسان واقع شده است افزود: توسعه تارعنکبوتی شهر سبزوار سبب فراموشی بافت مرکزی شهر شده که صرف هزینه های بسیار برای راه اندازی شهرک ها و محلات می شود و در صورت توجه به ظرفیت های توسعه محله ای هم می توان سبب پویایی و سر زندگی محلات قدیمی شد.
این نویسنده اظهار نمود: این کتاب در ۱۴۲ صفحه قطع وزیری و همین طور در بازه زمانی حدود یک سال تهیه و دریک هزار نسخه انتشار یافته است.

وی با اشاره به این که در این کتاب نیز باتوجه به رویکرد توسعه پایدار شهری در بهسازی بافت های فرسوده در محدوده بهره برده است اشاره کرد: این اثر با روش مطالعه توصیفی و تحلیلی تهیه که در این اثر کاربری ها، سیر روند نظریه های برنامه ریزی شهری، توسعه فرهنگی، توسعه اجتماعی، توسعه اقتصادی، اهداف توسعه پایدار شهری، شناخت تاریخی منطقه سبزوار، نظام اجتماعی و اقتصادی محدوده طراحی و همین طور کاربری های جدید را در این محدوده مورد بررسی قرار می دهد.
کوی گلستان سبزوار با جمعیت بیش از ۴ هزار نفری و مشکلات خانه های قدیمی و بعضاً تاریخی اش که در یک سوی آن مدرسه فخریه با قدمتی بیش از هزار سال قدمت، آب انبار حاج گل محمد با قدمت قاجاری، سرای معمارزاده با قدمت قاجاری و ثبت ملی در این محدوده چند هکتاری قرار دارد.
کوی گلستان سبزوار با بیش از یک هزار خانه و بازار نیمه مسقف و باز از یک سوی به چهار راه بیهق، میدان اسرار، میدان دروازه عراق و چهار راه مدرس قرار گرفته است.
امین کمالی فر خبرنگار ایرنا استان تهران در زمینه میراث فرهنگی و دانش آموخته رشته مرمت شهری است.
منبع:

1400/03/14
12:55:24
5.0 / 5
1054
تگهای خبر: برنامه , فرهنگ , قدمت , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو