معاون وزیر فرهنگ:

اخلاق، بزرگترین حلقه مفقوده در زندگی اجتماعی است

اخلاق، بزرگترین حلقه مفقوده در زندگی اجتماعی است

جاوید شو: معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از اخلاق بعنوان بزرگترین حلقه مفقوده در زندگی اجتماعی یاد کرد.به گزارش خبرنگار معارف ایرنا عبدالهادی فقهی زاده روز یکشنبه در مراسم رونمایی از سه اثر قرآنی ضمن اشاره به آیه ۳۴ سوره فصلت اظهار داشت: این آیه بر روی اخلاق اجتماعی انگشت گذاشته است ولی ما از مفاهیم متعالی این آیه بعنوان یک آیه کلیدی فاصله زیادی داریم که مسئله ای نگران کننده است.

وی در ترجمه این آیه اظهار داشت: به راستی نیکی و بدی همطراز نیست و در یک جایگاه و مقام قرار نمی گیرد. اگر برخورد ناشایستی با تو صورت گرفت، تو مانند آن پاسخ نده؛ بلکه پاسخی عرضه کن که او را شرمسار کنی.

فقهی زاده افزود: نسل جوان ما با مفاهیم قرآنی و آموزه های خاندان (ع) قهر نکرده اند. شاید با ما قهر کرده اند چون ما با آنان خوب برخورد نکردیم. این آیه تلنگری برای همه در مورد اخلاق دینی.

وی ضمن اشاره به اثر فاخر هنری عبدالصمد حاج صمدی هنرمند پیشکسوت خط ثلث ایران و خادم برگزیده قرآنی اشاره نمود که به مناسبت یادبود اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم رونمایی گردید و عنوان کرد: گاهی تابلوهای ارزشمند با آیات و روایات زینت داده می شوند و ما بارها چنین تابلوهایی را دیده ایم ولی به آن عادت کرده ایم در حالیکه این تابلوها برای پندپذیری و رفتن به فطرت و عقل درونی ماست.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: قرآن، منشاء پیدایش هنرهای فراوانی است و پاکیزه ترین هنرها در پیوند با این کتاب آسمانی رقم خورده است که یکی از آنها هنر خوشنویسی است.

وی همینطور ضمن اشاره به نرم افزار معجزه قرآن که به معرفی مرحوم کربلایی کاظم ساروقی حافظ قرآن کریم می پردازد، اظهار داشت: در جلسه ای از رهبر معظم انقلاب شنیدم که معظم له مرحوم کربلایی کاظم را در یکی از صحن های آستان قدس رضوی دیده و او را امتحان کرده است. کربلایی کاظم آیه حقانیت قرآن و آیه بزرگی است که می توانیم او را سرمشق خود قرار دهیم.

نرم افزاری برای فهم آسان ترجمه قرآن

محمد خیراندیش مدیرعامل موسسه مهر و ماه در ارتباط مستقیم اینترنتی اظهار داشت: نرم افزار قرآنی فهم آسان با هدف آموزش ترجمه قرآن با تاکید بر لغات پر کاربرد و برای گروه های سنی نوجوان و بزرگسال در نظر گرفته شده و با یک طراحی ساده کوشیده ایم در آموزش زبان قرآن نوآوری داشته باشیم.

وی اضافه کرد: محتوای طبقه بندی شده این نرم افزار توسط کارشناسان قرآنی انجام شده و همینطور برای تثبیت آموزش از بازی ها بهره برده ایم.

معرفی کربلایی کاظم با یک نرم افزار

حجت الاسلام علی اصغر کریمی مدیر موسسه کربلایی کاظم کریمی ساروقی در ارتباط مستقیم اینترنتی با عرضه توضیحاتی درباره نحوه حافظ قرآن شدن کربلایی کاظم اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بر معرفی کربلایی کاظم تاکید داشتند و به همین دلیل این موسسه تاسیس شد.

وی اضافه کرد: تمام مستندات، کتاب ها، تصاویر و آثار در ارتباط با کربلایی کاظم را در این نرم افزار عرضه کرده ایم و حتی دستخط علمای بزرگی که مرحوم کربلایی کاظم را امتحان کرده اند، در این نرم افزار گردآوری شده است.

کریمی افزود: مسابقه معجزه قرآن در اولین نمایشگاه مجازی قرآن برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند با نصب این نرم افزار در مسابقه شرکت نمایند.

رونمایی از اثر استاد حاج صمدی

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه پشتیبانی از هنرمندان پیشکسوت اظهار داشت: یادبود اولین نمایشگاه مجازی قرآن کریم با هنرنمایی عبدالصمد حاج صمدی و با همکاری معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جانب این موسسه انجام شد که این اثر فاخر به خط نسخ فارسی نگارش شده و نخستین کار مشترک موسسه با معاونت قرآن است.

وی ضمن اشاره به خصوصیت های هنری این اثر اظهار داشت: موسسه پشتیبانی از هنرمندان پیشکسوت ظرفیت های بسیاری دارد که حضور ۴۰ هنرمند در این موسسه برای فعالیتهای فرهنگی و هنری همچون فعالیتهای موسسه است.

سید وحید موسوی جزایری استاد خوشنویسی با عرضه توضیحاتی درباره اثر حاج صمدی به خصوصیت های تذهیب این اثر که توسط حسن محمدی انجام شده پرداخت.منبع:

1400/02/19
21:14:48
5.0 / 5
930
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو