انتظار ایران برای پیوستن چین و مغولستان به پرونده نوروز

انتظار ایران برای پیوستن چین و مغولستان به پرونده نوروز

به گزارش جاوید شو «ایران منتظر تقاضای رسمی دو كشور چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است كه حالا ۱۲ كشور عضو آن هستند.»


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی كمیسیون ملی یونسكو، كمیسیون ملی یونسكو در اطلاعیه ای با بیان خبر برگزاری آئین بین المللی «جهان نوروز» از احتمال پیوستن دو كشور چین و مغولستان به پرونده ی ۱۲ كشوری «نوروز» اطلاع داد.
در این بیانیه آمده است: «آیین بین المللی "جهان نوروز" به همت كمیسیون ملی یونسكو- ایران و با همكاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برج میلاد تهران، ۹ اسفند ۱۳۹۷ در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار می گردد.
نوروز از دیرباز در جغرافیای ایران زمین بعنوان جشن رسمی برگزار می شده است. جغرافیای پهناور نوروز و همزمانی آن با بهار طبیعت در نیمكره شمالی و پیشینه باستانی آن و تاكید این جشن بر نوع دوستی و مهرورزی در بین جهانیان، سبب توجه سازمان ملل متحد و دیگر كشورها به نوروز شد. از این رو در ۱۰ مه سال ۲۰۱۰ میلادی، مجمع عمومی سازمان ملل با گذراندن قطع نامه ای نوروز را به خاطر بزرگداشت آن در بیشتر از ۱۱ كشور جهان به رسمیت شناخت.
ایران منتظر تقاضای رسمی كشورهای چین و مغولستان برای پیوستن به پرونده ثبت جهانی نوروز است كه حالا ۱۲ كشور عضو آن هستند. تا آخر سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ خورشیدی)، ایران به همراه ۱۱ كشور عراق، افغانستان، هند، قزاقستان، پاكستان، تاجیكستان، قرقیزستان، تركمنستان، ازبكستان، آذربایجان و تركیه، نوروز را در پرونده مشتركی در یونسكو به ثبت جهانی رسانده اند.
در واقع جشن ها خصوصیت مشترك تمامی فرهنگ هاست. نوروز هم جشنی ملی است كه بعنوان كهن ترین و برترین نماد فرهنگی ایران، مورد قبول تمام اقلیت های ایرانی و كشورهایی است كه در ثبت آن شركت داشته اند. همینطور نوروز در انسجام فرهنگی و اجتماعی میان ۱۲ كشور عضو در پرونده ثبت جهانی آن بسیار مؤثر بوده است.
از این رو كمیسیون ملی یونسكو- ایران بر مبنای وظیفه ذاتیِ فرهنگی و آموزشی خود بر آن شده است تا در آستانه نوروز این آئین باستانی را جشن بگیرد.
در این مراسم مقرر است علاوه بر سخنرانی محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه -، علی اصغر مونسان - معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری -، حجت الله ایوبی - دبیركل كمیسیون ملی یونسكو در ایران - و حضور سفرای كشورهایی كه آئین باستانی نوروز را جشن می گیرند، موسیقی نوروز كشورهای ایران، آذربایجان و افغانستان اجرا شود و با رونمایی از تمبر «جهان نوروز»، نشان «نوروز» به «محمد میرشكرایی» - نوروزشناس – داده شود.»

1397/11/29
14:58:39
5.0 / 5
4844
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو