تجربه آزمایی نویسنده در ژانر رمان اجتماعی با دلی كه نداشتی

تجربه آزمایی نویسنده در ژانر رمان اجتماعی با دلی كه نداشتی

به گزارش جاوید شو کارشناسان حاضر در نشست بررسی کتاب «دلی که نداشتی» ضمن اشاره به محتوای اثر با درونمایه عشق انتشار این داستان را تغییر سبک کاری «فاطمه سلیمانی ازندریانی» و تجربه آزمایی وی در ژانر اجتماعی تعبیر کردند.


نشست بررسی کتاب دلی که نداشتی (نیستان، ۱۳۹۹) نوشته فاطمه سلیمانی ازندریانی با حضور الهام اشرفی، ویراستار اثر و محمد شفیعی فعال حوزه کتاب عصر روز گذشته (دوشنبه، ۱۶ فروردین) در انتشارات به نشر برگزار شد.
اشرفی در این جلسه اظهار داشت: من کتاب را دو سه بار خوانده ام و از ویرایش آن راضی ام. البته برخی نظر داده اند چرا بخش هایی از کتاب را کوتاه نکرده ام که این به نوع مواجهه نویسندگان با ویراستاران برمی گردد. همه می دانند نوشتن این داستان حدود یک سال طول کشیده و نویسنده برای هر جمله و کلمه اش فکر کرده و برنامه داشته است.
من رمان دلی که نداشتی را علیرغم این که اسم «دل» دارد و گفته می شود رمانی عاشقانه است، بیشتر اجتماعی و انسانی می دانم که درونمایه اش «عشق» است. عشق در زندگی ما هست و نمی توانیم بگوییم این رمان مشخصا عاشقانه است.
اشرفی تصریح کرد: برخی رمان هایی می خوانیم که شخصیت های عجیب و غریب دارند و به تیپ نزدیک می شوند اما شخصیت های این رمان رزومه دارند. نویسنده دلی که نداشتی شخصیت شادی دارد و این در کتابش هم بروز کرده است و علیرغم اتفاقات تلخ در داستان، شادی در جریان زندگی برقرار است. شخصیت های داستان در ابتدای آن زیاد است و خواننده باید دل بدهد تا آنها را کشف کند. دلی که نداشتی گفتگو محور است و نویسنده با توصیفات زیاد، آنرا خسته کننده نکرده است.
همه جزء نگری های داستان یک کل را در ذهن مخاطب می سازد که هیچگاه از ذهن نمی رود. با یک نگاه و تورق می شود ریزه کاری های آنرا به یادآورد. خوشحالم که خانم سلیمانی از رزومه ای که در مذهبی نویسی داشته کمی فاصله گرفته و توانایی های خودش در نوشتن رمان اجتماعی را هم نشان داده است.
محمد شفیعی، از فعالان حوزه کتاب همگفت: من می خواهم از زوایای مختلف به این کتاب نگاه کنم. طرح جلد زیبایی برای این کتاب طراحی شده. عنوان کتاب هم عنوان خوبی است و قابلیت هشتگ سازی دارد. نام کتاب آهنگ دارد و از منظر عنوان و طرح جلد سربلند بیرون آمده. پشت جلد هم ایده خلاقانه ای دارد. نمی خواهم بگویم قیمت این کتاب بالاست؛ اما اگر من می خواستم قیمت بگذارم بیشتر از ۶۰ هزار تومان قیمت نمی گذاشتم.
سلیمانی برای نوشتن کتاب هایش زحمت زیادی می کشد و نویسنده ای پرکار و پرذوق است. همه خانم سلیمانی را به کارهای آیینی می شناسند و انتشار نخستین کتابشان، توقعات را ازایشان بالا برد. انتشارات نیستان هم رونمایی خوبی برای کتاب اول ایشان یعنی به سپیدی یک رویا برگزار کرد. به نظرم برای نویسنده خطر زیادی داشت که تغییر وضعیت و ژانر دهد. این نشان داده است خانم سلیمانی اهل تجربیات نو است و جای تقدیر دارد. این که مخاطب با نویسنده همراه بشود هم خیلی مهم می باشد.
داستان انتخاب و تصمیم گیری
وی خاطرنشان کرد: به نظر من هم این کتاب، عاشقانه نیست. این کتاب، داستان انتخاب و تصمیم گیری است. همه ما در زندگی هایمان بزنگاه های تصمیم گیری داریم که آینده مان را تحت تاثیر قرار می دهد. این کتاب ها باید خوانده بشود چون جامعه ما سنتی است و خانواده ها پیش از این که تجربه کنند باید تجربیات دیگران را در چارچوب داستان بخوانند. این کتاب نشان داده است چنین رفتارهایی چه بلایی سر ما می آورد.
شفیعی مخاطب های اصلی این کتاب را جوانان ۲۰ تا ۲۵ سال دانست و اظهار داشت: البته پدرها و مادرها هم می توانند این کتاب را بخوانند و لذت ببرند. دلی که نداشتی روان و با ضرب آهنگ خوب است. وقتی رمان فارسی می خوانیم که بیشتر از ۳۰۰ صفحه است حس می نماییم نویسنده به آن، آب بسته است اما دلی که نداشتی این گونه نیست.
فاطمه سلیمانی ازندریانی نویسنده رمان دلی که نداشتی هم در انتها این نشست اظهار داشت: خانم اشرفی و آقای شفیعی دو نفر از بزرگترین منتقدان کارهای من هستند و بسیار از گفته ها و نظراتشان بهره برده ام.
حتما نباید از کتاب چیزی یاد بگیرم. کتاب مثل فیلم است و گاهی با سرگرمی، در لابلایش مسائلی را هم به مخاطب می آموزد. در این کتاب هم چند خانواده نیمه سنتی با اتفاقات تلخی روبرو می شوند اما با امید از آن عبور می کنند. زندگی با همه تلخی هایش جریان دارد و با توکل و امید و با هم بودن می توانیم از آنها عبور نماییم.
این نویسنده افزود: دلم نمی آمد از شخصیت های کتابم دل بکنم و به همین خاطر نوشتن آن طولانی شد و در نهایت مجبور شدم یک سوم آنرا حدف کنم.
سلیمانی ازندریانی درباره فعالیتهای آینده اش خاطرنشان کرد: در نشریه شیرازه یادداشت هایی درباره داستان نویسی دارم که می خواهم در چارچوب یک کتاب عرضه کنم و تعدادی داستان کوتاه عاشورایی نوشته ام که امیدوارم آنها را در چارچوب کتابی تا ماه محرم منتشر کنم.


1400/01/17
16:37:45
5.0 / 5
1116
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو