معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و انتظاراتی كه هست،

لزوم پشتیبانی از نمایه شدن نشریات در ISI و اسكوپوس

لزوم پشتیبانی از نمایه شدن نشریات در ISI و اسكوپوس

رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: از آن جایی که ما تحریم هستیم وزارت بهداشت بهتر است نشریات ISI و اسکوپوس را توسعه دهد یعنی این نهاد هزینه کند تا مجلاتی منتشر شوند که بتوانند به این رده بندی ها راه یابند. وقتی موفق می شوید مقاله ای را در اسکوپوس منتشر کنید دیگر کسی نمی تواند درباب آن ادعای مالکیت کند اما اگر همان مقاله را برای مجله ای در انگلستان ارسال کنید ممکنست شش ماه بعد ببینید مقاله تان با نام محقق دیگری دیگری انتشار یافته است و امکان شکایتی هم وجود ندارد.


دکتر کاظم آقامیر در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره انتظارات از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: معاونت تحقیقات وزارت بهداشت بایستی مانند معاونت علمی ریاست جمهوری عمل کند. در معاونت علمی ریاست جمهوری سرمایه گذاری گسترده ای بر روی راه اندازی و توسعه شرکت های دانش بنیان برای ارتباط دانشگاه و صنعت انجام شد. با وجود برخی مشکلات نهایتا این طرح، طرحی موفق بود و خیلی از دانشجویان و استادان از مهاجرت منصرف شده و خیلی از دانش آموختگان صاحب شرکت و سرمایه شدند و این موفقیتی بزرگ برای کشور بود.
آقامیر اضافه کرد: معاونت تحقیقات وزارت بهداشت باید به شکلی عمل کند که اگر مراکز تحقیقاتی می خواهند تولید علمی داشته باشند، واسطه ای بین علوم پایه و کلینیک باشد. تا جایی که اطلاع دارم نخستین مرکز تحقیقاتی که در ایران فضایی برای تعامل پژوهشگران علوم پایه و بالین ایجاد کرد مرکز تحقیقات ارولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران بود. ما توانستیم پژوهشگران علوم پایه را گرد هم آوریم تا مشکلات فعالان حوزه کلینیک را حل کنند. فاصله ی زیادی بین پژوهشگران علوم پایه و کلینیسین ها وجود دارد. پژوهشگران علوم پایه فقط تا حد مقاله پیشرفت می کنند و نمی توانند وارد بازار کلینیک شوند اگر هم محصولی تولید کنند چون از ابتدا تفکرشان از تفکر فعالان حوزه کلینیک جدا بوده است، کلینیسین ها نسبت به محصول آنها تمایلی ندارند.
این متخصص ارولوژی با اشاره به اینکه «ما متفکرین خوبی در حوزه علوم پایه در ایران داریم» اشاره کرد: وزارت بهداشت اگر می خواهد تغییری در رویکرد خود بوجود آورد باید از مراکزی حمایت کند که می خواهند پلی میان علوم پایه و کلینیک باشند. در دوران شیوع کووید-۱۹ هم دیدیم که علوم پایه چگونه می تواند به کلینیک کمک نماید.
وی افزود: ما در این کشور تولید علم مبتنی بر ایجاد و خلق علم نداشتیم برای اینکه اساس ساختار وزارت بهداشت تولید مقاله است. تولید مقاله بسیار عالی است و ما در این حوزه بسیار عالی ظاهر شدیم حال اگر بتوانیم بازده تولید مقاله را برای رسیدن به تولید علم و استفاده کاربردی از آن افزایش دهیم باید مراکز تحقیقاتی پلی میان تحقیقات علوم پایه و کلینیک شوند. برای دستیابی به این هدف، قوانین ارتقای مقاله محور هم باید تغییر یابد.
این پژوهشگر درباره ی بحث هایی که درباب عدم شفافیت اعطای بودجه های تحقیقاتی وجود دارد اظهار داشت: برخی گلایه ها به تعدادی از محققان درباب بودجه مطرح می شود. دو نکته را باید همیشه در این مورد رعایت نماییم اول عدالت در توزیع بودجه و دوم شفافیت. بنظر می رسد افرادی که بودجه بیشتری دریافت کرده اند و گروهی دیگر به آنها اعتراض دارند، عملکرد خوب و قابل تحسینی داشته اند اما فاصله ی میان مقاله و استفاده کاربردی از پژوهش همچنان ادامه دارد. اگر نهادی بودجه ی تحقیقاتی بیشتری نسبت به نهاد دیگری گرفته است باید قانونی که به سبب آن یک محقق بیش از دیگری می تواند بودجه بگیرد اصلاح گردد. نه این که گلایه های تند مقابل پژوهشگران مطرح شود چونکه آنها را بی انگیزه و دلسرد می کند. از طرف دیگر مقدار مبلغی که به حوزه پژوهش تخصیص می یابد آن قدر کم است که اگر به محققی هم بودجه بیشتری داده شود با آن بودجه فقط می تواند هزینه پژوهش خودرا پرداخت کند. ما ندیدیم که پژوهش در حیطه پزشکی زندگی کسی را زیر و رو کرده باشد. باید از بازی های سیاسی مربوط به پژوهش پرهیز و پژوهشگران را از پژوهش دلسرد نکنیم. ندیدیم پژوهش پزشکی زندگی کسی را زیر و رو کرده باشد
رئیس مرکز تحقیقات ارولوژی درباره تعدد مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده های وزارت بهداشت و احتمال موازی کاری در تحقیقات اظهار داشت: خود وزارت بهداشت معمولا کنترل می کند که وقتی یک مرکز تحقیقات در حوزه ای خاص و با عنوانی مشخص مشغول فعالیت است، نهاد پژوهشی دیگری با همان عنوان ایجاد نشود. معمولا وقتی می خواهیم مقاله ای را بنویسیم جدید بودن مقاله برایمان مهمست بدین سبب پیگیری می نماییم که محقق دیگری آنرا چاپ نکرده باشد. فرض نماییم بخواهیم جلوی محققی را در یک پژوهشکده بگیریم که روی موضوعی کار نکند اما در خارج از ایران صدها مرکز پژوهشی در همان حوزه خاص وجود دارد که نمی توانیم همه ی آنها را کنترل نماییم بدین سبب باید پژوهشگران در جست وجوی ایده های نو و جدید باشند و مراکز تصمیم گیری این موارد را به خود مراکز تحقیقاتی واگذار کنند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه هم اکنون دریافت مجوز برای انتشار نشریه بسیار دشوار است، اظهار داشت: این در حالیست که در بخشنامه های ارتقا و مدرک دکترا چاپ مقاله نقش مهمی دارد و خیلی از همکاران جوان ما در انتظار چاپ مقاله ی خود برای فارغ التحصیلی هستند.
آقامیر در آخر این گفت و گو بیان کرد: بطور کلی وزارت بهداشت بهتر است برای ارتباط میان پژوهشگران علوم پایه و فعالان حوزه بالین نقشی موثر ایفا کند. در بخشنامه های ارتقای اساتید بازبینی کند و توامان تولیدمحور و مقاله محوربودن قوانین را در دستور کار قرار دهد و همین طور ضعف ارتباطی را که در دوران تحریم میان محققان ایرانی و نشریات خارجی وجود داشت را با تولید مجلات بین المللی در داخل کشور برطرف کند.1400/01/13
15:40:25
5.0 / 5
1000
تگهای خبر: شركت , صنعت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو