در یك مطالعه عنوان شد

احتمال بیماریهای قلبی در كودكان در معرض دود سیگار

احتمال بیماریهای قلبی در كودكان در معرض دود سیگار

جاوید شو: بررسی هشتاد دانش آموزان 12 تا پانزده ساله نشان داد که میزان CRP بزاق در کودکانی که در معرض دود سیگار هستند، بالاتر است و این می تواند پیش بینی کننده بیماریهای قلبی در آینده باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سیگار کشیدن غیرفعال؛ استنشاق ناخواسته دود سیگار و قلیان توسط افراد غیر سیگاری است. کودکانی که در معرض دود تنباکوی محیط قرار می گیرند، لطمه پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.

پروتئین واکنشی C یا CRP پروتئینی در خون است که نسبت به بروز التهاب حساس است. این پروتئین بعنوان نشانه عفونت و بیماریهای التهابی شناخته می شود و افزایش آن به میزان مشخصی، احتمال بیماریهای قلبی را بیشتر می کند.

با توجه به این مساله پژوهشگران با انجام مطالعه ای میزان پروتئین C موجود در بزاق کودکان را اندازه گیری کردند و میزان آنرا در کودکان و نوجوانان در معرض دود سیگار، با افراد غیر سیگاری مورد مقایسه قرار دادند.

برای انجام این مطالعه ۸۰ دانش آموز ۱۲ تا ۱۵ ساله شامل ۴۰ نفر سیگاری غیر فعال که در معرض دود سیگار قرار داشتند و ۴۰ نفر غیر سیگاری، مورد بررسی قرار گرفتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میزان CRP بزاق در دانش آموزان گروه سیگاری غیرفعال بطور چشمگیری بیشتر از گروه غیر سیگاری بود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ بالا رفتن CRP که پیش بینی کننده خطر بیماریهای قلبی و عروقی است، نشان دهنده این است که قرار گرفتن در معرض دود سیگار می تواند سبب بیماریهای جدی در کودکان و نوجوانان شود.

این پژوهشگران می گویند: تدوین برنامه های آموزشی ضد استعمال سیگار برای والدین و سرپرستان می تواند جهت کاهش قرار گرفتن در معرض دود سیگار در خانه و جلوگیری از بروز سریع بیماریهای قلبی عروقی در کودکان مفید باشد.

در انجام این مطالعه فاطمه نشاط، معصومه شیرزایی و راضیه قدسی؛ پژوهشگران گروه بیماریهای دهان، فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تاثیر دود سیگار بر پروتئن واکنشی C بزاق در کودکان و نوجوانان» در مجله دانشکده دندان پزشکی مشهد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/01/12
15:43:37
5.0 / 5
1000
تگهای خبر: برنامه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو