نقش نظامی در قلمرو زبان پارسی از زبان ایرانشناسان

نقش نظامی در قلمرو زبان پارسی از زبان ایرانشناسان

بنیاد ایرانشناسی با همکاری ایرانشناسان داخلی و خارجی، نقش پرارزش نظامی گنجوی شاعر پارسی گوی را در وبیناری برخط در پهنه فرهنگی ایران بررسی می کند.معاون اطلاع رسانی و امور بین الملل بنیاد ایرانشناسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، ضمن اشاره به ۲۱ اسفند ماه گرامی داشت یاد نظامی گنجوی، شاعر پارسی گوی اظهار داشت: همایش بین المللی ایران و حکیم نظامی گنجوی، با حضور تعدادی از ایرانشناسان داخلی و خارجی از کشورهای هندوستان، اسپانیا، آذربایجان، روسیه وگرجستان، دوشنبه (بیست و پنجم اسفند)، در چارچوب وبینار در فضای مجازی، برگزار می شود.

حامد فروزان نظامی را از ارکان شعر و ادب فارسی خواند و افزود: حکیم نظامی شخصیتی متاله و فقیه، ادیب و شاعر داشته و ریاضی دان و منجمی توانا بوده است. همینطور منظومه آثار و اندیشه های وی تأثیری عمیق بر شعر و ادب فارسی و شاعران پارسی گوی بر جای نهاده است. وی از آن دسته شاعرانی است که مانند فردوسی و سعدی توانست به ایجاد یا تکمیل سبک و روش خاصی برسد. او تنها شاعری است که تا آخر قرن ششم توانست این نوع از شعر یعنی شعر تمثیلی را در زبان فارسی به تکامل برساند.

بیان این نکته هم در سبک نظامی گنجوی ضروریست که او زندگی عامه مردم را به تصویر درآورده و آیینه ای ساخته است که هرکس خود و زندگی خود را در آن می بیند. تصویری واقعی و حقیقی، نه مجازی و سمبلیک.

معاون بنیاد ایرانشناسی افزود: تاثیر نظامی بر همه کشورهای فارسی زبان را موضوعی شناخته شده دانست و عنوان کرد: بر ادبیات جهان، شبه قاره هند، تاتارستان، ترکستان و عثمانی از وی چهره ای شاخص در پهنه ایران فرهنگی ساخته و ایرانشناسان را چه در گذشته و چه در حال مجذوب کرده است. ازاین رو آثار فراوانی پیرامون شخصیت این حکیم عالی قدر هم خلق شده است. تمامی این موضوعات سبب ساز برگزاری این همایش شد.

فروزان درباره نهادهای همکار در برگزاری این نشست بین المللی اظهار داشت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دانشگاه تربیت مدرس، انجمن علمی استادان زبان و ادبیات فارسی در این برنامه مشارکت خواهند داشت. همینطور تَنی چند از ایرانشناسان داخلی و خارجی با ما همراه هستند و به بیان نقطه نظرات و دیدگاه های علمی خود درباره آثار، شرح احوال و زمانه زندگی حکیم نظامی گنجوی خواهند پرداخت.

به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، همایش بین المللی مجازی ایران و نظامی گنجوی فردا (بیست و پنجم اسفند)، برابر با پانزدهم مارس ۲۰۲۱، از ساعت ۱۱ قبل از ظهر به وقت تهران، به زبان فارسی برگزار می شود و علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند از راه برنامه اسکایپ، به آدرس https: //join.skype.com/omDfqvkgjfDg»، وارد نشست شوند.


منبع:

1399/12/25
01:53:15
0.0 / 5
940
تگهای خبر: ادبیات , برنامه , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو