در یك پژوهش بررسی شد

طرح تحول نظام سلامت چه تاثیری بر رضایت بیماران داشته است؟

طرح تحول نظام سلامت چه تاثیری بر رضایت بیماران داشته است؟

به گزارش جاوید شو پژوهشگران با انجام یک مطالعه میزان رضایت بیماران یک بیمارستان از اجرای طرح تحول نظام سلامت را بررسی نموده و با سالهای قبل مقایسه کردند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، طرح تحول نظام سلامت از اواسط اردیبهشت ۱۳۹۳ با هدف افزایش دسترسی مردم به خدمات سلامت، کاهش پرداخت از جیب مردم و بهبود کیفیت خدمات سلامت در کشور اجرا شد.

این طرح در حوزه درمان دارای هفت بسته «برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاهی، برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج، برنامه ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان های دولتی، برنامه ماندگاری پزشکان در مناطق کمتر توسعه یافته و محروم، برنامه حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان های دولتی، برنامه ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های دولتی و برنامه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین» بود.

براساس این طرح، کلیه بیمارستان های دانشگاهی کشور(۵۶۱ بیمارستان) ملزم به ارائه خدمات بستری مورد نیاز بیماران بوده و نباید بیماران را برای دریافت خدمات، دارو و ملزومات به بخش خصوصی ارجاع دهند. همچنین، پرداخت از جیب بیماران باید حدود ۱۰ درصد کل هزینه های درمان آنها باشد.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران با انجام مطالعه ای میزان دستیابی به اهداف این طرح و رضایت بیماران از آنرا مورد بررسی قرار دادند.

این مطالعه در سال ۱۳۹۶ در یک بیمارستان در شهر اصفهان انجام شد و رضایت بیماران از خدمات دریافتی بیمارستان را از راه پرسش نامه بررسی و آنرا با میزان رضایت سالهای گذشته مقایسه کردند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که میزان رضایت بیماران بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، به میزان ۶.۳ درصد افزایش یافته و به ۹۰ درصد رسیده است.

در این بررسی ها عنوان شد که میزان رضایت بیماران در همه ابعاد خدمات پزشکی، پرستاری، پشتیبانی و رفاهی افزایش داشته است. همینطور بیشترین افزایش رضایت بیماران از خدمات هتلینگ و پشتیبانی بیمارستان بود.

بر اساس نتایج این مطاله اجرای طرح تحول نظام سلامت، در سالهای اول، دون و سوم اجرای این طرح، ۵.۵، ۰.۳۷ و صفر درصد افزایش داشته است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه میزان رضایت بیماران بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت به صورت نسبی افزایش داشته است.

این محققان معتقدند که این بررسی به رضایت بیماران در یک بیمارستان تخصصی شهر اصفهان پرداخته و قابل تعمیم به سایر بیمارستان های کشور نیست. بنابراین پیشنهاد می شود پژوهش های مشابهی در سایر بیمارستان ها هم صورت گیرد.

در این مطالعه علی محمد مصدق راد، ابراهیم جعفری پویان و سوده حاجی هاشمی؛ پژوهشگران گروه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این پژوهش به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تاثیر طرح تحول نظام سلامت بر رضایت بیماران» در فصل نامه نظام سلامت حکیم، زیر نظر وزارت بهداشت انتشار یافته است.
1399/12/17
13:27:02
0.0 / 5
1110
تگهای خبر: برنامه , پرستار , خدمات , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو