كوتاه از تئاتر؛

فراخوان چهارفصل تئاتر ایران و رونمایی از نمایشنامه سنت لائوكوئون

فراخوان چهارفصل تئاتر ایران و رونمایی از نمایشنامه سنت لائوكوئون

انتشار فراخوان فصل ششم «چهارفصل تئاتر ایران» با محور «کودک و محیط زیست»، رونمایی از نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» و معرفی اعضای هیات داوران جشنواره ملی تئاتر کیش، با اهمیت ترین اخبار حوزه تئاتر دوازدهمین روز اسفند را به خود اختصاص داده اند.ایوب آقاخانی، مدیر دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایش حوزه هنری و طراح و مسئول پروژه «چهارفصل تئاتر ایران» از انتشار ششمین فراخوان از دور نوین این پروژه ی جامع ملی آموزش نمایشنامه نویسی این دفعه با عنوان «کودک و محیط زیست» اطلاع داد.

در بخشی از فراخوان ششمین دوره «چهارفصل تئاتر ایران» آمده است: «محیط زیست»، که از طبیعت شروع شده و به «شرایطِ برساخته زیستیِ پیرامون» می رسد، از مسائل رَکین و بنیادین بشر معاصر است. همین حد از تأثیر انسان معاصر، سبب ساز شکل گیری جریان های فکری، عملیاتی، و باورهای متنوع اما کاربردی این حوزه را سبب شده و دسته ها و نحله های متکثر را ـ خواسته یا ناخواسته، خوب یا بد ـ شکل داده است.

این میانه نقش کودک به مثابه ی لوحِ سفیدِ نانوشته ای که ـ بخواهد یا نه ـ باید در راه زیستش وارد این چالش شود، برای رقم زدن آینده بشریت و محیط پیرامونش بسیار پررنگ، مهم، پیچیده و تعیین کننده است. هم رفتار انسان با دو عنصر «کودک» و «محیط زیست» و هم شروع رفتارِ «کودک با محیط زیست»، هر دو محور به نظر شایسته مکث، تأمل، و درنگی عمیق است؛ اگر ما نیز در قافله همین «انسان معاصریم» و همین آینده برای ما نیز مهمست.پس بدین وسیله از کلیه علاقه مندان به ادامه راه نمایشنامه نویسی یا شروع این راه در سراسر کشور ـ به استثنای کلانشهرِ تهران ـ دعوت می کند که ایده های اولیه ی خودرا موجز و فشرده ـ حداکثر در یک صفحه ـ درباره ی «کودک و محیط زیست» (شامل «کودک» و «محیط زیست» بعنوان عناصر مهمی که باید مورد توجه واقع شوند و یا رابطه «کودک» با «محیط زیست» و یا تأثیر این دو عنصر بر هم و... ) حداکثر تا نیمه فروردین ۱۴۰۰ به دبیرخانه پروژه چهارفصل تئاتر ایران یعنی دفتر مطالعات و پژوهش های این مرکز به آدرس الکترونیکی ارسال نمایند.

بدیهی است به روال همیشه، بعد از بررسی و تأیید ایده های اولیه توسط اعضای هیئت علمی فصل ششم ـ که متعاقباً اعلام و معرفی خواهند شد ـ برگزیدگان فرصت خواهند داشت ایده های مصوب خودرا در مهلتی که اعلام می شود تبدیل به نمایشنامه کامل کرده و باردیگر جهت بررسی اعضای هیئت علمی فصل ارسال نمایند.

علاقه مندان به شرکت در این فصل از پروژه می توانند رویکردهای خودرا در چارچوب های مختلف تنظیم کنند. به عبارتی ایده های اولیه می تواند جدا از عرفِ نمایشنامه ها برای صحنه، بعنوان آثار عروسکی (برای گروه های سنی مختلف) نیز پیشبینی شوند.

کارگاه های فصل پنجم این پروژه ششم اسفند برگزار شد و شرکت کنندگان در آن فصل با عنوان «مدافعان سلامت» در حال بازنویسی نهایی آثار خود هستند.نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» در تئاتر شهر رونمایی می شود

تالار مشاهیر تئاتر شهر جمعه پیش رو (۱۵ اسفند) میزبان مخاطبان و علاقه مندان تئاتر با برگزاری آیین رونمایی، نمایشنامه خوانی، نقد و بررسی و جشن امضای نمایشنامه «سَنت لائوکوئون» به نویسندگی بهرام شادانفر خواهد بود. این نمایشنامه طی روزهای گذشته توسط انتشارات «نمایش» در دسترس مخاطبان قرار گرفته بود.

محمودرضا رحیمی، پریسا محمدی، علی نجفی زاده، علی ضیایی، امیرنیک سرشت، حسام کلانتری و فرزانه کاظمی همچون هنرمندانی هستند که در این مراسم بعنوان نقش خوان حضور دارند.

بهرام شادانفر در توضیح این نمایشنامه نوشته است: در اساطیر یونان، شخصیتی وجود دارد که در متون کهن فقط سه بار از او نام برده شده. او تنها کسی است که مخالف آوردن اسب چوبی به داخل شهر ترواست. در داستان ها آمده که خدایان او را عذاب کردند تا نقشه اسب تروا لو نرود. در موزه واتیکان مجسمه ای از این آدم نه چندان مهم وجود دارد که نخستین اثر هنری و سنگ بنای این موزه است. این مجسمه را میکل آنژ در سال ۱۵۰۶ میلادی کشف می کند و به قول خودش از قعر اقیانوس بیرون می آورد.

شادانفر در ادامه یادآور شده: واتیکان این مجسمه را متعلق به دوره هنر هلنی و ساخته شده در قرون پیش از میلاد مسیح می داند اما امروز با فناوری های نوین، خیلی از آثار هنری این موزه همچون این مجسمه باردیگر بررسی شده اند و مشخص شده که قدمت این آثار به همان قرن شانزدهم میلادی باز می گردد یعنی زمان زیست میکل آنژ، کاشف این آثار. آیا میکل آنژ یک جاعل آثار هنری بوده؟ چرا واتیکان خواهان مجسمه این فرد گم نام است؟ چرا از قهرمانان معروف اساطیری مجسمه ای به این بزرگی و عظمت وجود ندارد؟ آیا نقش این شخص در جنگ تروا چیزی بیشتر از آنی است که در متون کهن آمده؟

یادداشت شادانفر بعنوان نمایشنامه نویس این اثر این گونه اختتام یافته: نام این فرد لائوکوئون است و در این نمایشنامه کوشش شده به سوالاتی که در مورد این فرد به ظاهر گم نام و اهمیت وی در جنگ تروا و دلیل علاقه میکل آنژ و واتیکان به وی مطرح است پاسخی داده شود. در این اثر به صورت موازی در اپیزودهای مختلف به زندگی لائوکوئون و میکل آنژ از زاویه ای متفاوت با آنچه در تاریخ آمده، پرداخته شده است.معرفی داوران سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش

سعید اسدی، آرش دادگر و نادر فلاح نمایش های ساحلی و کافه ای سومین جشنواره ملی تئاتر کوتاه کیش را داوری می کنند. بخش کافه ای جشنواره به علت همه گیری کرونا به صورت پخش فیلم آثار برگزار می گردد.

سومین جشنواره­ تئاتر کوتاه کیش با حمایت سازمان منطقه آزاد کیش از ۱۳ تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ با رعایت کامل شیوه نامه ­ های بهداشتی برگزار می گردد.

این رویداد با دبیری عباس نجاری در سه بخش مسابقه نمایش های کافه ای، ساحلی و طرح ها و ایده های اجرائی مکتوب برگزار می گردد.

این جشنواره با هدف تلاش برای توسعه، حمایت و تقویت جایگاه تئاتر محیطی و تئاتر کوتاه، هویت بخشی به نمایش ­های کافه ای و ساحلی، پشتیبانی از گونه ها و اشکال مختلف اجرائی تولید و پشتیبانی از طرح­ ها و ایده ­های خلاق نمایشی در جزیره کیش برگزار می گردد.


1399/12/12
21:07:38
0.0 / 5
977
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو