در یك مطالعه عنوان شد

تاثیرات یك جلبك بر نوعی از سلول سرطانی

تاثیرات یك جلبك بر نوعی از سلول سرطانی

پژوهشگران با انجام یک مطالعه دریافتند که عصاره جلبک «دونالیلا سالینا» موجب مرگ سلول های سرطانی گلیوبلاستوما می شود و از ادامه رشد آنها جلوگیری می کند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، «گلیوبلاستوما» یکی از شایع ترین و حادترین تومورهای مغزی است. این نوع از تومورها در مقایسه با سرطان های دیگر انسانی، کم ترین دیده می شوند ولی به سبب عوارض شدید، متاستاز زیاد و نبود درمان موثر برای آن، اهمیت زیادی دارند.

ژن Bax همچون ژن هایی است که بیان آن موجب شروع آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلول می شود.

تحقیقات نشان داده که در خیلی از سرطان ها، میزان بیان این ژن کاسته می شود. در سلول های سرطانی، تعادل بین تکثیر و آپوپتوز سلول ها به هم می خورد و در این سلول ها برای رشد و تکثیر بی رویه، آپوپتوز مهار می شود. بنابراین؛ ارتباط مستقیمی بین ژن های مهار آپوتوز و پروسه سرطانی شدن سلول ها وجود دارد.

امروزه در مطالعات مختلفی تاثیر ترکیبات گیاهی و جلبک ها بر روی تغییرات میزان بیان ژن ها بررسی می شود. بنا بر این پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق تاثیر جلبک «دونالیلا سالینا» را بر میزان بیان ژن Bax و مقدار زنده مانی سلول های سرطانی گلیوبلاستوما بررسی کردند.

این جلبک از ریز جلبک های تک سلولی آب شور است که در بعضی مطالعات ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد توموری آن تایید شده است.

برای انجام این آزمایش سلول های سرطانی گلیوبلاستوما به دو گروه تقسیم شدند و یک گروه از آنها به مدت ۴۸ ساعت در معرض غلظت های مختلف از عصاره جلبک قرار گرفتند.

در این مطالعه مشخص شد که عصاره جلبک دونالیلا سالینا موجب مرگ سلول های سرطانی گلیوبلاستوما می شود و از ادامه رشد آنها جلوگیری می کند.

همچنین در این مطالعه مشخص شد که عصاره این جلبک می تواند بیان ژن Bax را افزایش داده و سلول های سرطانی را از بین می برد.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند در مطالعات آینده میزان تاثیر عصاره های جلبکی بر تغییرات بیان دیگر ژن های آپوپتوزی نیز بررسی شود.

در این تحقیق مهسا کاووسی و سید شمین سید حسینی؛ پژوهشگران زیست شناسی و ژنتیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اثر عصاره جلبک دونالیلا سالینا بر میزان بیان ژن Bax در رده سلولی سرطان گلیوبلاستوما» در فصل نامه دانشگاه علوم پزشکی تربیت حیدریه، انتشار یافته است.
1399/12/11
15:26:31
0.0 / 5
894
تگهای خبر: برنامه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو