پیشنهادهایی درباره زكریای رازی و شهر ری

پیشنهادهایی درباره زكریای رازی و شهر ری

به گزارش جاوید شو برخی از پژوهشگران شهر ری و متولیان روستای فیروزآباد پیشنهاد کردند تا علاوه بر ایجاد دبیرخانه مستقل با مبحث رازی و ایجاد آرامگاهی در محدوده امامزاده شعیب در روستای فیروزآباد شهر ری، به نام روستای «فیروزآباد» پسوند «رازی» اضافه شودتا همه با این منطقه آشنا باشند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، به دنبال مطرح شدن باردیگر نظر حسین کریمان – تهران شناس – نسبت به دفن زکریای رازی در روستای فیروزآباد شهر ری پس از حدود ۴۹ سال، این دفعه برخی از مسئولان پژوهشگران و متولیان شهر ری و روستای فیروزآباد در دهداری قلعه نو درباره اقداماتی که می توان برای به نتیجه رساندن پژوهش های کریمان و نشان دادن جایگاه زکریای رازی در کشور و به خصوص در شهرری انجام داد، صحبت کردند.
احمد ابوحمزه - ری شناس - در صحبت هایی ضمن اشاره به مشخص نبودن مکان دقیق دفن شخصیت هایی مانند قوام السلطنه در قزوین یا خیام در نیشابور و فردوسی در توس، بیان نمود: فقط محوطه آرامگاهی آنها مشخص است ولی به افتخار این بزرگان بنیادهایی تشکیل شده و مزارهایی مجلل شکل گرفته است، ما هم نباید از این کاروان جدا بیفتیم، بلکه باید به رازی با نگاهی بین المللی و ملی نگاه نماییم، اقدامی که می تواند بسیار وسیع و در شان او باشد.
او ضمن اشاره به این که از دل این مکان پژوهشکده ها، موزه ها و موسساتی می تواند شکل بگیرد، افزود: اگر بخواهد کاری سطحی و کوچک صورت گیرد همان بهتر که کار نشود چون هم آبروی خویش را برده ایم و هم شان رازی زیر سوال می رود.
او ابهام زدایی از افترا الحاد به رازی را هم یکی از کارهایی دانست که باید به صورت شایسته به آن پرداخته شود و جایگاه رازی را در ذهن قشر مذهبی و دینی جامعه با عنایت به ارشادات دکتر مهدی محقق و استاد شهید مرتضی مطهری آن طور که بوده معرفی کرد؛ مانند توجه به خصوصیت های اخلاقی رازی از این که سیستم نظام پزشکی را برای اولین بار به وجود آورد و پزشک در خدمت مردم محروم بود نه در چارچوب پزشک درباری.
ابوحمزه پیشنهاد کرد تا در صورت امکان بنیاد رازی زیر نظر یکی از ارگان ها تشکیل گردد و بودجه درخوری به آن اختصاص پیدا کند و بگونه ای آرامگاه رازی ساخته شود که مردم منطقه به صورت مستقیم یا به صورت ضمنی از آن نفع ببرند.
وی همینطور بر ضرورت ایجاد یک دبیرخانه مستقل در رابطه با این مورد در شهرری تصریح کرد.

برای شناساندن جایگاه رازی در شهر ری فرصت سوزی نکنید
مهدی دانشیار - مدیر پژوهش مرکز نجوم آستان حضرت عبدالعظیم - هم به برگزاری کنگره رازی در سال ۱۱۲۱ در کنگره رازی اشاره نمود که به بهانه و گله از تغییر نام خیابان زکریای رازی در شهرری در آستان مقدس با موافقت تولیت آستان برگزار و قطع نامه ای در آن صادر شد که در آن به جای اسم خیابان تغییر یافته مکان دیگری را به نام رازی نام گذاری کنند و مبادرت به کشف قبر محمد بن زکریای رازی کنند.
او با استناد به مدارکی که در آن کنگره عرضه شد که در نهایت به نظر مرحوم حسین کریمان – تهران شناس – مُهر تاییدی زد که در منطقه امامزاده شعیب فیروزآبادِ شهرری، زکریای رازی مدفون است، افزود: علاوه بر این که این مسئله مورد تایید بزرگانی چون مهدی محقق و پرویز اذکایی رازی پژوهان کشور قرار گرفت، استناد به همین مدارک با عنایت به تغییراتی که در قبرستان امامزاده شعیب بوجود آمده و در عملیات همسان سازی همه سنگ قبرهای باستانی تخریب و منهدم شده امکان تفحص وجود ندارد، می تواند کافی و وافی باشد و در امر احیای آرامگاه رازی تسریع شده و از فرصت سوزی جلوگیری شود.
نوروز تقی پور - رئیس جدید میراث فرهنگی شهرری - هم با بیان اینکه باید مطالعات میدانی برای تقویت این نظریه بیشتر صورت گیرد، اظهار نمود: با عنایت به مستندات جمع بندی شده، یک متولی برای آن کار مشخص شود و از میراث فرهنگی استعلام شود.
همچنین غفاری - مدیر موسسه مطالعاتی راگا - با بیان این که باید زمان بندی مناسب صورت گیرد و اجازه داده نشود که بحث قبر رازی هم به حاشیه برود، اظهار داشت: در سایر کشورها مانند مالزی به دنبال بهانه برای جذب گردشگر هستند و تلاش می کنند تا به گذشته خود برگردند، اما متاسفانه ما در حال از بین بردن میراث خود تبر به ریشه فرهنگی خودمان می زنیم، مانند اقداماتی که برای همسان سازی بقاع متبرکه در جریان است از آستان حضرت عبدالعظیم تا امامزاده شعیب که با از بین بردن سنگ قبرهای کهن یا جایگزین کردن کاشی های دست ساز بدون توجه به نتایج فرهنگی آن بیشترین ضربه را به میراث تاریخی می زند.

از برگزاری مسابقه برای طرح آرامگاه رازی تا نام گذاری بوستانی به نام رازی در امامزاده شعیب
علی رضا صادقی - بخشدار قلعه نو - ضمن اشاره به رقابتی که در کشورهای همجوار ایران برای ثبت و ضبط مفاخر کشورمان به نفع خود در یونسکو وجود دارد، افزود: این در شرایطی است که متاسفانه ما در کشور فرصت سوزی نماییم که باید پیش از این که متضرر نتایج آن باشیم باید با همیاری همه مراکز فرهنگی که به شکلی با محمد بن زکریای رازی ارتباط دارند زمینه را برای ایجاد آرامگاهی مناسب در زاویه مرقد امامزاده شعیب فراهم نماییم.
او انجام این کار را سبب ارتقای سطح فرهنگی منطقه دانست و اضافه کرد: با ایجاد بنیادی به نام محمد بن زکریای رازی زمینه تحقیق همه جانبه در این حوزه می تواند فراهم می شود.
او همینطور با تکیه بر این که مدارک به دست آمده از منطقه آرامگاه رازی مطرح شده اند، ازاین رو کسانی که با این فرضیه مخالف هستند هم می توانند اسناد و مدارک خویش را عرضه کنند، افزود: در اولین مرحله طرح آرامگاه رازی را در سطح ملی در یک مسابقه مسالمت آمیز با جایزه ای درخور مطرح می نماییم تا بتوانیم بهترین طرح را انتخاب نماییم و یادمانی درخور این شخصیت در فیروزآباد به وجود آوریم.
او با بیان اینکه منطقه ای در پشت امامزاده شعیب برای این پروژه در دستور کار قرار گرفته است تا بشود بعنوان بوستانی در خور شان محمد بن زکریای رازی از آن استفاده کرد، افزود: بجاست که اسم فیروزآباد پسوندی به نام رازی را در پشت خود داشته باشد و بعنوان فیروزآباد رازی شناخته شود تا مشخص شود که مدفن بزرگی از بزرگان ایران زمین را در خود دارد.
وی با تکیه بر این که نیاز است تا دبیرخانه پیگیری آرامگاه رازی در جایی غیردولتی ایجاد شود تا درگیر گرفتار هیجانات سیاسی نباشد، افزود: نیاز است تا استقلال ری از تهران که همچون مطالبات مردم شهرری است، هم پیگیری شود.
منبع:

1399/12/03
12:41:21
0.0 / 5
1023
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو