معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت خبر داد

چاپ سالانه 70 هزار مقاله در كشور

چاپ سالانه 70 هزار مقاله در كشور

به گزارش جاوید شو معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه حالا سالانه بیش از 70 هزار مقاله در کشور چاپ می شود، به وجود 24 شبکه تحقیقاتی در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: هریک از شبکه های تحقیقاتی بیش از 20 مرکز را پوشش می دهند و این شبکه ها در حقیقت زیرساختی را ایجاد کردند که همه مراکز از سراسر کشور به یکدیگر متصل شده و اقدامات ملی بزرگی را به سرانجام برسانند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر فرید نجفی با اشاره به تحولات فاکتورهای پژوهش در علوم پزشکی طی سال های اخیر، با اعلان اینکه اگر به پروسه تحقیقات طی ۴۰سال اخیر توجه گردد، روند رو رشد در این عرصه کاملا مشهود خواهد بود، اظهار نمود: حالا سالانه بیش از ۷۰ هزار مقاله در کشور چاپ می شود که این مقالات باعث شده است ایران رتبه ۱۴ تا ۱۶ را در بحث تولید در دنیا کسب کند.

وی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته تمام تلاش ما این بود که در حوزه تحقیقات از کشورهایی همچون مصر و ترکیه پیشی بگیریم، مطرح کرد: خوشبختانه امروز و به همت جوانان این امر محقق شده و شاهد روند سریع رشد تعداد مقالات در کشور هستیم که در دنیا بی نظیر است.

نجفی به مجموعه اقدامات انجام شده در امتداد تحقق این مساله اشاره و اشاره کرد: رشد قابل توجه دانشگاه های کشور از نظر کمی و کیفی طی ۴۰ سال اخیر همچون این موارد است؛ حالا بیش از ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور وجود دارد که در سالهای گذشته به تعداد انگشت های یک دست هم نمی رسید؛ رشد فزاینده تعداد اعضای هیات علمی هم از دیگر دلیلهای پیشرفت در حوزه تحقیقات است.


تشکیل کارگروه اخلاق در پژوهش در امتداد رعایت تمام استانداردهای بین المللی اخلاق

وی شبکه کوهورت را یکی از شبکه های موفق تحقیقاتی کشور اعلام نمود و اظهار داشت: تنها در یکی از مطالعات این شبکه بیش از ۱۵۰ هزار ایرانی شرکت کرده اند و تمام اطلاعات آنها پیگیری می شود که یکی از مطالعات بزرگ کشور است.

نجفی توجه به اخلاق در پژوهش را هم بسیار مهم دانست و تصریح کرد: کارگروه اخلاق در پژوهش در امتداد رعایت تمام استانداردهای بین المللی اخلاق در تحقیقات تشکیل شده است، این کارگروه ها تلاش کردند پژوهش استاندارد را طراحی نموده و به دانشگاه ها عرضه کنند و در کنار آن تخلفات پژوهشی هم بررسی شود.


فعالیت ۱۴۱۵ شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: ۴۸۹۵ شرکت در حوزه های مختلف سلامت همچون ملزومات پزشکی، تجهیزات پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های پیشرفته فعالیت دارند که ۱۴۱۵ عدد از آنها، دانش بنیان هستند که به صورتی ایده تولید دانش را به فناوری تبدیل می کنند و موجب تجاری سازی آنها می شوند. فروش این شرکتها از سال ۹۲ که ۶۰ میلیارد بوده در سال ۹۹ به ۳۵ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است که بسیار قابل توجه است.

وی اشاره کرد: در حوزه علوم پزشکی هم مجوز۱۰ پارک فناوری صادر گردیده است که امیدوارم تا آخر سال ۱۰ پارک به پارک استاندارد کلان مناطق تبدیل شوند.

بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، نجفی در آخر اشاره کرد: اگر به دنبال توسعه قابل توجه کشور هستیم باید اعتبارات بخش تحقیقات و فناوری عادلانه و به میزان قابل توجهی افزایش یابد.
منبع:

1399/11/30
11:57:00
0.0 / 5
916
تگهای خبر: سلامت , شركت , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو