نتایج یك تحقیق در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی؛

بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان نیست

بهداشت و پیشگیری مقدم بر درمان نیست

جاوید شو: نتایج یک رساله دکتری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان داده است سهم اخبار سلامت در خبرگزاری های ایران فقط 2.6 درصد است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بر اساس این تحقیق که سمیرا محمدی به راهنمایی دکتر نسترن کشاورز محمدی و دکتر علی رمضانخانی و مشاوره دکتر اکبر نصراللهی و دکتر علی منتظری انجام داد؛ حدود یک سوم از 2.6 در صد اخبار سلامت خبرگزاری ها به پیشگیری سطح اول(بهداشت) اختصاص دارد و سهم مطالب در ارتباط با جلوگیری از بیمارها و حوادث با 0.85 درصد حتی به یک درصد هم نمی رسد.
تحقیق در سه مرحله متوالی برای شناخت وضع موجود، علل و راهکارهای بهبود آن انجام شد. نتایج دیگر مرحله اول گویای آن می باشد که محتواهای در رابطه با سلامت نشان داده است که در خیلی از خبرگزاری ها سرویس اختصاصی سلامت وجود ندارد و رویکرد اتخاذ شده سلامت محور نیست بلکه بیماری محور است.
در مرحله دوم مطالعه که طی مصاحبه های عمیق چرایی و چگونگی وضع موجود و راهکارهای بهبود و ارتقاء وضع موجود در خبرگزاری ها، دیدگاه متخصصان سلامت با سابقه کار در حوزه رسانه، خبرنگاران سلامت و مدیران و کارشناسان روابط عمومی وزارت بهداشت و سازمان های در رابطه با سلامت، مورد بررسی قرار گرفت، علل مختلف ولی به هم وابسته و تآثیرگذار بر ایجاد وضع موجود پوشش رسانه ای شناسایی شد.
مهمترین علل شناسایی شده شامل رویکردهای سازمانی، ضعف مهارتی و عملکردی ذیربطان و نقش اقتصاد در جهت گیری مطالب سلامت بود.
در مرحله سوم مطالعه بخشی از راهکارهای پیشنهادی در این مطالعه به بوته آزمایش گذاشته شد، و جهت بررسی تاثیر اجرای این راهکارها باردیگر پوشش خبرگزاری ها در بازه زمانی 3ماه در سال 98(بازه زمانی مشابه سال 97) مورد بررسی قرار گرفت. یافته های این مرحله از مطالعه نشان داد که تعامل بهتر بخش رسانه با بخش بهداشت و ارتقای سلامت و آموزش خبرنگاران در مورد اهمیت اولویت پیشگیری و بهداشت به درمان، سبب افزایش بیشتر از دوبرابر و نیم سهم مطالب پیشگیری نسبت به زمان مشابه قبلی در خبرگزاری های مورد مداخله بود.
این مطالعه نشان می دهد، باآنکه پوشش مطالب سلامت به خصوص در بعد پیشگیری وضعیت مطلوبی ندارد اما این وضعیت قابل بهبود است و می توان از ظرفیت موجود خبرگزاری ها استفاده بهینه تری برای آموزش بهداشت و ارتقای سلامت جامعه نمود، بشرطی که تعامل بهتری بین حوزه سلامت و رسانه صورت بگیرد.
با توجه به نتایج حاصل از این مطالعه می توان اظهار داشت که وضعیت نامطلوب کنونی تنها به علت عملکرد ناکافی رسانه ها نیست بلکه حوزه بهداشت و سلامت هم از ظرفیت رسانه ها در افزایش دانش بهداشتی، ارتقای سلامت و نهادینه کردن فرهنگ سلامت و ایجاد و تغییر قوانین موثر بر سلامت در جامعه غفلت کرده اند.
منبع:

1399/11/24
23:59:53
0.0 / 5
913
تگهای خبر: سلامت , فرهنگ , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو