پژوهشگران پاسخ دادند

چگونه باید بهداشت بلوغ را به دختران آموزش داد؟

چگونه باید بهداشت بلوغ را به دختران آموزش داد؟

جاوید شو: یافته های یک مطالعه نشان داد که با برگزاری جلسات بحث گروهی با حضور مادران، می توان آگاهی و عملکرد دختران را در زمینه بهداشت بلوغ، افزایش داد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بلوغ یک مرحله مهم و بحرانی در پروسه رشد افراد است که با تغییرات زیستی مانند تکامل دستگاه باروری و جنسی، رشد قد و وزن، رشد اسکلتی، تغییرات روان شناختی و شخصیتی و مشخص شدن جایگاه اجتماعی فرد در جامعه هم راه است.
باتوجه به اهمیت این بلوغ، آموزش و آگاهی دادن به نوجوانان می تواند آنها را از مشکلات این دوره از زندگی محافظت کند. یکی از مواردی که در این مرحله از زندگی مورد توجه قرار می گیرد، بهداشت بلوغ است. بهداشت بلوغ شامل اصول و مراقبت هایی است که منجر به حفظ و ارتقای سلامت جسمی، روانی و عاطفی فرد می شود و لازم است نوجوانان در مورد آن آموزش ببینند.
برمبنای یک مطالعه که در ایران انجام شده است، هنوز بیشتر دختران نوجوان در مورد بهداشت قاعدگی اطلاعات کافی کسب نمی کنند و اغلب آنها احساس ناخوشایندی در ارتباط با پدیده بلوغ و تغییرات ناشی از آن دارند.
آگاه سازی در زمینه مسائل جسمی، روانی و اجتماعی دوران بلوغ باید در سه محور خانواده، مدرسه و آموزش همگانی صورت گیرد و خانواده در این مساله نقشی جدی دارد. یکی از دلیلهای آگاهی نداشتن دختران، عدم اطلاع و شناخت کافی مادران از مسائل مختلف در رابطه با دوره بلوغ به ویژه، بهداشت بلوغ است.
باتوجه به این نکات پژوهشگران با انجام یک مطالعه، تاثیر بحث گروهی والدین درباب بهداشت بلوغ را بر میزان آگاهی، نگرش و عملکرد دختران نوجوان دراین زمینه، بررسی کردند.
در انجام این مطالعه سحر خسروی، نرگس صادقی و مهساالسادات موسوی؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت جامعه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، مشارکت داشتند.
برای انجام این پژوهش به صورت تصادفی دو مدرسه متوسطه دخترانه در شهر قائمیه استان فارس انتخاب شدند و ۸۰ نفر از دانش آموزان کلاس هفتم این دو مدرسه با بهره گیری از پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند. در این پرسش نامه آگاهی دختران درباب بهداشت جسمی، بهداشت قاعدگی و بهداشت روانی، ارزیابی شد.
پس از ارزیابی میزان آگاهی دختران، پژوهشگران برای ۴۰ نفر از دانش آموزان چهار جلسه بحث گروهی با حضور مادران در مورد بهداشت بلوغ، شناخت و ارزیابی نیازهای نوجوانان، درک موانع مراقبل از نواجوانان و... برگزار کردند. در نهایت باردیگر آگاهی دختران درباب بهداشت بلوغ، مورد بررسی قرار گرفت.
یافته های این مطالعه نشان داد که بعد از برگزاری جلسات بحث گروهی با حضور مادران، میزان آگاهی و عملکرد دختران در مورد بهداشت بلوغ افزایش یافت.
در این پژوهش میزان آگاهی و عملکرد دانش آموزان در زمینه بهداشت بلوغ نامناسب بود ولی بعد از آموزش، میزان آگاهی، عملکرد و سلامت عمومی آنان بیشتر شد. این مساله نشان دهنده لزوم توجه فراوان نسبت به اطلاع رسانی دانش آموزان بوسیله آموزش های مستمر و مداوم به صورت گروهی است.
پژوهشگران این مطالعه به مسئولان، مربیان بهداشت و مشاوران مدارس سفارش می کنند که جلسات آموزشی مستمر را به صورت بحث گروهی برای مادران دختران نوجوانان برگزار کنند.
یافته های این مطالعه آذر ماه سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی تاثیر بحث گروهی مادران بر میزان آگاهی و عملکرد دختران نوجوان درباره بهداشت بلوغ» در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/19
20:41:43
0.0 / 5
825
تگهای خبر: دستگاه , سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو