معاون فرهنگی وزارت بهداشت تاكید كرد

ضرورت مشاركت در اجرای سند ملی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی

ضرورت مشاركت در اجرای سند ملی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی

به گزارش جاوید شو معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر ضرورت مشارکت در اجرای سند ملی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در دانشگاه ها اصرار کرد و اظهار داشت: مسؤولیت دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهشی و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت به وزارت این معاونت محول شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا؛ دکتر سیما سادات لاری در امروز آیین افتتاحیه هشتمین همایش ملی قرآن‏، عترت و سلامت جامعه پزشکی در مجتمع ولایت مشهد مقدس با بیان این مطلب اضافه کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی و هم افزایی در امتداد تحقق این مهم در حوزه سلامت را برعهده کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت قرار داده است.
وی اشاره کرد: امروز حدود به یک سال است که کشور و مردم عزیز ما در وضعیت سخت و بغرنج تحریم های ظالمانه و همه جانبه و به تعبیری بهتر جنگ تحمیلی اقتصادی با چالشی بزرگ تحت عنوان همه گیری کووید ۱۹ مواجه اند. از همان روزهای اول شیوع این پاندمی جامعه پزشکی ما شامل پزشکان و پرستاران و سایر عزیزان کادر درمانی و خدماتی حوزه سلامت با حضور ایثارگرانه و مسؤولانه مواجهه با این بیماری جلوه های ایثار و از خودگذشتی و فرهنگ والای انسانی - اسلامی و البته تعهد حرفه ای خودرا به منصه ظهور گذاشتند و با تقدیم دهها شهید مدافع سلامت در میدان عمل ثابت کردند که فرهنگ حرفه ای جامعه پزشکی ما ریشه در ارزش های متعالی دینی و فرهنگ نوع دوستی ایرانی دارد.
وی اظهار داشت: قبل از این که صحبت کوتاهی درباب موضوع همایش داشته باشم لازم می دانم باتوجه به مناسبت ایام و موضوع همایش از آنجائیکه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برمبنای ماموریت محول از شورای عالی انقلاب فرهنگی مسؤولیت دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهشی و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت را بر عهده دارد نکاتی را درباب این کمیسیون و چشم انداز و اهداف آن که مرتبط به موضوع و عنوان این همایش علمی است، عرض کنم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت اظهار داشت: ناگفته پیداست در موضوع نوپدید میان رشته ای و فرارشته ای همچون عرصه ارتباط روشمند علوم تجربی و علوم انسانی و اسلامی، چالش ها و ملاحظات خاصی وجود دارد چونکه این مطالعات در سایه وزارتخانه ای انجام می گیرد که متولی نظام سلامت جامعه و پژوهش و آموزش علوم پزشکی است.
وی اشاره کرد: دبیرخانه این کمیسیون طی سالهای اخیر با لطمه شناسی اقدامات و انجام مطالعات موردی، تطبیقی و مصاحبه و همین طور استفاده از نظرات دهها صاحب نظر حوزوی و دانشگاهی نهایتا در مرداد ماه امسال موفق شد، سند استراتژیک توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت را پس از امضا و تایید وزیر بهداشت به تصویب شورای عالی توسعه فرهنگی قرآنی برساند.
لاری اضافه کرد: این سند در ۳۱ شهریور امسال توسط دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی رسما ابلاغ گردیده و پس از آن، بنده طی نامه ای از مجامع علمی حوزوی و دانشگاهی درخواست کردم تا پیشنهادات و برنامه های اجرائی خودرا برای تحقق اهداف علمی این سند ملی به دبیرخانه کمیسیون ارسال نمایند و درحال حاضر دبیرخانه کمیسیون در حال تجمیع نظرات و برنامه های پیشنهادی است تا با بهره گیری از ظرفیت های علمی واجرایی کشور زمینه های عملیاتی شدن این برنامه ها را فراهم آورند.
معاون وزیر بهداشت اشاره کرد: از همه دعوت می کنم با مشارکت در اجرای سند ملی توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت کمیسیون متبوع را در نیل به این اهداف متعالی، یاری کنند و اعلام می کنم دبیرخانه کمیسیون به صورت مستمر آماده دریافت نظرات همه اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی در این رابطه خواهد بود.
وی اظهار داشت: مرکز قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با برگزاری جشنواره قرآن برای اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه های علوم پزشکی کشور که از پرمخاطب ترین جشنواره های قرآنی است، امسال بیست و پنجمین دوره این جشنواره را برگزار کرد و همین طور افتخار میزبانی جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان را نیز برعهده دارد.
لاری اظهار داشت: این مرکز با انتشار دو مجله علمی پژوهشی با عنوان قرآن و طب و همین طور سبک زندگی- اسلامی با محوریت سلامت و استفاده از ظرفیت کانون ها وانجمن های علمی- دانشجویی به نوبه خود در تلاش است با ایجاد بستر ارتباط معنوی دانشگاهیان وزارت بهداشت با قرآن کریم و همین طور زمینه های گرایش به مطالعات و تحقیقات روشمند و قرآن بنیان را در حوزه سلامت فراهم آورد.
لاری اظهار داشت: همانطور که اشاره شد جامعه بشری بیش از یک سال است که با همه گیری کووید ۱۹ مواجه می باشد. انسان مدرن که مغرور به علم و تکنولوژی خود، بی محابا به فکر تسلط هر چه بیشتر بر طبیعت بوده، به ناگاه خودرا در مقابل چالشی بزرگ و عظیم دید و باردیگر برای او پرسش های اساسی درباب فلسفه خلقت، عظمت و پیچیدگی طبیعت و علل و عوامل مادی و غیرمادی مبتلاشدن به بلایا مطرح گردیده است.
وی اشاره کرد: این ویروس کوچک که تمامی جنبه های اقتصادی، اجتماعی، علمی، سیاسی و معنوی جهان امروز را تحت تاثیر قرار داده است همین طور کمبود ابزار و زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری مقابله با کرونا ویروس، حکایت از نقاط ضعف اساسی نگرشی و کاربردی دارد که تا سالها از آن بعنوان نقطه عطفی در تغییر نگرش و روش جامعه انسانی یاد خواهد شد.
لاری اظهار داشت: توجه به خدمات داوطلبانه و محله محور، سلامت روان و سلامت اجتماعی و همین طور توجه مضاعف به سلامت معنوی و عوامل موثر اقتصادی در تاب آوری افراد و جامعه در هنگام بلایا و بحران ها ونیز چگونگی و روش تحقیقات پزشکی در مواقع اضطراری و نظام سیاستگذاری و مدیریت در مواقع بحرانی و بلایای طبیعی و دهها مثال دیگر همچون موضوعاتی است که به این واسطه باید مورد توجه جامعه علمی کشور قرار گیرد.
به گزارش مفدا، معاون فرهنگی وزیر بهداشت در آخر اظهار داشت: امید است این جمع معنوی و علمی در فرصت این همایش دو روزه بتواند به تعدادی از این چالش ها که مربوط به موضوع آن است، بپردازد و راهکارهای علمی واجرایی برای بهینه سازی عملکردها و بهبود حکمرانی علمی نظام سلامت بویژه در ابعاد سلامت روان، سلامت اجماعی و سلامت معنوی ارائه نماید.
منبع:

1399/11/18
10:24:21
0.0 / 5
1011
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو