كاستی های خود در تئاتر را به گردن دولت و وزارت فرهنگ نیندازیم

كاستی های خود در تئاتر را به گردن دولت و وزارت فرهنگ نیندازیم

به گزارش جاوید شو کارگردان نمایش «مختلفیم» معتقد است: اهالی تئاتر دیگر مانند گذشته از یکدیگر حمایت نمی کنند و همین مساله برطرف نمودن لطمه ها را سخت تر می کند در عین حال بجای یاری هم، اشکالات را بر گردن دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می اندازیم.آرمان شیرالی نژاد کارگردان نمایش «مختلفیم» که به شش زبان زنده دنیا اجرا می شود درباره حضور در جشنواره تئاتر فجر و حمایت نشدن تئاتر از جانب دیگر همکاران و هنرمندان این عرصه روز جمعه به خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: داستان نمایشنامه ما درباره بهترین فرماندهان جنگ جهانی دوم است که بواسطه حضور یک جاسوس که برای رهبران آنها جاسوسی می کند به محلی می روند که سرنوشت همگی آنها مرگ است.

وی ادامه داد کار ما ۲۴ بازیگر دارد به همراه موسیقی زنده که فرشاد هدایت پوری و بابک خانقلی به زبان های مختلفی ترانه های موجود در این اثر را می خوانند.

حضور در جشنواره اشتوتگارد آلمان

این کارگردان تصریح کرد: نزدیک یک سال است که برای اجرای این نمایش تمرین می نماییم. اجرای عموم هم از روز گذشته شروع شده است. کار ما به شش زبان زنده دنیا اجرا می شود که در اصل برای جشنواره جهانی آماده شده بود ولی به سبب شیوع ویروس کرونا برنامه ریزی مان تغییر نمود. این نمایش مقرر است در خرداد ماه سال آینده (۱۴۰۰) زیر نظر خانه اشتوتگارد آلمان در این کشور اجرا برود.

شیرالی نژاد با انتقاد از برخی اهالی تئاتر با اشاره به آنکه متاسفانه کرونا بجای اینکه تئاتری ها را به هم نزدیک کند و بیشتر از یکدیگر حمایت کنند فقط تبدیل به یکسری شعار شد و عملا ما خودمان هم خودب عمل نکردیم اشاره کرد: فکر می کنم اساسی ترین مشکل ما در تئاتر خود اهالی تئاتر هستند. آنهایی که ادعای تئاتری بودن دارند در این شرایط باز هم به جشنواره و بدنه آن هجمه وارد می کنند.

ما تئاتری ها خوب شعار می دهیم اما کمتر به فکر کمک به یکدیگریم

شیرالی نژاد اضافه کرد: اساسا ما تئاتری ها خیلی خوب شعار می دهیم و همه انتقادات را به گردن دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می اندازیم و خودمان حاضر نیستیم پول کافه رفتن هایمان را برای پشتیبانی از یک نمایش هزینه نماییم. حتما سیاستگذاری ها و تصمیمات دولتی نقش مهمی دارد و بی ایراد هم نیست اما اشکال در دورن تئاتر است.تئاتری ها حاضر نیستند به اندازه یک بلیت از هم حمایت کنند

این پژوهشگر و کارگردان تئاتر بیان کرد: مقطع اولی که سالن‎ های تئاتر پس از اپیدمی کرونا باز شد بلیت فروشی ها فاجعه بار بود. من هم اکنون لطمه جدی را قسمتی از اهالی خود تئاتر می دانم.

همین حالا خیلی ها از بچه ها با زحمت خود در این شرایط دشوار و سخت نمایشی را به روی صحنه آورده اند اما خود اهالی تئاتر هیچ حمایتی نمی کنند. همان هایی که از تئاتر به شهرت رسیدند حاضر نیستند دین خودرا در این شرایط به تئاتر ادا کنند.

امید به ادامه این روزهای خوب برای تئاتر

کارگردان و نویسنده نمایش «مختلفیم» درباره برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز اشاره کرد: علیرغم آنکه من با یکسری از کارگروه ها در جشنواره تئاتر فجر مخالف هستم اما جشنواره فرصت خوبی را فراهم نموده است تا تئاتر جان باردیگر ای بگیرند.

جشنواره تئاتر فجر سبب شده است تا مردم متوجه شوند که هنوز تئاتر زنده است و وجود دارد. جالب است که تعدادی از این افرادی که امروز منتقد جشنواره فجر هستند شهرت و فرصت مطرح شدن را از همین جشنواره فجر به دست آوردند.

شیرالی نژاد در آخر بیان کرد: معتقدم حالا که شرایط اینطور شده است بیایید کنار هم بایستیم و از تئاتر دفاع و حمایت نماییم. به هر حال کرونا وجود دارد و جشنواره این موقعیت را فراهم نموده که از آن در جهت پشتیبانی از تئاتر استفاده نمائیم. امیدوارم این اندک امیدی که در تئاتر با برگزاری جشنواره تئاتر فجر به وجود آمده است پس از جشنواره هم ادامه دار باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، جشنواره تئاتر فجر بعنوان مهم ترین رویداد رقابتی و جشنواره ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب دهنده آینه تمام نمای هنر انقلاب در روزهای یوم الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در وضعیت سی ونهمین دوره خودرا با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می گذارد که شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا در کشور مختصات برگزاری جشنواره ها و کارهای هنری خصوصاً در عرصه تئاتر را با شرایط بسیار ویژه ای مواجه کرده است.

تعطیلی کارهای نمایشی خصوصاً تماشاخانه ها و سالن های میزبان آثار نمایشی از یک سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد بعنوان مهم ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، خاصیت های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم تئاتر» بعنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای اولین بار بعنوان بخش های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با بیان سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از شروع بهمن ماه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش ها، سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش مورد اشاره (رادیوتئاتر و فیلم تئاتر) بعنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت اولین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری زاده سبب شده است که این رویداد پس از مدت ها یکی از اصلی ترین خاصیت های محتوایی خودرا بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس بعنوان یکی از اصلی ترین بن مایه های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش های این دوره از جشنواره می توان به بخش «نمایش های میدانی و خیابانی»، «بخش دیگر گونه های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه نویسی» اشاره نمود.

سی ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است.منبع:

1399/11/17
17:07:48
0.0 / 5
991
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو