در یك پژوهش بررسی شد

ارتباط افزایش تعداد سلول های سیستم ایمنی و بیماری دیابت نوع دو

ارتباط افزایش تعداد سلول های سیستم ایمنی و بیماری دیابت نوع دو

جاوید شو: یافته های یک مطالعه نشان داد که در بیماری دیابت نوع دو، سلول های T کمکی افزایش می یابد و پاسخ های التهابی و بالا رفتن قند خون را به دنبال دارد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری دیابت شیرین نوع دو، با اختلال در ترشح و مقاومت به انسولین و افزایش میزان گلوکز خون مشخص می شود. این بیماری به سبب عدم تعادل در پاسخ های سیستم ایمنی و به دنبال آن ترشح بیش از اندازه شاخصهای التهابی ایجاد می شود.
«اینترفرون گاما»؛ نوعی سایتوکاین پیش التهابی است که منبع اصلی ترشح آن سلول های T کمکی است. بررسی ها نشان داده که اینترفرون گاما با بیماری زایی دیابت نوع دو ارتباط دارد ولی اطلاعات کمی درباب درصد سلول های T کمکی که اینترفرون گاما تولید می کنند، وجود دارد. سلول های T کمکی؛ یکی از انواع گلبول های سفید هستند که در دستگاه ایمنی بدن نقش دارند و به فعال شدن دیگر سلول های دستگاه ایمنی کمک می کنند.
از آن جا که اطلاعات کمی در مورد تغییرات اینترفرون گاما و ژن های در رابطه با آن در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو وجود دارد، پژوهشگران با بررسی درصد سلول های T کمکی که اینترفرون گاما را ترشح می کند و ژن های در رابطه با آن، این مساله را مورد بررسی قرار دادند.
برای انجام این مطالعه؛ ویدا شیخ؛ استادیار گروه داخلی دانشکده پزشکی، میرحامد حسینی اقدم؛ کارشناس ارشد ایمونولوژی و مهدی بهزاد؛ دانشیار گروه ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی همدان، مشارکت داشتند.
پژوهشگران در این آزمایش ۴۰ بیمار مبتلا به دیابت شیرین نوع دو که هنوز آغاز به دریافت دارو نکرده بودند و ۴۰ فرد سالم (به عنوان گروه کنترل)، از بیمارستان شهید بهشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان، را مورد بررسی قرار دادند.
نتایج این مطالعه نشان داد که در بیماران مبتلا به دیابت شیرین نوع دو نسبت به افراد سالم، درصد سلول های T کمکی ترشح کننده اینترفرون گاما بطور چشمگیری افزایش یافته است.
با توجه به این موضوع، بیان ژن های در رابطه با این سلول ها نیز مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که بیان برخی ژن های موجود در سلول های T کمکی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو با درصد این سلول های T همبستگی دارد.
یافته های این مطالعه حاکی از آنست که درصد سلول های T کمکی ترشح کننده اینترفرون گاما بعنوان مهم ترین سایتوکاین ترشحی سلول های T کمکی و بیان دو ژن در رابطه با آن (IRF1 و NFKB) در بیماران مبتلا به دیابت شیرین نوع دو افزایش داشته است. همین طور در بیماران، افزایش پاسخ های التهابی در رابطه با سلول های T کمکی با افزایش میزان قند خون همبستگی مثبتی را نشان داد.
به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ استفاده از آنتاگونیست مسیر اینترفرون گاما می تواند بعنوان یک راهکار درمانی استفاده گردد و از بروز پاسخ های التهابی جلوگیری کند.
یافته های این مطالعه پاییز سال جاری به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «بررسی درصد سلول های T کمکی ترشح کننده اینترفرون گاما و بیان ژن های مرتبط در بیماران مبتلا به دیابت شیرین نوع ۲» در مجله پزشکی بالینی ابن سینا، زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی همدان، انتشار یافته است.
منبع:

1399/11/12
21:03:59
0.0 / 5
810
تگهای خبر: دستگاه , سایت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو