رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا:

معرفی چهره واقعی ایران امروز در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

معرفی چهره واقعی ایران امروز در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب

به گزارش جاوید شو «چهل سال است كه برخی رسانه های ایتالیایی با سیاه نمایی و خیلی از جریان های هم سو با اغراق، چهره واقعی ایران اسلامی را تحریف كرده اند. مخاطب شناسی ما در جامعه میزبان نشان داده است كه جامعه مخاطب قابل اعتنایی در مورد این تحریف گرفتار تردید شده و خواستار تصویر واقعی ایران امروز است.»


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، اكبر قولی- رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا - درباره برنامه های این نمایندگی فرهنگی با عنایت به فرارسیدن ۴۰ سالگرد انقلاب اسلامی در مورد اینكه انقلاب اسلامی در جهان معاصر چه تأثیری گذاشته است؟ اظهار نمود: انقلاب های متفاوتی در تاریخ جدید و معاصر رخ داده و پاره ای از این انقلاب ها، مفهوم تاریخی انقلاب را متحول ساخته است. انقلاب اسلامی ایران یكی ا ز این انقلاب هاست كه علاوه بر رویكرد پژوهشی در سطوح نظری و عملی توسط پاره ای جنبش های دینی، اجتماع گرا و منتقد سرمایه داری به صورت ساختاری و موردی الگوبرداری شده و مناسبات راهبردی منطقه ای و بین المللی را هم دگرگون ساخته است.
وی اظهار داشت: تا آنجا كه به كشور ایتالیا مربوط می شود، علاوه بر حوزه پژوهشی و همدلی نسبی جریان های اجتماعی سیاسی اجتماع گرا و منتقد سرمایه داری با انقلاب اسلامی ایران، حلقه كم شمار اما با كیفیتی از شیعیان، در حال و هوای سال های آغازین انقلاب اسلامی در این كشور شكل گرفته است.
رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا درباره اینكه چه تفاوت مهمی در فرهنگ مردم ایران نسبت به قبل و پس از انقلاب وجود دارد؟ خاطرنشان كرد: انقلاب تجربه ای است كه بدون شك در كنار تحولات بنیادین دیگر، فرهنگ مردم ایران را هم متحول ساخته است. این تحول فرهنگی علاوه بر تجربه انقلاب، از روند توسعه و صنعتی شدن و جریان جهانی سازی و… هم متأثر بوده كه یكی از نتایج آن، ارتقا سطح ذائقه و تولیدات فرهنگی و نزدیك شدن زبان این تولیدات به زبانی جهانی است كه توفیق بین المللی سینماگران ایرانی نمونه ای از آن است.
قولی درباره محوریت برنامه های امسال رایزنی فرهنگی ایران در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی خاطرنشان كرد: معرفی «چهره واقعی ایران امروز»؛ چهل سال است كه برخی رسانه های ایتالیایی با سیاه نمایی و خیلی از جریان های هم سو با اغراق، چهره واقعی ایران اسلامی را تحریف كرده اند. مخاطب شناسی ما در جامعه میزبان نشان داده است كه جامعه مخاطب قابل اعتنایی در مورد این تحریف گرفتار تردید شده و خواستار تصویر واقعی ایران امروز است.
وی اظهار داشت: پاسخ به این مطالبه، مطلوب دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا هم است، چونكه یكی از چالش های اصلی ایران در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب، فشار ناشی از اعمال موج اخیر تحریم هاست كه اجماع عمومی در مورد اعمال آن به پشتوانه همان تصویر تحریف شده در اذهان عمومی صورت می پذیرد و برون شد از آن، جز با تحریف زدایی مقدور نخواهد بود.


رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا با اشاره به استفاده از ظرفیت های فرهنگی ایران در بزرگداشت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی افزود: كلیه این ظرفیت ها می تواند در این بزرگداشت مورد استفاده قرار گیرد، بخصوص ظرفیت هایی كه تاریخ چهل ساله جمهوری اسلامی به حفاظت، تولید یا بالندگی آنها گذشته است. بر این مبنا، علاوه بر برگزاری همایش، ترجمه و انتشار كتاب به این مناسبت و دیگر فعالیت ها از این دست، نمایش دستاوردهای انقلاب اسلامی و بازنمایی آن با هنرهایی كه خود به ویژه، در فضای فرهنگی بعد از انقلاب اسلامی بالیده اند، می تواند فراسوی بزرگداشتی نمادین از حیث نمایش و بهره گیری از توان بازنمایی آنچه خود با انقلاب، بزرگ و شكوفا شده به بزرگداشتی منجر شود كه همدلی مخاطب را هم به همراه آورد.
وی افزود: بر همین مبنا با مساعدت نهادهای داخلی، نمایشگاه عكس، چیدمانی از جاذبه های طبیعی و تاریخی گردشگری محافظت شده و دستاوردهای انقلاب اسلامی در آثار عكاسی هنرمندانی كه خود در فضای فرهنگی بعد از انقلاب بالیده اند را، در یكی از معتبرترین نمایشگاه های مركز تاریخی شهر رُم برپا كرده ایم. به صورت كلی، رایزنی های فرهنگی نقش محوری و تأثیرگذاری دارند و بعنوان دیپلماسی فرهنگی می توانند تأثیرگذار باشند. ما هم با عنایت به امكانات و شرایط امیدواریم فعالیت ها و برنامه های خویش را در این مدت انجام دهیم.1397/11/16
14:33:16
5.0 / 5
4499
تگهای خبر: برنامه , فرهنگ , هنر , هنرمند
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو