به مناسبت روز جهانی آموزش و تالاب ها؛

رویدادهای متنوع فرهنگی و ورزشی در شهر تالابی خمیر درحال برگزاری است

رویدادهای متنوع فرهنگی و ورزشی در شهر تالابی خمیر درحال برگزاری است

ایرنا- شهردار بندرخمیر اظهار داشت: به مناسبت گرامیداشت روز جهانی آموزش و تالاب ها، فعالیت ها و رویدادهای متنوع فرهنگی و ورزشی از جانب شهرداری، شورای شهر و همینطور فعالان گردشگری و زیست محیطی در این شهر تالابیدرحال انجام است.


جواد محمودی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: برگزاری مراسم «رقص قلم در راه ابریشم» در کنار قلعه تاریخی شهر بندرخمیر همچون برنامه هایی به مناسبت روز جهانی تالاب ها بوده که روز گذشته با استقبال گسترده مردم فرهنگ دوست این شهر همراه بود.
وی بیان داشت: رقص قلم در راه ابریشم، عنوان نمایشگاه بزرگی از آثار شاخص خوشنویسان جهان است که به میزبانی ایران و کمیسیون ملی یونسکو انجام می شود و بندرخمیر همچون شهرهایی است که حمایت خویش را از این برنامه ها با نمایش آثار خوشنویسان برتر همزمان با شهرهای بزرگ و با همراهی برنامه های موسیقی محلی مختلف به اجرا گذاشته است.
شهردار شهر تالابی خمیر اظهارداشت: پاکسازی جزیره خورخوران بندرخمیر با مشارکت صاحبان قایق های موتوری و شهروندان داوطلب، نقاشی گونه های تالابی روی سطل های زباله بازیافتی به صورت داوطلبانه با مبحث حفاظت از تالاب ها و همینطور رویداد ورزشی «پدل رانینگ» از دیگر برنامه‎های برگزارشده به مناسبت روزجهانی تالاب ها وآموزش بوده است.
محمودی همینطور برگزاری جشنواره «عود نوازان» در بندرخمیر، افتتاح خانه بومگردی «تکو»، انجام مسابقه بزرگ انیمیشن سازی با مبحث نجات تالاب، برگزاری کارگاه های علمی در حوزه تالاب، ساخت نمادهای تالابی با استفاده از صنایع دستی بومی با مشارکت بانوان صنعتگر و همینطور تشکیل شبکه شهرهای تالابی کشور را از دیگر برنامه های روزهای آینده در این شهر تالابی نام برد.
وی برگزاری مراسم پلاک کوبی شهر یادگیرنده یونسکو در بندرخمیر را بعنوان یکی از مهم‎ ترین این رویدادها نام برد و اظهار داشت: با عنایت به کسب بندرخمیر بعنوان پرارزش شبکه شهرهای یادگیرنده، مراسمی تحت عنوان پلاک کوبی شهر یادگیرنده با حضور دبیرکل ملی یونسکو در این شهر انجام می شود.
این مسوول افزود: همینطور همایش روز جهانی تالاب ها هم ۱۲ بهمن ماه سال جاری با حضور مقام ها و میهمانان کشوری و استانی به صورت محدود در بندرخمیر برگزار می گردد.
وی یادآورشد: سال جاری بدلیل شیوع کرونا بعضی از برنامه ها همچون نمایشگاه عرضه محصولات و صنایع دستی هنرمندان به صورت فیزیکی برگزار نمی گردد و فروش این محصولات در وبسایت «پُتِنگ» که توسط برخی از جوانان شهر خمیر طراحی و به راه افتاده است، به صورت آنلاین عرضه می شود.
شهر تالابی بندرخمیر بعنوان اولین شهر ملی تالابی ایران، در سالهای اخیر میزبان همایش بزرگ جهانی در روز تالاب ها بوده است؛ در سالجاری هم موفق به کسب عنوان پرارزش شهر یادگیرنده یونسکو در کنار شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان شده است.
تالاب خورخوران بندرخمیر هرمزگان در واقع یکی از بزرگترین و مهم ترین تالاب های دریایی ایران و خاورمیانه با بیشتر از ۱۰۲ هزار هکتار مساحت است که درسال ۱۹۷۵ بعنوان تالاب بین المللی در کنواسیون رامسر به ثبت رسید.
شهر خمیر در ۷۵ کیلومتری غرب هرمزگان به واسطه ی مجاورت با این تالاب در بهمن ماه سال ۹۷ توانست عنوان اولین شهر ملی تالابی ایران را کسب کند.

1399/11/10
14:57:27
0.0 / 5
811
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو