كتاب هایی برای ۱۴۵ سالگی تلفن

كتاب هایی برای ۱۴۵ سالگی تلفن

به گزارش جاوید شو ۱۴۵ سال از نخستین تماس تلفنی جهان می گذرد، وسیله ارتباطی که الهام بخش آثار ادبی و هنری بسیاری شده است. به کتاب هایی سر بزنید که از تلفن روایت می کنند.به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، بر مبنای تقویم جهانی و اسناد کتابخانه ملی آمریکا، دهم ژانویه ۱۸۷۶ نخستین تماس تلفنی جهان میان الکساندر گراهام بل و توماس واتسون بین شهرهای سانفرانسیسکو و نیویورک برقرار شد.

آقای واتسون، شما آنجا هستید؟ … این اولین جمله ای بود که الکساندر گراهام بل با دستگاه تلفن ادا کرد تا این روز بعنوان نقطه آغاز تماسهای صوتی راه دور، در تاریخ ثبت گردد. تماس موفق آنها به کمک ۱۳۰ هزار مرکز تلفنی و ۲ هزار و ۵۰۰ تن سیم مسی برقرار شد.

گراهام بل از سال ها قبل بعنوان مخترع تلفن معرفی شده بود اما در این روز توانست اولین تماس موفق راه دور را به نتیجه برساند. گراهام بل سیستمی تعریف کرده بود که صدا را در یک پانزدهم ثانیه بین دو نقطه رد و بدل می کرد. این ارتباط چندان ارزان نبود و در سال ۱۹۱۵ اگر یک فرد ساکن نیویورک می خواست سه دقیقه با سانفرانسیسکو تماس تلفنی برقرار کند، باید ۲۰.۷۰ دلار می پرداخت که این رقم معادل ۴۰۰ دلار امروزی محاسبه می شود.

به بهانه ۱۴۵ سال استفاده از تلفن، کتاب هایی درباره تماس تلفنی بخوانید.

درام های تلفنی

برای خیلی از ما، تلفن پیام آور خبرهای متفاوتی بوده است، این روزها بیشتر خبرها را با تلفن منتقل می کنند. این رویدادها دستمایه مجموعه داستان های کوتاهی قرار گرفته که درام های تلفنی نام گرفته اند. سوسن مقصودلو در کتاب درام های تلفنی رویدادهایی که پیرامون تلفن روی می دهد را دستمایه طنز و کمدی هایی قرار داده که در کنار روایت داستانی، سرگرم کننده هم هستند.

در این کتاب که ۴۶ داستان کوتاه دارد، داستان هایی چون هزار شاخه گل، استراحت، هنرپیشه، خواب گربه، لالایی، شیرینی، تئاتر بانوان، تعطیلات رؤیایی، قند عسل، نرسیده به ستارخان، فراموشم نکن، شب پرماجرا، دست فروش، نقش هنرمند، لطفاً مزاحم نشید را می خوانیم.

سوسن مقصودلو، متولد سال ۱۳۳۶ در رشت و مدرس بازیگری، گوینده و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران است که کار خویش را از سال ۱۳۵۵ با بازی در نمایش داستانی نه تازه با کارگردانی داریوش فرهنگ شروع کرد. مقصودلو دانش آموخته کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیباست.

کتاب درام های تلفنی، نوشته سوسن مقصودلو، در ۱۴۸ صفحه توسط نشر مروارید انتشار یافته است.اولین تماس تلفنی از بهشت

هر زنگ تلفن، یک پیام ناشناخته اما آشنا با خود دارد، گاهی این تماسهای تلفنی، زندگی افراد را زیر و رو می کنند، مثل اتفاقی که در شهر کولد واتر (آب سرد) روی داد.

یک روز صبح، در شهری کوچک به نام کوُلدواتِر، چند تلفن زنگ می خورد و تماس گیرندگان می گویند از بهشت تماس گرفته اند،. آیا معجزه ای غریب رخ داده؟ یا فریبی بزرگ در کار است همیشه در هر معجزه ی شادی بخش اندکی اندوه هم هست...

اینجاست که رویایی بزرگ شکل می گیرد، نخستین تماس تلفنی از بهشت.

این کتاب با استفاده از روایتی تخیلی به تحلیل روانشناسی می پردازد و به نکته ای اشاره می کند که شاید همه مردم دنیا به آن فکر کرده باشند، یک فرصت باردیگر برای گفتن حرف هایی که ناگفته ماند و برای گفتنش دیر شد.

اولین تماس تلفنی از بهشت نوشته میچ آلبوم است، اگر کتاب سه شنبه ها با موری را دیده باشید، او را می شناسید، میچ آلبوم، نویسنده، روزنامه نگار، فیلمنامه نویس، نمایشنامه نویس، مجری رادیو و تلویزیون و نوازنده آمریکایی است. کتاب سه شنبه ها با موری او، بیشتر از ۳۵ میلیون نسخه در سرتاسر جهان به فروش رسیده و دلیل شهرت بسیار او بوده است. آثار آلبوم با درون مایه روانشناسی، نوشته شده اند و به قول خودش از احساساتی سخن می گویند که درون همه ما وجود دارد.

کتاب نخستین تماس تلفنی از بهشت، نوشته میچ آلبوم، با ترجمه مهرآیین اخوت، در ۳۳۶ صفحه توسط نشر هیرمند به چاپ رسیده است.تلفن

برای شام زود به خانه بیا، این یک پیام ساده است اما وقتی پای تلفن در بین باشد، امکان دارد همه چیز تغییر کند و رساننده پیام جور دیگری آنرا بگوید. مثل اتفاقی که مک بارنت آنرا بازگو می کند.

کتاب تلفن، در سرزمین پرنده ها روی می دهد، وقتی مانی از خانه بیرون است و مادرش می خواهد به او بگوید که برای شام به خانه برگردد، این جمله چنان دست به دست می چرخد که همه چیز را دگرگون می کند.

نویسنده این کتاب مک بارنت، نویسنده کتاب های کودک، متولد ۱۹۸۲ در آمریکاست که آثارش جوایز بسیاری دریافت کرده اند و برخی کتاب های وی به ۳۰ زبان ترجمه شده اند. جن کوراس، تصویرگر این اثر هم یکی از مشهورترین تصویرگران کتاب های کودک و نوجوان است که از سال ۲۰۰۵، حدودا هر سال یک جایزه تصویرگری دریافت کرده است.

کتاب تلفن اثر برگزیده انجمن کتابخانه های کودکان آمریکا بوده است.

تلفن اثر مک بارنت، با ترجمه گروه پژوهش دیبایه، در ۴۰ صفحه گلاسه، توسط نشر دیبایه انتشار یافته است.


منبع:

1399/10/25
20:01:39
0.0 / 5
874
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو